اخبار / جهان / مهمترین
افزایش ۱۶ برابری رادیواکتیو بعد از حادثه اتمی روسیه
چهارشنبه, ۲۳ام مرداد, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

پنج روز پس از حادثه انفجار آزمایش پیشرانه موشکی در روسیه منابع روسی از افزایش ۱۶ برابر بیش از حد معمول تشعشعات رادیواکتیو در محل انفجار خبر داده‌اند. دونالد ترامپ نیز در توییتی درباره این انفجار واکنش نشان داده است.

خبرگزاری تاس به نقل از هواشناسی روسیه گزارش داد که میزان تشعشعات رادیواکتیو بین ۴ تا ۱۶ برابر در منطقه و محل  حادثه انفجار آزمایش پیشرانه موشکی افزایش پیدا کرده است.

روز پنجشنبه هشتم اوت (۱۷ مرداد) که انفجار رخ داد وزارت دفاع روسیه در مسکو رسما اعلام کرده بود که میزان مواد رادیواکتو افزایش پیدا نکرده  و مواد مضری بعد از این حادثه انتشار نیافته است.

“گرین پیس” سازمان غیردولتی مدافع محیط زیست حتی میزان انتشار رادیواکتیو در محل انفجار را ۲۰ برابر بیشتر از حد معمول دانسته است.

یکی از سخنگویان شهر سورودونیسک هم بعد از انفجار رسما اعلام  کرده بود که میزان تشعشعات رادیواکتیو افزایش یافته است اما اظهارات این مقام محلی اندکی بعد از صفحات خبرگزاری‌ها پاک شد.

آنچه که تاکنون مشخص شده این است که انفجارها در نزدیکی بندر کشتی‌رانی آرخانگلسک در بخشی از دریای سفید اتفاق افتاده است. در بندر یاد‌شده تاسیسات مرکزی آزمایش‌های تفنگداران نیروی دریایی روسیه قرار دارد. کارشناسان نظامی گفته‌اند که انفجار در روسیه در حین آزمایش نوعی سوخت جدید اتفاق افتاده است. در این حادثه هفت نفر کشته شدند.

شرکت “روس اتم” روسیه که پنج تن از کارکنانش در حادثه انفجار اتمی کشته شده‌اند درباره نوع تسلیحات و سوخت آزمایش‌شده هیچ گونه اطلاعاتی منتشر نکرده است.منابع مختلف خبری ولی تایید کرده‌اند که انفجار در روسیه در حین آزمایش نوعی سوخت جدید اتفاق افتاده است.

ترامپ: سلاح‌های روسی پیشرفته نیستند

دونالد ترامپ در توییتی که روز دوشنبه ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) فرستاد ضمن اشاره به “پیشرفته نبودن تسلیحات روسی” نوشت: «آمریکا از انفجار موشکی ناکام روسیه چیزهای زیادی می‌آموزد.»رییس جمهوری آمریکا در ادامه توئیت خود از پیشرفته‌تر بودن تسلیحات آمریکایی نسبت به روسیه ستایش کرده و نوشته است: «آمریکا هم سلاح‌ مشابهی دارد ولی پیشرفته‌تر است.»ترامپ در این توییت از انفجار “اسکای‌فال” صحبت کرده و گفته است که اسکای‌فال روس مردم را به خاطر هوای اطراف تاسیسات و دورتر از آن نگران کرده و این موضوع “خوب نیست”.

کارشناسان با استناد به توییت ترامپ نوشته‌اند که واشنگتن برای نخستین بار به صورت رسمی از اسکای‌فال روسی نام برده است.

اشاره دونالد ترامپ در اینجا بیشتر به تسلیحات و سیستم موشکی است که در مارس ۲۰۱۸ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به عنوان سلاح‌های مدرن و پیشرفته روسی رونمایی کرده بود.  پوتین گفته بود که روسیه صاحب موشک‌هایی است که هیچ کشور دیگری در اختیار ندارد.

رئیس جمهوری روسیه در این رونمایی از طراحی و ساخت چند سیستم جدید خبر داده بود. پوتین از جمله به کار بر روی ساخت موشک بالستیک قاره‌پیمایی اشاره کرده و گفته بود که مقابله با آن بسیار دشوار است.

در آن زمان پوتین همچنین از جمله از یک موشک جدید با پیشران اتمی، یک کلاهک جدید هسته‌ای با قابلیت قرار گرفتن بر روی موشک‌های کروز و نیز طراحی موشک‌هایی جدید برای نصب روی جنگنده‌ها با قابلیت دور زدن سامانه‌های دفاع موشکی رونمایی کرده بود.رادی وآلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com