اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
آمادگی لهستان برای شرکت در تامین امنیت تنگه هرمز
جمعه, ۲۵ام مرداد, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

آمادگی لهستان برای شرکت در ماموریت تامین امنیت تنگه هرمز

لهستان اعلام کرده است که در ماموریت بین‌المللی دریایی به فرماندهی آمریکا در تنگه هرمز مشارکت خواهد کرد. آمریکا برای مشارکت در ماموریت تامین امنیت تردد کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج فارس از ۶۰ کشور دعوت کرده است.

آلمان و فرانسه در حال بررسی طرح ایجاد یک نیروی اروپایی برای تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس هستند.

اکثر سیاستمداران آلمان مشارکت این کشور در ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا را رد کرده‌اند. درچنین شرایطی، لهستان اعلام کرده است که حاضر به مشارکت در ناوگان دریایی تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس است. ناوگانی که فرماندهی آن را ایالات متحده آمریکا برعهده دارد.

خبرگزاری آلمان (dpa) روز جمعه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) با انتشار گزارشی از ورشو، پایتخت لهستان، از آمادگی آن کشور برای مشارکت در ناوگان دریایی بین‌المللی به فرماندهی آمریکا خبر داده است.

یاجیک جاپوتوویچ (Jacek Czaputowicz)، وزیر امور خارجه لهستان به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است: «ما می‌دانیم که شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت ماند.»

وزیر امور خارجه لهستان گفته است که این کشور آمادگی دارد به هر شکل ممکن از تلاش‌های آمریکا و بریتانیا برای تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس پشتیبانی کند.

ناوگان بین‌المللی دریایی

طرح ایجاد ناوگان بین‌المللی دریایی در پی حمله به تانکرها در بندر فجیره ابتدا از سوی جوزف استانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام شده بود. او خواستار تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و باب‌المندب شده بود.

در پی توقیف نفتکش بریتانیایی در روز ۱۹ ژوئیه، این کشور اعلام کرد که در ناوگان دریایی پیشنهاد شده از سوی ایالات متحده آمریکا مشارکت خواهد کرد. شماری از کشورهای دیگر و از جمله استرالیا و دانمارک نیز اعلام کرده بودند که تحت شرایطی حاضر به مشارکت در این ماموریت بین‌المللی هستند.

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود نوشته است که وزیر امور خارجه لهستان توضیح دقیق‌تری پیرامون نحوه همکاری و نوع پشتیبانی این کشور از ماموریت دریایی آمریکا و متحدانش ارائه نکرده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که برای شرکت در این ماموریت دریایی از ۶۰ کشور دعوت شده است. آلمان نیز از جمله کشورهایی است که آمریکا خواستار مشارکت‌شان در این ناوگان دریایی شده است.

آلمان اعلام کرده است که سیاست اعمال “تحریم‌های حداکثری” علیه ایران را نمی‌پذیرد و از این رو، از مشارکت در ماموریتی تحت فرماندهی آمریکا امتناع ورزیده است.

این در حالی است که ژاپوتوویچ از رفتار کشورهای اتحادیه اروپا در قبال سیاست‌های آمریکا انتقاد کرده است. او گفته است: «به باور ما، اتحادیه اروپا باید رویکرد مثبت‌تری در قبال سیاست آمریکا از خود نشان دهد.»

وزیر امور خارجه لهستان گفته است که هرگاه بین سیاست‌های اتحادیه اروپا و آمریکا شکاف بیافتد، چنین امری می‌تواند برای لهستان و کشورهای اروپای مرکزی پیامدهای نامطلوبی به همراه داشته باشد. او تاکید کرده است که اروپا باید مناسبات خود با آمریکا را حفظ کند و مانع از شکاف شود.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی