اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
تلاش رئیس پنتاگون برای جلب حمایت ناتو از تحریم ایران
سه شنبه, ۴ام تیر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

تلاش رئیس پنتاگون برای جلب حمایت ناتو از تحریم ایران

سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا یک روز پس از انتصاب به سمت جدید خود به مقر ناتو در بروکسل سفر کرد. ایران موضوع محوری سفر اوست. اسپر می‌خواهد حمایت کشورهای عضو ناتو را برای تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به دست آورد.

مارک اسپر، سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه چهارم تیر (۲۵ ژوئن) برای دیدار با سران کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بروکسل رفت. این سفر یک روز پس از برگماری او از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این مقام است.

موضوع محوری این دیدار جلب حمایت اعضای ناتو از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. آخرین این تحریم‌ها که دیروز اعلام شد، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بیت او و اموال مربوط به آن را هدف گرفته است.

مارک اسپر در عین حال می‌خواهد همتایان بین المللی خود و فرماندهان نظامی را از ثبات ارتش آمریکا مطمئن کند، علیرغم آنکه ترامپ سه رئیس پنتاگون را ظرف هفت ماه اخیر تغییر داده است.

این یک ماموریت خطیر برای رئیس موقت پنتاگون در شرایط ناامنی جهانی است که آمریکا نه فقط با ایران که با چین و روسیه نیز درگیر تنش است و تلاش می‌کند از احیای دوباره داعش جلوگیری کند و می‌خواهد به جنگ در افغانستان نیز پایان دهد. تنش میان ایران و آمریکا پس از هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکایی از سوی ایران در تنگه هرمز به شدت بالا گرفت.

سفر دو روزه اسپر به مقر ناتو در بروکسل شامل گفت‌وگو درباره بسیاری از مسایل مخاطره آمیز خواهد بود؛ امکان جنگ با ایران، ادامه بحران در افغانستان، ادامه جنگ با داعش در سوریه و عراق و افزایش تنش با روسیه. او که تا روز یکشنبه هنوز مدیرغیرنظامی ارتش آمریکا بود با این مسایل آشنایی دارد اما خود او برای وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو چهره‌ای شناخته شده نیست.

درک کولت، یکی از کارکنان ارشد کاخ سفید در دوره اوباما معتقد است که انتظار موفقیت چندانی برای مارک اسپردر این دیدار نمی‌توان داشت و وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو احتمالا پشت نکاتی که او مطرح می‌کند نخواهند ایستاد.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com