اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
آمریکا معافیت عراق از تحریم گاز ایران را برای سه ماه دیگر تمدید کرد
یکشنبه, ۲۶ام خرداد, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

آمریکا به عراق اجازه داد تا واردات گاز از ایران با هدف تامین انرژی مورد نیاز برای شبکۀ برق خود را تا سه ماه دیگر ادامه دهد.

این خبر روز شنبه از سوی دو منبع دولتی در عراق اعلام شد. یکی از این دو منبع که نخواست نامش فاش شود به رویترز اعلام کرد که توافق برای این معافیت، در جریان گفتگوی تلفنی عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا حاصل شده است.

پیش از این هم آمریکا معافیت‌های عراق در زمینۀ واردات انرژی از ایران را تمدید کرده بود اما همزمان از بغداد خواسته بود تا با توسعۀ زیرساخت‌های انرژی خود، وابستگی به انرژی ایران را کم کند.

عراق به شدت به گاز ایران برای تعذیه نیروگاه‌های انرژی خود وابسته است و به همین دلیل از مسیر خطوط لوله از جنوب و شرق کشور، روزانه حدود ۱.۵ میلیارد فوت مکعب گاز وارد می‌کند.

واشنگتن می‌خواهد نفوذ ایران را در خاورمیانه به‌ویژه در عراق کاهش دهد آنهم درحالی که ایران از مسیر تجارت و سیاست نفوذ گسترده‌ای بر عراق دارد.

اگرچه عراق دارای یکی از بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان است اما روند توسعۀ زیرساخت‌های این کشور برای بهره برداری از این ذخایر بسیار کند است و به همین دلیل بغداد به شدت به برق و گاز ایران وابسته است.

با این وجود با توجه به عزم شرکت آمریکایی جنرال الکتریک در عقد قراردادهایی به ارزش میلیاردها دلار برای بازسازی زیرساخت‌های انرژی عراق انتظار می‌رود به‌تدریج از این وابستگی کم شود.یورونیوز

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com