اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
اعتصاب سراسری زنان سوئیس در اعتراض به نابرابری جنسیتی
شنبه, ۲۵ام خرداد, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

شمار زیادی از زنان در سوئیس در اعتراض به نابرابری جنسیتی در این کشور دست به اعتصاب زدند.

هدف از این اعتصاب کم‌پیشینه در سوئیس که روز جمعه ۲۴ خرداد در این کشور انجام شد، اجرایی نشدن کامل قانون منع تبعیض علیه زنان است.

زنان جنبش ارغوانی در زوریخ، پایتخت تجاری سوئیس نیز با تعطیل کردن کار روزانه خود برای اعتراض به خیابان آمدند. روی پلاکاردی که برخی از معترضان در دست داشتند، نوشته شده بود: «آقایان، شما اتو کنید!»

پیشینه و آمار

آخرین باری که زنان در سوئیس برای احقاق حق خود اعتراض کرده‌ بودند ۲۸ سال پیش درست در چنین روزی بود. در آن زمان زنان عضو جنبش برابری‌خواهی در شهر زوریخ با بستن مسیر ترموا در محله تجاری در مرکز شهر اعتراض خود را به داشتن دستمزد پایین‌تر نسبت به مردان نشان دادند.

برابری زن و مرد از ابتدای سال ۱۹۸۰ وارد قانون اساسی کنفدراسیون سوئیس شد. در سال ۱۹۹۶ نیز قانون منع تبعیض علیه زنان و آزار جنسی آنان در محیط کار در این کشور تصویب شد. در آن زمان حمایت از زنان در برابر تبعیض‌های مربوط دوران حاملگی، وضعیت تأهل و سایر مشکلات مربوط به جنسیت زنانه از اهداف اصلی این قانون اعلام شده بود.

بنا بر گزارش دفتر کنفدرال آمار سوئیس، هم اکنون زنان در این کشور به طور میانگین ۲۰ درصد کمتر از مردان حقوق می‌گیرند. در سال ۱۹۹۱ دستمزد زنان در این کشور یک سوم مردان بود.

اعتصاب زنان سوئیسی به طور نمادین از ساعت ۱۵ و ۲۴ دقیقه آغاز شد زیرا بنا بر محاسبات، میزان کنونی اختلاف دستمزد روزانه زنان و مردان در این کشور معادل دستمزد مردان از این ساعت به بعد است.

به رسمیت شناختن کارهای خانگی مانند نگهداری از کودک و سالمند، منع خشونت علیه زنان و مشارکت دادن بیشتر آنها در پست‌های حکومتی از دیگر خواسته‌های اعضا جنبش ارغوانی سوئیس است. یورونیوز

https://twitter.com/i/status/1139524857065091072

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com