اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
واکنش آلمان و فرانسه به حمله ترکیه به شمال سوریه
چهارشنبه, ۱۷ام مهر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پیشروی ترکیه به شمال سوریه را به شدت محکوم کرد و اقدام آنکارا را سوق دادن منطقه به بی‌ثباتی و زمینه‌ساز احیای داعش خواند. فرانسه و بریتانیا در صدد تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت برآمده‌اند.عصر چهارشنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهر)، وزیر خارجه آلمان با محکوم کردن پیشروی ترکیه در شمال سوریه، هشدار داد که  این عملیات، موجب فجایع انسانی و موج جدیدی از آوارگی خواهد شد. او گفت: «ما از ترکیه می‌خواهیم این پیشروی را متوقف سازد و منافع امنیتی خودش را از طریق مسالمت آمیز دنبال کند.»

هم‌زمان، فرانسه نیز حمله ترکیه به شرق فرات را شدیدا محکوم کرده‌ است. وزیر امور اروپایی فرانسه اعلام کرده که این کشور به همراه آلمان و بریتانیا سرگرم تهیه بیانیه‌ مشترکی در محکومیت این عملیات است.

خبرگزاری‌ها نوشته‌اند که فرانسه و بریتانیا در تلاشند که شورای امنیت برای بررسی موضوع جلسه اضطراری تشکیل دهد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا از ترکیه خواسته خویشتندار باشد و به عملیات نظامی علیه کردها پایان دهد. هلند و ایتالیا نیز اقدام ترکیه را محکوم کرده‌اند. نخست وزیر ایتالیا، عملیات ترکیه را مایه بی‌ثباتی در منطقه و به خطر افتادن جان غیرنظامیان دانسته است.

سناتور جمهوریخواه، لیندسی گراهام نیز تهدید کرده که کنگره آمریکا ترکیه را مجبور خواهد کرد که “هزینه‌ای سنگین” بپردازد. گراهام نیز تاکید کرده که کار ترکیه، به معنای تضمین بازگشت داعش به سوریه است.

گراهام پیش از شروع عملیات ترکیه، خطاب به دولت آنکارا نوشته بود: «شما چراغ سبز ورود به شمال سوریه را نگرفته‌اید‌. مخالفان فراحزبی زیادی در کنگره آمریکا وجود دارند که باید آنها را چراغ قرمز این مداخله تلقی کنید.» گراهام در توییت دیگری نوشته بود: «اگر می‌خواهید باقیمانده یک رابطه شکننده را هم نابود کنید، به مداخله نظامی در سوریه دست بزنید.»

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بعد از ظهر چهارشنبه ۹ اکتبر شروع شد. اردوغان در پیامی توییتری، این اقدام را مبارزه با گروه‌های تروریستی کرد خواند. رئیس جمهوری ترکیه اصرار می‌کند که عملیات “چشمه صلح” ناقض تمامیت ارضی سوریه نیست بلکه هدف آن نجات مردم منطقه از تروریسم است. وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که عملیات چشمه صلح بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت در راستای “مبارزه با تروریسم” انجام می‌گیرد.

شبه‌نظامیان کرد که شمال سوریه را تحت کنترل دارند، در سال‌های گذشته در خط مقدم نبرد با داعش در سوریه بوده و نیروهای زیادی را در این راه از دست داده‌اند. آنها هم اینک اردوگاه پرازدحام “الحول” را اداره می‌کنند که ۷۰ هزار جنگزده سوری در آن نگاهداری می‌شوند. این افراد، آوارگانی هستند که از چنگ داعش گریخته‌اند اما در میان‌شان، زن و فرزندانش داعشی‌ها نیز وجود دارند.

در تازه‌ترین تحول، تلویزیون سوریه از گلوله باران شهر نصیبین ترکیه به دست کردها خبر داد. خبرگزاری‌ها از فرار و وحشت‌زدگی غیرنظامیان منطقه خبر می‌دهند. رادیو آلماننسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com