اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
وزیر خارجه آلمان سرکوب اعتراضات در ایران را محکوم کرد
جمعه, ۲۲ام آذر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به اینکه صدها تن در جریان اعتراضات اخیر ایران کشته شده‌اند، سرکوب خشونت‌بار این اعتراضات را به شدت محکوم کرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، سرکوب خشونت‌بار اعتراضات اخیر در ایران را محکوم کرد و گفت اگرچه ما حتی تعداد کشته‌شدگان را نمی‌دانیم، اما به نظر می‌رسد که در جریان سرکوب این اعتراضات صدها نفر کشته شده‌اند.

این نخستین بار است که وزیر امور خارجه آلمان، شخصا به اعتراضات آبان ماه در ایران و نحوه برخورد حکومت با معترضان واکنش نشان می‌دهد.

هایکو ماس که در امروز در پارلمان آلمان، و در پاسخ به انتقاد بیژن جیرسرایی، نماینده ایرانی‌تبار مجلس فدرال آلمان سخن می‌گفت، افزود:« از انسان‌هایی که از حقشان استفاده می‌کنند، دیدگاهشان را بیان می‌کنند یا در انظار عمومی تجمع می‌کنند، باید محافظت شود.»

وزیر امور خارجه آلمان گفت:«حقوق بشر از آنها محافظت می‌کند و هر کس این حق را نقض کند، نمی‌تواند مطمئن باشد که در صحنه بین‌المللی در این مورد سکوت می‌کنند.»

و گفت این مساله  شامل عراق و سوریه نیز می‌شود و طبیعی است که دولت فدرال آلمان، اتفاقاتی را که در ایران افتاده، به‌شدت محکوم می‌کند.

در جریان جلسه امروز مجلس فدرال آلمان، بیژن جیرسرایی از وزیر امور خارجه آلمان به‌خاطر سکوتش در قبال سرکوب اعتراضات در ایران انتقاد کرد.

او گفت:« شما در صحبت‌های خود چند بار گفتید که حقوق بشر پدیده‌ای همگانی و بخش‌ناپذیر است. بسیار خوب است که دولت فدرال ما در همه جهان در این راستا تلاش می‌کند، اما من می‌خواهم طبق تجربه خود از شما سوالی بپرسم .»

او گفت: « در هفته‌های اخیر، تظاهراتی در ایران رخ داد و در عرض چند روز بیش از ۳۰۰ نفر را کشتند. هزاران نفر هم در زندان‌ها به‌سر می‌برند. برخی را شکنجه می‌کنند و آنها به‌زودی محاکمه خواهند شد. آقای وزیر جای تعجب است که شما تا همین امروز اصلا این موقعیت را پیدا نکردید که این نقض شدید حقوق بشر را محکوم کنید. من تا همین امروز در این مورد از شما هیچ نشنیده‌ام.»

بیژن جیرسرایی خطاب به هایکو ماس افزود:« آقای وزیر، من از شما خواهش می‌کنم، از شما توقع دارم، که در همین‌جا در این مجلس، این نقض حقوق بشر را محکوم کنید؛ به ویژه که امروز و اینجا این موقعیت برای شما فراهم است که موضع بگیرید.»

وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به این انتقاد گفت:« شاید شما متوجه نشده باشید، ولی ما آنچه را در ایران رخ می‌دهد و به ویژه آنچه را مربوط به کشتگان بسیاری است که حتی تعدادشان را نمی‌دانیم، گرچه که می‌توان از اینجا حرکت کرد که باید چندصد نفر بوده باشند، محکوم کرده‌ایم.»

پیشتر یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، روز پنجشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) در برلین در رابطه با اعتراضات روزهای اخیر در ایران و شمار بالای معترضان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی گفت: «ما از شنیدن گزارش‌های مربوط به کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر شوکه هستیم و عملکرد نامتناسب نیروهای امنیتی ایران را محکوم می‌کنیم.»رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی