اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
قظع کامل واردات نفت ایران توسط ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا
یکشنبه, ۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

بنا به گزارش مرکز اطلاعات اقتصادی اروپا، ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه‌های ژانویه و فوریه امسال (٢٠۱٩ میلادی)، ضمن قطع کامل خرید نفت از ایران، حجم واردات خود از این کشور را نیز در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال پیش به یک شانزدهم تقلیل داده‌اند. در این دوره، آلمان با خرید ٣٧میلیون یورو از ایران و صدور ٢٢٢ میلیون یورو کالا به این کشور در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشترین دادوستد را با جمهوری اسلامی ایران داشته است.

روز سیزدهم آوریل هفته‌نامه “دی تسایت” آلمان به نقل از وزیر مشاور دولت در امور اقتصادی، گزارش داد که حجم مبادلات آلمان و ایران در سال ٢٠۱٨ نسبت به سال ٢٠۱٧، ٧ درصد و حجم صادرات این کشور به ایران ٩ درصد کاهش یافته است.
به گفته وزیرمشاور دولت آلمان مجموع مبادلات دو کشور در سال ٢٠۱٨،  ٣ میلیارد و ١۵٠ میلیون یورو و صادرات آلمان به ایران ٢ میلیارد و ٧٠٠ میلیون یورو بوده است.

گزارش “دی تسایت” و اظهارات امید نویدپور، سخنگوی روابط خارجی حزب سبزهای آلمان نشان می‌دهد که دولت آلمان و اتحادیه اروپا با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام هنوز موفق به راه اندازی سازوکار “اینستکس” [مکانیزم ویژه اتحادیه اروپا برای تعاملات تجاری با ایران] نشده‌اند.

گزارش مرکز اطلاعات اقتصادی اروپا
اکنون با انتشار گزارش تازه مرکز اطلاعات اقتصادی اروپا موسوم به “یورو استات”، روشن شده است که روند نزولی مبادلات اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ایران در دوماهه نخست سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ٢٠۱٨ با سرعت بیشتری ادامه یافته است. در این مدت، اتحادیه اروپا خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران را به طول کامل قطع کرده و میزان واردات خود از این کشور را نسبت به سال قبل ١۶ برابر کاهش داده است.

حجم مبادلات بازرگانی اتحادیه اروپا و ایران در ماه های ژانویه و فوریه سال پیش (٢٠۱٨) ٣ میلیارد و ٧٢٠ میلیون یورو بود، اما امسال در همین دو ماه تنها به ٧۵۶ میلیون یورو رسید که یک پنجم بازه زمانی مشابه سال پیش بود.
در همین بازه زمانی صادرات اتحادیه اروپا به ایران نیز که در سال گذشته بیش از یک میلیارد و ۵٠٠ میلیون یورو بود، به ۶٢٠ میلیون یورو کاهش یافت.رادیو فرانسه

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com