اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
تاکید آلمان بر حمایت از دولت عراق علیرغم سرکوب اعتراضات مردم
پنجشنبه, ۱۶ام آبان, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

به رغم سرکوب خشونت‌آمیز معترضان عراقی، وزیر خارجه آلمان می‌گوید حمایت از دولت عراق را مانند گذشته درست می‌داند. ارتش آلمان همچنان نظامیان عراق را آموزش می‌دهد و برخی سیاستمداران اپوزیسیون خواستار توقف این کار هستند.

جنبش اعتراضی در عراق برای پنجمین هفته متوالی ادامه دارد و نیروهای امنیتی و نظامی نیز همچنان به سرکوب شدید معترضان و تیراندازی به سوی آنها ادامه می‌دهند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه ششم نوامبر (۱۵ آبان) در نشست پرسش و پاسخ پارلمان فدرال (بوندس‌تاگ) گفت بدیهی است که باید درباره رویدادهای اخیر با مقامات عراقی گفت‌وگو شود اما او همچنان حمایت از دولت عراق را کار درستی می‌داند.

جنبش اعتراضی در عراق از ابتدای اکتبر آغاز شد و نیروهای امنیتی و نظامیان عراقی از سه‌شنبه پیش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان و برچیدن تحصن‌ها در بغداد و دیگر شهرها بیش از پیش از گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور استفاده می‌کنند.

بنابر گزارش‌ها روز چهارشنبه دست‌کم دو نفر در کربلا بر اثر تیراندازی ماموران حکومتی کشته شده‌اند. شاهدان عینی گفته‌اند شامگاه سه‌شنبه نیز در یورش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تحصن معترضان در شهر بندری ام قصر چهار نفر به ضرب گلوله کشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند.

سازمان ملل: ۹۷ کشته طی ده روز اخیر

خبرگزاری آلمان به نقل از سازمان ملل گزارش داده که از ۲۵ اکتبر تا امروز دست‌کم ۹۷ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شده‌اند. آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان با انتقاد از اقدامات خشونت‌آمیز نظامیان عراقی شمار زیاد قربانیان در روزهای اخیر را “شوکه‌کننده” توصیف کرد.

در نشست روز چهارشنبه بوندس‌تاگ ادامه آموزش نظامیان عراقی توسط ارتش آلمان با توجه به تحولات اخیر با انتقادهای شدیدی روبرو شد.

هاینکه هنزل، نماینده حزب چپ در پارلمان فدرال در این نشست خواستار توقف آموزش نظامیان عراقی شد. او خطاب به هایکو ماس گفت: «اگر در این زمینه اقدامی نکنید خود را همدست دولت عراق کرده‌اید.»

وزیر خارجه آلمان در پاسخ گفته که او نظری کاملا متفاوت دارد زیرا انتظار می‌رود آموزش نیروهای امنیتی عراق توسط ائتلاف بین‌المللی در سوق دادن آنها به سمت رعایت حقوق شهروندان موثر باشد.

ایکو ماس تاکید کرده که برلین واقف است در عراق کاستی‌هایی وجود دارد، اما اگر این کاستی‌های نبود، همکاری ارتش آلمان در برنامه‌های آموزشی ائتلاف بین‌المللی هم ضرورتی نداشت.

در بغداد از شامگاه سه‌شنبه در گیری‌های سختی میان نیروهای امنیتی و معترضان که در برخی مناطق تجمع و یکی از پل‌های اصلی پایتخت را مسدود کرده‌اند رخ داد. این درگیری‌ها و سرکوب معترضان روز چهارشنبه نیز ادامه داشت.

شش میلیارد دلار خسارت اعتراض‌ها

سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق عصر چهارشنبه در یک کنفرانس خبری نسبت به بستن پل‌ها و راه‌های ارتباطی به معترضان هشدار داد و گفت چنین اقدامی به “بازداشت فوری عاملان” منجر خواهد شد. او افزود که در بغداد تا کنون ۲۶ نفر در این ارتباط بازداشت شده‌اند.

این مقام نظامی گفته که خسارت ناشی از تظاهرات اعتراضی در بغداد و شمار دیگری از استان‌ها در مرکز و جنوب عراق طی پنج هفته گذشته به شش میلیارد دلار می‌رسد.

و با اشاره به تجمع اعتراضی روز گذشته در بندر ام قصر در استان بصره تاکید کرد که رویدادهای این بندر خسارت هنگفتی به عراق و شهروندان عراقی وارد کرده در صورتی که حفظ امنیت و حفاظت از بنادر نفتی اهمیت زیادی دارد.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق می‌گوید تظاهرات بهترین راه برای فشار بر دولت برای تحقق “خواسته‌های مشروع” شهروندان است، به شرط این که مسالمت‌آمیز برگزار شود و باعث اخلال در زندگی مردم و تخریب اموال عمومی نشود. او استفاده از مهمات جنگی علیه معترضان را انکار کرده است.

جنبش اعتراضی در عراق که در روزهای نخست بیشتر بر فساد در دستگاه دولتی، سوء مدیریت، بیکاری و وضعیت نابسامان اقتصادی متمرکز بود در ادامه و در برخی شهرها به اعتراض به دخالت جمهوری اسلامی در این کشور نیز رسیده است.

در روزهای گذشته کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا چند بار هدف حمله معترضان قرار گرفت. حمله به این کنسولگری تا کنون چند کشته و تعدادی زخمی برجا گذاشته است.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com