اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
آیا تحرکات اروپایی در خاورمیانه پیامی برای آمریکا است؟
پنجشنبه, ۲۶ام اردیبهشت, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری
با تصمیماتی که کشورهای اروپایی در روزهای اخیر گرفته‌اند گمانه‌ها در خصوص تفاوت دیدگاه میان واشنگتن و بروکسل بر سر تنش‌ها با ایران تقویت شده است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) در همین راستا، شامگاه سه‌شنبه و بدنبال افزایش تنش‌ بین ایران و آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد نظامیان این کشور در عراق به دلیل تهدیدهای جدی نیروهای مورد حمایت ایران، در بالاترین وضعیت آمادگی و هشدار قرار دارند.

سپس آلمان روز چهارشنبه برنامه‌های آموزش‌ نظامی خود در عراق را به حال تعلیق درآورد. هرچند آلمان حضورنظامی گسترده‌ای در عراق ندارد و حضور نظامی این کشور در عراق تنها به گروهی از افسران آموزشی و مستشاران نظامی محدود می‌شود.

هلند هم ساعاتی پس از آلمان اعلام کرد ماموریت گروهی از نیروهای نظامیان خود در عراق را به حالت تعلیق در آورده است. خبرگزاری دولتی هلند، دلیل این اقدام را برخی نگرانی‌های امنیتی عنوان کرد. البته نیروهای هلندی حتی حضور کمرنگ‌تری نسبت به نیروهای آلمانی در عراق داشتند و فعالیت‌ آنها تنها در امور آموزشی به نیروهای نظامی عراقی در اربیل محدود می‌شد.

خبرگزاری دولتی هلند که این خبر را منتشر کرده بود، جزئیات بیشتری از چرایی و ابعاد این تصمیم اعلام نکرد.

واکنش فرانسه اما متفاوت بود. پاریس اعلام کرده، با وجود اوضاع منطقه، همچنان نیروهای نظامی آموزش دهنده خود را در عراق نگه می‌دارد. یک منبع در وزارت دفاع فرانسه با اعلام این مطلب افزوده است که کشورش برنامه‌ای برای تعلیق فعالیت نیروهای نظامی در عراق ندارد.

این اتفاقات بعد از آن رخ می‌دهد که مایک پمپئو روز دوشنبه در بروکسل با وزرای خارجه کشورهای اروپایی و همچنین فدریکا موگرینی دیدار کرد. وزرای خارجه کشورهای اروپایی پس از آن دیدار بر لزوم دفاع از برجام و پرهیز از افزایش تنش‌ها با ایران در منطقه تاکید کردند.

به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی در حال ارسال این پیام به واشنگتن هستند که خواهان افزایش تنش با ایران و در خاورمیانه نیستند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز ۱۳ مه، از ایران، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده آمریکا خواست تا برای جلوگیری از وقوع درگیری نظامی جدید در منطقه، خویشتنداری کنند.یورونیوز

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com