نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ترامپ با فرمانده شورشیان لیبی گفت‌وگویی تلفنی کرد
اشتراک گذاری

ترامپ با فرمانده شورشیان لیبی گفت‌وگویی تلفنی کرد

رئیس‌جمهور آمریکا با خلیفه حفتر، فرمانده شورشیان لیبی در مورد اوضاع جاری این کشور تلفنی گفت‌وگو کرده و نقش او در مبارزه علیه تروریسم و ایمن‌سازی منافع نفتی لیبی را “ارزنده” خوانده است.

کاخ سفید از گفت‌وگوی تلفنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده شورشیان لیبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این تماس که روز دوشنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) صورت گرفته در مورد “تلاش‌های مداوم علیه تروریسم” و ضرورت بازآفرینی “صلح و ثبات در لیبی” صبحت شده است.

در این گفت‌وگو ترامپ از “نقش ارزنده” حفتر در مبارزه علیه تروریسم و ایمن کردن منابع نفتی لیبی قدردانی کرد.

دو طرف راجع به “چشم‌انداز مشترک” خود برای گذار لیبی به سوی “یک نظام سیاسی دمکراتیک و باثبات” و چگونگی ایجاد این نظام صحبت کرده‌اند.

کاخ سفید توضیح نداد، چرا خبر این گفت‌وگو را که دوشنبه صورت گرفته با تأخیری چندروزه اعلام کرده است.

 

در لیبی دست کم دو دولت موازی وجود دارد؛ یکی در طرابلس به ریاست فایز سراج که از حمایت سازمان ملل برخوردار است و دیگری در طبرق در شرق کشور که مورد حمایت ژنرال حفتر قرار دارد.

ژنرال حفتر، از فرماندهان سابق ارتش لیبی در چهارم آوریل سال جاری عملیاتی تهاجمی را برای تصرف طرابلس، مقر دولت رسمی این کشور آّغاز کرد.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، از شروع پیشروی نیروهای تحت امر حفتر به سوی طرابلس تا کنون دست کم ۲۰۵ نفر کشته و بیش از ۹۰۰ نفر زخمی شد‌ه‌اند. بیش از ۲۵هزار نفر نیز به گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت‌، آواره شده‌اند.رادیو آلمان

 
 
http://rowzane.com/news/article=151045