اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
اعتراضات در ونزوئلا. حمله پلیس به مخالفان، واکنش آمریکا
سه شنبه, ۱۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

از کاراکاس، پایتخت ونزوئلا خبر می رسد نیروهای امنیتی با مخالفان دولت در خیابان‌ها درگیر شده اند. تصاویری از سنگر بندی های خیابانی، آتش زدن اتوبوس و حضور هزاران نفر در خیابان‌ها خبر می دهد که در نقاطی به سوی خودروهای آب باش سنگ پرتاب می کنند.

خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رئیس جمهور موقت هم خوانده از داخل یک پایگاه هوایی در حومه کاراکاس، پایتخت ونزوئلا ویدئویی منتشر کرده تا نشان دهد که بخشی از ارتش را همراه خود کرده است.

این در حالی است که وزیردفاع ونزوئلا مدعی است که اسلحه و مهمات از انبارهای ارتش دزدیده شده اما ارتش کاملا پشت نیکلاس مادورو باقی مانده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای به ناآرامی‌های ونزوئلا واکنش نشان داده و از طرفین درگیری خواسته خویشتن‌داری کنند تا آرامش برقرار شود.

در همین حال خورخه آریازا، وزیرخارجه ونزوئلا وقوع کودتا علیه نیکلاس مادورو را تکذیب کرده و گفته این نه یک کودتا در داخل ارتش بلکه یک توطئه هدایت شده از واشنگتن است که خوآن گوآیدو آن را ترتیب داده است.

خودروهای زره‌پوش سفید رنگ با سرعت در کوچه های خالی تردد می کنند و وقتی به مخالفان که در میدان ها و خیابان ها سنگربندی کرده‌اند می‌رسند با باران سنگ و بمب‌های دستی روبرو می‌شوند.

خودورهای آتش گرفته فراوانی در این تصاویر دیده می شوند. اتوبوسی که به مکعبی از آتش تبدیل شده و صدها موتور سوار با پرچم ونزوئلا که معلوم نیست مخالفان دولت هستند یا حامیان نیکلاس مادورو که برای سرکوب اعتراض‌ها به کمک نیروهای امنیتی و ضدشورش آمده‌اند.

وزیر دفاع ونزوئلا لحظاتی پیش با حضور در برابر دوربین‌ها گفت نیروهای نظامی همچنان از ریاست جمهوری نیکلاس مادورو حمایت می کنند.

وزیر دفاع تاکید کرد با “آشوب و خشونت برخورد خواهد شد.”

این در حالی است که امروز خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان و رئیس جمهور خود خوانده ونزوئلا مدعی شد توانسته حمایت بخشی از نیروهای نظامی را کسب کند.

آقای گوآیدو از حامیان خود خواسته به خیابان‌ها بیایند.از امروز صبح تصاویر متعددی از درگیری و حضور گسترده نیروهای امنیتی در کاراکاس مخابره شده است.بی بی سی

****************

رادیو آمریکا:درگیری حامیان خوان گوایدو با نظامیان حامی مادورو؛ حمایت کامل کاخ سفید از رئیس جمهوری موقت و مردم ونزوئلا


مقام های ارشد ایالات متحده می گوید از معترضان و رئیس جمهوری موقت ونزوئلا برای رسیدن به دموکراسی حمایت می کنند.

خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت در یک پایگاه هوایی، در جمع نظامیان حاضر شد و گفت «عملیات آزادی» و «فاز نهایی» برنامه او برای کنار گذاشتن نیکلاس مادورو از قدرت آغاز شده است.

در همین حال در این روز، گزارش هایی نیز از درگیری بین طرفداران مردمی و نظامی گوایدو و نیروهای امنیتی دولت مادورو در پایتخت ونزوئلا منتشر شد.

آقای گوایدو گفت:‌« عملیات رسیدن به آزادی شروع شده و ما تا رسیدن به آزادی ونزوئلا، ایستادگی خواهیم کرد.» او گفت: «ما با متحدان خود در جامعه جهانی گفت‌وگو کرده و از حمایت قدرتمند آن‌ها برای این راه غیرقابل بازگشت تغییر در کشورمان برخورداریم.»

در آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، طی پیامی در توئیتر گفت که مردم ونزوئلا به طور کامل از حمایت آمریکا برای رسیدن به دموکراسی و آزادی برخوردارند.

همچنین ببینید:

پمپئو: مردم ونزوئلا از حمایت کامل آمریکا در رسیدن به دموکراسی و آزادی برخوردارند

علاوه بر اعلام حمایت وزیر خارجه ایالات متحده، کلی‌آن کانوی، مشاور رئیس جمهوری آمریکا نیز در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت کاخ سفید شرایط ونزوئلا را به دقت زیر نظر دارد.

خوان گوایدو در کنار حامیان خود در نزدیکی پایگاه هوایی کاراکاس- سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت

همچنین ببینید:

کاخ سفید: شرایط ونزوئلا را به دقت زیر نظر داریم

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، هم در پیامی در توئیتر با حمایت از خوان گوایدو گفت: «آمریکا تا زمان برقراری دموکراسی و آزادی در ونزوئلا در کنار شما می‌ماند.»‌

حمایت اعضای ارشد کنگره از اعتراضات ونزوئلا

در همین حال شماری از قانونگذاران آمریکایی نیز در واکنش به تحولات روز سه شنبه در ونزوئلا حمایت خود را از رهبر مخالفان دولت مادورو ابراز کردند.

مارکو روبیو،‌ سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدادر پیام‌هایی در توئیتر به نظامیانی اشاره کرده است که تشکیلات نیکلاس مادورو را ترک کرده و حمایت خود از خوان گوایدو را اعلام کرده‌اند.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آرکانزاس در پیامی نوشت: «اتفاقی که در ونزوئلا روی می‌دهد، اسمش کودتا نیست. خوان گوایدو رئیس جمهوری قانونی و مشروع است که جهان متمدن او را به رسمیت شناخته، مشغول برقراری قدرت خود است.»

تد کروز، ‌سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس هم در پیام‌هایی در توئیتر از خدمات پرزیدنت ترامپ و دولت او در منزوی کردن و اعمال فشار بر رژیم مادورو تقدیر کرده است.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی هم در پیامی خطاب به نیروهای نظامی ونزوئلا گفت: «هیچ راهی برای بهبود اوضاع تا وقتی که مادورو سرکار باشد،‌ نیست. با کمک اراده مردم، این مستبد را کنار بگذارید.»

باب منندز، سناتور دموکرات از ایالت نیوجرسی هم در پیامی در توئیتر نوشت:‌ «ما در کنار خوان گوایدو و مردم ونزوئلا برای آرزویشان در دسترسی به گذاری صلح‌آمیز و دموکراتیک و پایان دادن به رژیم خلافکار مادورو هستیم.»

از راست: ریک اسکات، لیندزی گراهام، تام کاتن، مارکو روبیو و تد کروز

همچنین ببینید:

حمایت شماری از قانونگذاران آمریکایی از حرکت مردم ونزوئلا و خوان گوایدو

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفت: «نیروهای نظامی ونزوئلا با یک انتخاب روبرو هستند: استقبال از دموکراسی، حمایت از غیرنظامیان و اعضای مجلس دموکراتیک ملی و یا روبرویی با انزوا و رنج خودساخته.»

همچنین ببینید:

جان بولتون: مردم ونزوئلا نشان داده‌اند راه فعلی به سمت دموکراسی بازگشت ناپذیر است

​طبق گزارش ها، در جریان اعتراض‌های روز سه‌شنبه در کاراکاس، یک خودروی زره‌پوش وابسته به نظامیان مادورو، شماری از معترضان حامی خوان گوایدو را زیر گرفت.

تصاویری از این زیرگیری از سوی شاهدان عینی و رسانه‌های محلی منتشر شده است. مقامات وابسته به دولت مادورو همچنین شورش گسترده نظامیان علیه مادورو را تکذیب کردند. اما یک عکاس خبرگزاری رویترز از پرتاب گاز اشک آور به سمت نظامیان اطراف گوایدو در روز سه شنبه خبر داد.

همچنین ببینید:

یک زره‌پوش نظامیان مادورو شماری از حامیان «خوان گوایدو» را در خیابان زیر گرفت

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی