اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
آمریکا یک سازمان شبه‌نظامی چین را تحریم کرد
جمعه, ۱۰ام مرداد, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

آمریکا

روز جمعه ۱۰ مرداد ضمن اعمال تحریم‌هایی علیه یک گروه شبه‌نظامی در استان شین‌جیانگ چین، واقع در شمال غربی این کشور، این گروه را به آزار اویغورها و دیگر مسلمانان اقلیت متهم کرد.

طبق اطلاعیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، تمام دارای‌های سپاه تولید و سازندگی شین‌جیانگ در خاک آمریکا به خاطر نقض حقوق بشر ضبط خواهد شد، سازمانی که از نهادهای اصلی اداره کننده استان شین‌جیانگ محسوب می‌شود.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در این اطلاعیه می‌گوید: «ایالات متحده خود را متعهد می‌داند که تمام قدرت اقتصادی کشور را به کار بگیرد تا متجاوزان حقوق بشر در شین‌جیانگ و سراسر جهان را پاسخ‌گو کند.»بیشتر در این باره:آمریکا چهار مقام چینی را به‌خاطر نقض حقوق اویغورها تحریم کرد

سپاه تولید و سازندگی شین‌جیانگ که در دهه ۱۹۵۰ با فرمان مائو تسه‌تونگ، بنیان‌گذار جمهوری خلق چین، تاسیس شد در ابتدا سربازان مرخص‌شده از خدمت را در مزارع شین‌جیانگ به کار گرفت.

این سازمان اما رفته رفته به نهاد اصلی اداره کننده مزارع استان تبدیل شد و همزمان راه خود را به عرصه‌های دیگر تجارت از جمله خرید و فروش املاک، بیمه و پلاستیک‌سازی گشود.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند که چین در سال‌های اخیر ‌مهاجرت اعضای قوم «هان» به منطقه را شتاب بخشیده و تلاش کرده اویغورها و دیگر ترک‌های مسلمان را با جامعه اکثریت همگن بکند.

به گفته فعالان حقوق بشر، حدود یک میلیون اویغور و دیگر گروه‌های ترک تبار در کمپ‌های مخصوص زندانی شده و آنها را مغزشویی می‌کنند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی