نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
رویترز:افزایش صادرات نفت ایران در سپتامبر
اشتراک گذاری

“صادرات نفت خام ایران با وجود تحریم‌های آمریکا در ماه سپتامبر به شدت افزایش یافته است.”

خبرگزاری رویترز با استناد به داده‌های سه گزارش از شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها از جمله تانکرترکرز، خبر داده که میزان صادرات نفتی ایران در ماه سپتامبر نسبت به ماه میلادی قبل آن به طور چشمگیری افزایش داشته است.

تانکرترکرز به این خبرگزاری گفته که صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبلی میلادی یعنی اوت، “دو برابر” شده است که “۱۱ درصد” آن نفت خام بسیار سبک معروف به میعانات بوده است.

رویترز با استناد به داده‌های تازه تانکرترکرز که شرکت متخصص ردیابی کشتی‌ها و انبارهای نفتی است، می‌گوید که مقصد تقریبا نیمی از صادرات نفتی ایران مشخص نیست چون توسط کشتی‌های خارجی از طریق “کشتی به کشتی” منتقل می‌شود.

داده‌های دو شرکت ردیابی دیگر که رویترز به آنها استناد کرده هم افزایش میزان صادرات نفتی ایران را تایید می‌کند هرچند میزان این افزایش تفاوت دارد.

یکی از این شرکت‌ها که از رویترز خواسته‌اند نامش را اعلام نکند، از افزایش دست‌کم صادرات ۱۰۰ هزار بشکه در ماه سپتامبر خبر داده است. هرچند این رقم در مقایسه با گزارش تنکرترکرز بسیار کم‌تر است اما همچنان در بخش صادرات نفتی ایران که در یک چرخشی دو ساله از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در ماه مه رسید، رقمی چشمگیر است.از بی بی سی

 
 
http://rowzane.com/news/article=200702