اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
توافق دولت ونزوئلا و اپوزیسیون برای ادامه مذاکرات
جمعه, ۲۱ام تیر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

توافق دولت ونزوئلا و اپوزیسیون برای ادامه مذاکرات

پس از بی‌نیتجه ماندن اولین دور مذاکرات میان نمایندگان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا با مادورو رییس جمهوری این کشور در نروژ، دو طرف وارد دور جدیدی از مذاکرات شده‌اند تا به راه‌حلی برای آینده این کشور برسند.

نمایندگان حکومت ونزوئلا و اپوزیسیون این کشور در دیدارهایی در باربادوس قرار گفت‌وگوهای مستمر میان دو طرف برای حل بحران حاکم بر این کشور را گذاشته‌اند. خبرگزاری فرانسه این خبر را به نقل از وزارت خارجه نروژ اعلام کرده است.

این گفت‌وگوها قرار است به راه حلی در چارچوب قانون اساسی ونزوئلا برسد. وزارت خارجه نروژ اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر نکرده است.

 

از روز دوشنبه هفته جاری نمایندگان نیکولاس مادورو و خوان گوایدو در باربادوس وارد گفت‌وگو شدند. خوان گوایدو، رییس جمهوری خودخوانده ونزوئلا هدف خود را از این مذاکرات برکناری مادورو، تشکیل یک دولت گذار و انتخابات جدید اعلام کرده است. اما چشم‌اندازی برای انتخابات جدید پس از این گفت‌وگوها دیده نمی‌شود.

هکتور رودریگز، نماینده مادرو پس از این دیدار از “راهی پیچیده” تا رسیدن به یک “همزیستی دمکراتیک” سخن گفته است. استالین گونزالز، نماینده گوایدو در حساب کاربری توییتر خود در این باره نوشته است که مردم ونزوئلا می‌خواهند “پاسخ و نتیجه‌ای ببینند” و باید “رایزنی‌هایی انجام شود که به رنج مردم پایان دهد”.

نمایندگان دولت نیز با سازنده‌ خواندن مذاکرات باربادوس به بحث در باره ۶ موضوع حاد در این مذاکرات اشاره کرده‌اند که اهم آنها مسائل اقتصادی، سیاسی و انتخاباتی بوده‌اند.

نیکلاس مادور گفته است که برای موفقیت مذاکرات باید همه طرف‌ها از موضع خود کوتاه بیایند و حاضر به نرمش و سازش باشند.

نیکولاس مادرو و خوان گوایدو ماه‌هاست که وارد جنگ قدرتی دشوار شده‌اند. خوان گوایدو، رییس مجلس خود را رییس جمهوری قانونی ونزوئلا اعلام کرده و از سوی ۵۰ کشور به رسمیت شناخته شده است. در مقابل مادورو از حمایت کشورهایی مانند روسیه، کوبا، ترکیه و ایران برخوردار است و می‌گوید که ارتش نیز پشت سر اوست. اولین دور گفت‌وگوها در ماه مه سال جاری میلادی در نروژ برگزار شد که به نتیجه قابل ملاحظه‌ای نرسید. رادیوآلمان

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com