نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
پیام‌رسان سیگنال در ایران ‘بی‌سروصدا فیلتر شد’
اشتراک گذاری

کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها از مسدود شدن پیام‌رسان سیگنال و فیلتر شدن این اپلیکیشن و سایت آن در ایران خبر داده‌اند.

سایت‌های فناوری اطلاعات می‌گویند از ظهر امروز ۶ بهمن دسترسی به سیگنال بدون استفاده از فیلترشکن در ایران امکان‌پذیر نیست.

سایت پیوست گزارش داده که دستور فیلتر کردن این پیام‌رسان به اپراتورها ابلاغ شده هر چند که هنوز مقام‌های رسمی درباره اختلال یا مسدود شدن سیگنال اظهارنظری نکرده‌اند و کاربران از “فیلتر شدن بی‌سر و صدای” آن بدون اعلام یا توضیح مسئولان انتقاد کرده‌اند.

سیگنال که به عنوان پیام‌رسانی امن معرفی می‌شود، در هفته‌های اخیر به عنوان جایگزینی برای واتس‌اپ در میان کاربران ایرانی هم با اقبال زیادی روبرو شده است. اعلام سیاست تازه واتس‌اپ درباره به اشتراک گذاشتن اطلاعات کاربران با فیسبوک باعث موج مهاجرت به سیگنال و تلگرام در سرتاسر جهان شد.

اما ده روز پیش اپ‌استورها و فروشگاه‌های آنلاین در ایران مجبور شدند بر اساس دستوری از کمیته مسئول فیلترینگ (کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه) اپلیکیشن سیگنال را حذف کنند تا کاربران امکان دانلود آن را نداشته باشند.

ز صبح امروز گزارش‌های زیادی از فیلتر شدن سایت سیگنال در ایران و همین طور اختلال شدید و مسدود شدن دسترسی به اپلیکیشن آن منتشر شده است.

سایت پیوست گزارش داده است که استفاده از پیام‌رسان سیگنال با دیتای موبایل بدون فیلترشکن امکان‌پذیر نیست و “هنگام استفاده از پیام‌رسان سیگنال روی اینترنت خانگی تنها امکان ارسال پیام با تاخیر فراهم است و کاربران امکان ارسال تصویر یا ویدیو را نخواهند داشت.”

بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در ایران به دلایل امنیتی، سیاسی یا مذهبی فیلتر شده‌اند.واتس‌اپ و اینستاگرام از معدود اپلیکیشن‌هایی هستند که دسترسی به آنها در ایران قطع نشده است.با وجود این گزارش‌های زیادی درباره تلاش برای فیلتر کردن اینستاگرام منتشر شده که به دعواهای سیاسی منجر شده است.بی بی سی

 
 
http://rowzane.com/news/article=210408