اجتماعی / اخبار / جهان / مهمترین
شمار قربانیان کرونا در آمریکا از نیم میلیون نفر گذشت
سه شنبه, ۵ام اسفند, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

تنها یک سال پس از شناسایی نخستین بیمار مبتلابه ویروس کرونا در غرب آمریکا، شمار قربانیان کووید۱۹ در این کشور از ۵۰۰ هزار نفر گذشت.این رقم برابر جمع کل تعداد کشته‌شدگان آمریکا در جنگ‌‎های جهانی اول و دوم و جنگ ویتنام است.

این آمار که حدودا دو برابر برزیل (۲۲۴ هزار قربانی)، دومین کشور با بدترین آمار مرگ بر اثر کرونا است در حالی روی داد که شمار مبتلایان به این ویروس در ایالات متحده هم اکنون از مرز ۲۸ میلیون نفر گذشته است.

در همین حال، واکسیناسیون عمومی در این کشور در حال شتاب گرفتن است و تا کنون حدود ۱۵ درصد از جمعیت ۳۴۰ میلیونی آمریکا دست کم یک نوبت واکسن زده‌اند.

همزمان با اعلام رسمی عبور تعداد قربانیان از مرز نیم میلیون نفر، قرار است جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا در کاخ‌سفید یک دقیقه سکوت برقرار کند و به هنگام غروب دوشنبه، ۲۲ فوریه، به همراه جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری و همسر او، به یاد جان باختگان کرونا شمع روشن کند و پس از آن در اظهاراتی تلویزیونی با مردم آمریکا در این باره سخن بگوید.

هند پس از آمریکا با ۱۱ میلیون مبتلا در رتبه دوم نمودارهای جهانی کووید۱۹ قرار دارد و برزیل با بیش از ۱۰ میلیون کرونا مثبت در رتبه سوم قرار دارد. هر چند برزیل به لحاظ تعداد جان باختگان این ویروس، با ۲۲۴ هزار قربانی، در جهان دوم است و مکزیک با ۱۷۸ هزار قربانی سوم است.

با وجود عبور آمار قربانیان کرونا از مرز نیم میلیون نفر در آمریکا، این کشور طی چند هفته گذشته با کاهش ابتلا، بستری و مرگ بر اثر این ویروس روبرو بوده است که بسیاری از کارشناسان را نسبت به ادامه نزولی بودن نمودارها خوش‌بین کرده است.

تعداد جان باختگان کرونا در اواسط ماه ژانویه گذشته در آمریکا به مرز ۴۰۰۰ هزار نفر طی یک ۲۴ ساعت رسیده بود اما اکنون این آمار به زیر ۱۹۰۰ نفر در یک شبانه روز رسیده است.

ا این حال، انستیتو پژوهش آماری بهداشت، آی‌ام‌اچ‌ای، در دانشگاه ایالت واشنگتن که مدل‌های پیش‌بینی آن طی یک سال گذشته مورد استناد بسیاری از دولت‌ها و مقام‌های رسمی قرار گرفته، پیش‌بینی کرده است تا پایان بهار امسال (ماه ژوئن) حدود ۹۰ هزار نفر دیگر در آمریکا به علت کرونا جان خواهند باخت. بدین ترتیب ممکن است مردم این کشور مراسم روز چهارم ژوئیه امسال را همزمان با عبور آمار قربانیان کرونا از مرز ۶۰۰ هزار نفر تجربه کنند.

این موسسه، آی‌اج‌ام‌ای، پیش‌بینی کرده است که در صورت ادامه سیر نزولی آمارهای کرونا تا دو ماه دیگر، ماه مه، شمار قربانیان روزانه کرونا در آمریکا به حدود ۵۰۰ نفر کاهش پیدا کند. هم اکنون این آمار حدود ۲۰۰۰ نفر در روز است.

در همین حال آمار بستری بیماران کرونا در نقاط مختلف آمریکا برای چهلمین روز متوالی کاهش یافته است. برخی از کارشناسان این کاهش را مرتبط با سرعت گرفتن واکسیناسیون عمومی در این کشور می‌دانند.هم اکنون روزانه حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم آمریکا واکسن می‌زنند.

کاهش امید به زندگی در آمریکا

اما درگذشت بیش از نیم میلیون نفر طی یک سال گذشته بر اثر ویروس کرونا موجب شده میانگین امید به زندگی در آمریکا یک سال کاهش یابد.

در حالی که هر آمریکایی در سال ۲۰۲۰ می توانست امیدوار باشد که ۷۸.۸ سال عمر کند اکنون این عدد به ۷۷.۸ سال کاهش یافته است.

از میان گروه‌های مختلف جمعیتی در آمریکا، مردان آفریقایی‌تبار بیشترین کاهش میانگین امید به زندگی را تجربه کرده‌اند؛ چرا که آنها و مردان لاتین‌تبار بسیار بیشتر از مردان سفیدپوست قربانی کرونا شده‌اند.

در حالی که میانگین امید به زندگی برای عموم آمریکایی‌ها اکنون یک سال کاهش پیدا کرده است، برای مردان سیاهپوست این میانگین ۳ سال کاهش یافته است. امید به زندگی در میان مردان لاتین‌تبار هم ظرف یک سال گذشته ۲.۴ سال کاهش یافته است.

این دومین سال است که میانگین امید به زندگی در آمریکا کاهش می‌یابد. قبل از آغاز همه‌گیری کرونا هم آمریکا به علت بحران مرگ بر اثر اوردوز (بیش‌مصرفی) موادمخدری نظیر فنتانیل، این کشور با کاهش میانگین امید به زندگی روبرو بود. بحران اوردوز که در یک سال گذشته همچنان افزایش یافته در پنج سال میان ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ بیش از نیم میلیون آمریکایی-اکثرا جوان و میانسال- را کشت.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی