اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ترکیه بار دیگر مواضع کردهای سوریه را بمباران کرد
دوشنبه, ۲۰ام آبان, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

نیروی هوایی ترکیه بار دیگر مواضع کردهای سوریه را بمباران کرد

یک ماه پس ازآغاز عملیات نظامی در شمال سوریه، درگیری شدیدی بین ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان کرد روی داده است. افزون بر رویارویی نظامی در منطقه تل تمر و راس‌العین، نیروی هوایی ترکیه اقدام به بمباران مواضع کردها نموده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه از درگیری‌های شدیدی بین شبه‌نظامیان کرد و سربازان ترکیه خبر داده است. گفته می‌شود که نیروی هوایی ترکیه مناطقی در شمال سوریه را نیز هدف حملات خود قرار داده است.

این درگیری‌ها در منطقه تلتمر و راس‌العین روی داده است. تل‌تمر حدود ۴۰ کیلومتر از مرز ترکیه با سوریه فاصله دارد. این در حالی است که شهر راس‌العین در منطقه مرزی واقع است.

در جریان درگیری‌های اخیر، چهار سرباز ارتش سوریه کشته‌ شده‌اند. این خبر از سوی خبرگزاری رسمی سوریه، “سانا” رسانه‌ای شده است.

گفته می‌شود که چند رزمنده کرد و سرباز وابسته به ارتش دولتی سوریه در جریان این درگیری‌ها کشته‌ شده‌اند. بر اساس خبری که از سوی منابع خبری کردهای سوریه منتشر شده، در جریان درگیری‌های اخیر بین نیروهای ارتش ترکیه و واحدهای وابسته به ارتش سوریه، پنج سرباز سوری کشته و ۲۶ نفر دیگر مجروح شده‌اند.

از تعداد تلفات احتمالی حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه اطلاع دقیقی منتشر نشده است.

پایبندی به آتش‌بس

خبرگزاری رسمی ترکیه، “آنادولو” با انتشار گزارشی از پایبندی دولت ترکیه به توافق آتش‌بس خبر داده است. ولادیمیر پوتین و همتای ترکیه‌ای خود، رجب طیب اردوغان در ماه اکتبر بر سر برقراری آتش‌بس در شمال سوریه به توافق رسیده بودند. باید یادآور شد که عملیات نظامی ترکیه روز نهم اکتبر آغاز شده بود.

پیش از آن، اعلام شده بود که واحدهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق مناطق تحت کنترل خود در شمال سوریه را ترک کرده‌اند. خروج و عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه عملا راه را برای آغاز عملیات نظامی ترکیه هموار ساخته بود.

پس از توافق اکتبر رهبران روسیه و ترکیه قرار بر کنترل مشترک منطقه شمالی و حائل بین دو کشور ترکیه و سوریه بود. ترکیه بر آن است تا پس از تخلیه این منطقه از رزمندگان کرد، تا حدود دو میلیون نفر از آوارگان سوری را در این منطقه اسکان دهد.

خروج نیروهای کرد از راس‌العین تایید شده است. این در حالی است که هنوز در برخی از نقاط مرزی، گروه‌های وابسته به شبه نظامیان کرد حضور دارند. همین موضوع به رویارویی بیشتر ارتش ترکیه و رزمندگان کرد دامن می‌زند.

ترکیه از آغاز عملیات نظامی خود در شمال سوریه، موفق به کنترل حدود ۴۸۰۰ کیلومتر مربع از خاک شمال سوریه شده است.

کنفرانس سوریه در لندن

در همین رابطه قرار است در حاشیه نشست ناتو، نمایندگان چهار کشور ترکیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا در روزهای سوم و چهارم دسامبر در لندن در یک کنفرانس شرکت کنند.

هدف از این کنفرانس رسیدگی به وضعیت آوارگان سوری است. این کنفرانس در ادامه کنفرانسی برگزاری می‌شود که با شرکت نمایندگان کشورهای یاد شده در استانبول برگزار شده بود.

ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه گفته است که هدف از این کنفرانس یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز برای بحران سوریه و ایجاد منطقه حائل بین دو کشور سوریه و ترکیه است.

این در حالی که جلسه کمیته قانون اساسی سوریه بدون نتیجه به پایان رسیده است. در این کمیته نمایندگان دولت اسد و همچننین نمایندگان نیروهای اپوزیسیون حضور دارند. گرچه گفته می‌شود که توافق‌هایی بین دولت سوریه و اپوزیسیون به دست آمده است، اما این توافق‌ها نتوانسته‌اند به یک توافق جامع فرا رویند.

بر اساس اطلاعاتی که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده، قرار است این کمیته بار دیگر روز ۲۵ نوامبر تشکیل جلسه دهد.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی