اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
آمریکا و طالبان به توافق «نزدیک شده‌اند»
پنجشنبه, ۲۴ام بهمن, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع مطلع گزارش داد که آمریکا و طالبان بعد از بیش از یک سال مذاکره، به توافق صلح نزدیک شده‌اند.

اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان نیز با انتشار توئیتی عنوان کرد مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا طی تماسی با وی از «پیشرفت قابل توجه» در مذاکرات صلح با طالبان خبر داده.

آقای غنی به نقل از وزیر خارجه آمریکا نوشته که طالبان پیشنهاد کاهش چشمگیر خشونت‌ها را داده است.

گزارشها حاکی است طالبان پیشنهاد یک هفته آتش‌بس در افغانستان را داده تا مذاکرات گسترده‌ای با آمریکا برای رسیدن به صلح انجام دهد.

طالبان خواهان خروج نیروهای آمریکایی و خارجی از افغانستان است و آمریکا نیز می‌خواهد این گروه ستیزه‌جو اطمینان دهد با خروج نیروهای خارجی، امنیت افغانستان به خطر نخواهد افتاد.

آمریکا همچنین خواهان مذاکره مستقیم طالبان با دولت افغانستان است، موضوعی که تاکنون این گروه از قبول کردن آن سر باز زده و دولت افغانستان را «دست‌نشانده» خارجی می‌نامد.

رابرت اوبراین مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا نیز گفته است دونالد ترامپ برای توافق صلح با طالبان چراغ سبز نشان داده و اگر خشونت‌ها در افغانستان پایان یابد، آمریکا آماده کاهش نیروهای خود در این کشور است.وی گفته است با «خوشبینی محتاطانه‌ای» امیدوار است خبرهای خوبی در پیش باشد.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com