اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
ترامپ در مورد پرونده رضا ضراب به تیلرسون فشار آورده بود
پنجشنبه, ۱۸ام مهر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

شبکه خبری بلومبرگ به نقل از منابع مطلع گزارش می دهد که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ به رکس تیلرسون وزیر خارجه وقت آمریکا فشار آورده بود وزارت دادگستری را برای کنار گذاشتن پرونده جنایی علیه رضا ضراب قانع کند.

رضا ضراب تاجر طلا که شهروندی ترکیه و ایران را دارد در آن زمان به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه برنامه اتمی ایران در آمریکا تحت محاکمه بود. او رودی جولیانی از شخصیت های نزدیک به رئیس جمهور آمریکا را به عنوان وکیل خود انتخاب کرده بود.

به گزارش بلومبرگ رکس تیلرسون درخواست رئیس جمهور آمریکا را نپذیرفت و استدلال کرد این کار دخالت در تحقیقات جاری قضایی درباره ضراب خواهد بود. منابع مطلع به بلومبرگ گفتند سایر حاضران در کاخ سفید از درخواست رئیس جمهور جا خوردند.

به گزارش بلومبرگ آقای تیلرسون که از فوریه ۲۰۱۷ تا آخر مارس ۲۰۱۸ وزیر خارجه بود، همان زمان فورا به جان کلی رئیس دفتر کاخ سفید گفت که این درخواست غیرقانونی خواهد بود.

بلومبرگ نام هیچ یک از منابع خود در این گزارش را فاش نکرده است.

کاخ سفید، رکس تیلرسون و جان کلی به سوالات بلومبرگ در این باره پاسخ نداده اند. یک شخص آشنا با موضوع هم گفت که وزارت دادگستری هرگز قصد کنار گذاشتن اتهامات علیه ضراب را نداشت.

ضراب مایکل میوکیسی وزیر سابق دادگستری آمریکا و رودی جولیانی را به عنوان وکیل استخدام کرده بود. آقای جولیانی گفته است که او مکررا با مقام های دولت تماس گرفت تا راه حلی دیپلماتیک برای موکل خود در خارج از دادگاه بیابد.

لومبرگ می نویسد که این ماجرا احتمالا نگرانی منتقدان درباره سیاست های آقای ترامپ در قبال ترکیه و روابط او با “رئیس جمهور مستبد” این کشور، رجب طیب اردوغان، را تشدید می کند: “آزادی ضراب برای اردوغان در اولویت بود، تا این که این تاجر طلا قبول کرد با دادستان ها در نیویورک همکاری کند.”

بنابه گزارش درخواست ترامپ از تیلرسون در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ مطرح شد. آقای جولیانی اکنون وکیل شخصی دونالد ترامپ است اما در آن زمان چنین نقشی نداشت.

بلومبرگ می نویسد: “جولیانی در مصاحبه ای تلفنی در ماه جاری ابتدا تکذیب کرد که هرگز موضوع پرونده ضراب را با ترامپ مطرح کرده باشد اما بعدا گفت ممکن است چنین کرده باشد. او گفت در تلاش برای ترتیب دادن مبادله ضراب با اندرو برانسون، کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه که بعدا آزاد شد، با مقام های آمریکایی صحبت کرده بود.”

بنابه این گزارش آقای جولیانی گفت: “فرض کنید درباره آن با ترامپ صحبت کردم – خوب که چه؟ من آن زمان یک وکیل خصوصی بودم. شاید اشتباه می کنم. شاید در مقطعی در محاوره ای از او نام برده باشم.”

بنابه این گزارش آقای جولیانی گفته که در مورد پرونده ضراب با مقام های وزارت خارجه صحبت کرده و این موضوع را دو سال قبل علنی کرده بود، هرچند نگفت که آیا هرگز مستقیما در این باره با رکس تیلرسون صحبت کرده بود یا نه. او گفت: “شما حق ندارید از این موضوع خبر داشته باشید.”

بلومبرگ می نویسد که نگرانی ها در مورد نزدیکی ترامپ به اردوغان این هفته بعد از آن تشدید شد که او روز یکشنبه اعلام کرد نیروهای آمریکایی را از مسیر عملیات ترکیه در شمال سوریه خارج می کند. تصمیمی که با انتقاد شدید جمهوری خواهانی روبرو شد که می گویند با این کار جان کردها را به خطر انداخته، نیرویی که متحد مهم آمریکا در شکست دادن داعش بودند.

حمله ترکیه به نواحی تحت کنترل نیروهای کرد در سوریه اکنون شروع شده است.

رضا ضراب در سال ۲۰۱۶ در جریان سفری تفریحی به آمریکا دستگیر شد و دادستان ها گفتند “روابط نزدیکی” با رجیب طیب اردوغان دارد.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com