اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ارتش ترکیه برای جنگ علیه کردها واردسوریه شد
پنجشنبه, ۱۸ام مهر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه گفته‌اند، ارتش ترکیه عملیات زمینی خود را در شمال سوریه و در منطقه تا ابیض آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رسانه‌های ترکیه نیز می‌گویند، نیروهای مخصوص به همراه واحدهای زرهی از چند نقطه مرزی عبور کرده و وارد خاک سوریه شده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه هم در توییتی اعلام کرد: نیروهای مسلح ترکیه و ارتش ملی سوریه عملیات زمینی خود را در شرق رودخانه فرات با عنوان عملیات «چشمه صلح»، آغاز کردند.

دو روز پس از اعلام عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از شمال شرق سوریه، ارتش ترکیه عملیات هوایی و زمینی گسترده‌ای علیه این منطقه کردنشین آغاز کرد.

گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است که هواپیماهای نظامی و توپخانه ارتش ترکیه عصر چهارشنبه مواضع شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» را در شهر مرزی راس‌العین گلوله باران کردند.

خبر آغاز این عملیات را رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد و در صفحه توئیتری خود نوشت که نام این عملیات، «چشمه صلح» است.

رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار داشت که هدف از این عملیات مبارزه با «تروریسم» و ایجاد یک «منطقه امن» است.

وی همچنین نوشته که این عملیات زمینه بازگشت پناهجویان سوری را فراهم می‌کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه هدف اصلی این عملیات، نابودی «تروریسم» در جنوب ترکیه است، مدعی شده که حمله ارتش این کشور موجب حفظ تمامیت ارضی سوریه نیز خواهد شد. ‎

خبرگزاری رویترز می‌گوید چندین انفجار گسترده شهر راس‌العین را که در نزدیکی ‌مرز ترکیه قرار دارد به لرزه در آورد. صدای هواپیماهای نظامی نیز در منطقه شنیده می‌شود و دود از چند ساختمان در راس‌العین به هوا بلند شده است.

شاهدان عینی گفته‌اند که مردم در حال فرار از این شهر هستند.

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه، که کنترل آن در دست کردهای شمال سوریه است در توئیتی نوشته که هواپیماهای نظامی ترکیه «غیرنظامیان» را هدف گرفته‌اند.

تلویزیون تی آر تی ترکیه گزارش داده که ارتش این کشور پنج موقعیت را در راس‌العین، در شمال شرقی سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه، بمباران کرده است.

این تلویزیون همچنین فیلمی از پرواز جنگنده‌های اف-۱۶ ترکیه از یک پایگاه نظامی در دیاربکر پخش کرده است و گفته که آنها وارد این عملیات شده‌اند.

در همین حال، نیروهای دمکراتیک سوریه از دولت آمریکا خواسته‌اند که برای حفاظت از جان غیرنظامیان منطقه پرواز ممنوع اعلام کند. ‎

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد که حداقل ۱۱ نفر در نخستین ساعات این عملیات کشته شده‌اند که هشت نفر از آنها غیرنظامی بوده‌اند.

تحولات تازه در شمال شرق سوریه و حمله ترکیه به مناطق کردنشین این کشور پس از آن سرعت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از خروج نیروهای ایالات متحده از این مناطق خبر داد.

ولی بعد آقای ترامپ تحت فشار گسترده جمهوریخواهان و مخالفان خروج آمریکا از شمال سوریه، تهدید کرد که اگر ترکیه «از حد خود» تخطی کند اقتصاد این کشور را نابود خواهد کرد.به گفته وی، «مردم منطقه دچار رعب و وحشت زیادی شده‌اند».رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com