اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
ممنوع الملاقات شدن فرهاد میثمی و محمد حبیبی
دوشنبه, ۲۰ام آبان, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

ممنوع الملاقات شدن دو زندانی سیاسی در پی اعتراض به محدودیت‌های غیرقانونی

پاسخ رئیس جدید زندان اوین به “نافرمانی مدنی” فرهاد میثمی و محمد حبیبی ممنوع الملاقاتی آنهاست. این زندانیان سیاسی به اعمال محدودیت‌های غیرقانونی در اوین معترضند. مادر میثمی از انتقال پسرش از اوین به رجایی‌شهر کرج خبر داد.

ه گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، فرهاد میثمی و محمد حبیبی، دو زندانی سیاسی زندان اوین که به محدودیت‌های اعمال شده از سوی رئیس جدید اوین نسبت به زندانیان، به ویژه زندانیان سیاسی اعتراض کرده‌اند، ممنوع الملاقات شده‌اند.

این دو زندانی سیاسی در واکنش به محدودیت‌هایی که به گفته کمپین حقوق بشر در ایران به طور غیرقانونی از زمان سر کار آمدن غلامرضا ضیایی به عنوان رئیس زندان اوین بر زندانیان بخصوص سیاسی اعمال می‌شود، در نامه اعتراضی خود به تاریخ ۱۶ مهر خطاب به “سیاست‌گذاران قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها” نوشته بودند که تا زمان رفع محدودیت‌های غیرقانونی نسبت به زندانیان، از پیروی از مقررات زندان از جمله آمارگیری روزانه و مراسم اجباری صبحگاه خودداری خواهند کرد.

در نامه مزبور نمونه‌هایی از محدودیت‌های تازه که با شروع کار رئیس جدید اوین اعمال شده ذکر شده است؛ محدودیت‌هایی چون کاهش ملاقات‌های حضوری تمامی زندانیان سیاسی و حذف روز اختصاصی ملاقات مادران زندانی با کودکانشان، ممنوعیت غیرقانونی دریافت کتاب و نشریات مجاز، و محدودیت تماس تلفنی.

فرهاد میثمی، پزشک، فعال مدنی و مدیر مسئول نشریه اندیشه‌سازان در دهه ۱۳۷۰ و ۱۳۸۰ و محکوم به ۶ سال زندان، و محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان و محکوم به ۷ سال و نیم زندان، در توضیح واکنش اعتراضی خود در نامه‌شان نوشته بودند: «با توجه به نقض صریح مفاد عدیده از آیین‌نامه‌ اجرایی سازمان زندان‌ها و سایر قوانین جاری کشور در زمینه‌ حقوق زندانیان و عدم پاسخگویی رئیس زندان به درخواست‌های مکرر زندانیان برای گفتگو در این باره، از این پس خود را ملزم به رعایت قوانین دلبخواهانه‌زندان‌های شما نمی‌دانیم.»

همچنین کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از رشته توییت‌های صدیقه پاک‌ضمیر، عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، جزئیات بیشتری درباره این محدودیت‌ها به دست می‌دهد و آن‌ها را نقض آیین‌نامه سازمان زندان‌ها می‌خواند: «از زمانی که ضیایی به عنوان رئیس جدید زندان اوین منصوب شده است محدودیت‌هایی برای زندانیان سیاسی اعمال شده است.  در همین راستا ضیایی دستور داده است یک بار ملاقات حضوری این زندانیان لغو گردد و هر دو ماه یک بار به زندانیان سیاسی ملاقات حضوری داده شود. در اقدامی دیگر ارسال کتاب و مجله توسط خانواده زندانیان ممنوع شده. مشارکت زندانیان سیاسی در اداره داخلی زندان که بر عهده زندانیان است ممنوع شده و آنان نمی‌توانند به عنوان وکیل بند و مسوول اتاق و مسوول فرهنگی و…انتخاب شوند. در مواردی محدودیت‌ها فراتر از زندانیان سیاسی در مورد تمام زندانیان اعمال می‌شود که تخلف آشکار است. از جمله می‌توان به پولی شدن درمان زندانیان اشاره نمود که باعث شده است زندانیان فرودست و فقیر نتوانند بخاطر بیماری به بیمارستان اعزام شوند».

نافرمانی مدنی  آقایان میثمی و  حبیبی در ۱۶ مهر ماه ۹۸ آغاز شد. به گفته کمپین حقوق بشر در ایران، ۱۶ زندانی سیاسی زندان اوین از این حرکت اعتراضی حمایت کرده‌اند و دو تن از آنان، برزان محمدی و مهدی مسکین‌نواز، با حرکت همراه شده‌اند.

خانواده‌های میثمی و حبیبی طی دو هفته گذشته برای ملاقات با آنها به زندان اوین مراجعه کرده‌اند اما مسئولان زندان اجازه ملاقات به آنها نداده‌اند. به خانواده محمد حبیبی گفته شده که او از ۲۹ مهر تا ۲۱ آبان از سوی رئیس زندان ممنوع الملاقات شده است.

به نوشته کمپین حقوق بشر در ایران، غلامرضا ضیایی که اوایل مرداد امسال با حکم مدیرکل زندان‌های استان تهران به ریاست زندان اوین منسوب شده، نقش مهمی در افزایش فشار و وضع محدودیت‌های غیر قانونی بر زندانیان این زندان داشته‌است. ضیایی پیش از این ریاست زندان رجایی‌شهر کرج را بر عهده داشت که به شرایط نامناسب برای زندانیان شهرت دارد. وی همچنین در سال ۱۳۸۸ و در زمان وقوع جنایات کهریزک، رییس این بازداشتگاه بود.

به گفته یک منبع آگاه که با کمپین صحبت کرده، پس از گذشت یک ماه «هیچ یک از مسئولین زندان اوین و دستگاه قضایی با فرهاد میثمی و محمد حبیبی دیدارو گفتگو نکرده‌اند و تنها واکنش آنها ایجاد محدودیت‌های بیشتر و ممنوع الملاقات‌کردن این دو زندانی  برای پایان دادن به نافرمانی مدنی بوده است».

همین منبع آگاه گفته است که فرهاد میثمی و وسایل شخصی او را شنبه ۱۸ آبان از بند ۴ اوین به محل نامعلومی منتقل کرده‌اند.

عالیه مطلب‌زاده، عکاس خبرنگار و فعال حقوق زن، در توییتر نوشته است که مادر فرهاد میثمی به اوین مراجعه کرده و آگاهی یافته که فرزندش را به رجایی‌شهر کرج منتقل کرده‌اند.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی