اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
گزارشات رسانه ها از اعتراضات در سروان
سه شنبه, ۵ام اسفند, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

گزارش‌های غیررسمی از سراوان در استان سیستان‌و‌بلوچستان، حاکی از ورود خانواده‌های شماری از سوخت‌بران به داخل فرمانداری این شهر و درگیری با ماموران پلیس است.

روز دوشنبه ۴ اسفند، خبرگزاری هرانا گزارش داده بود که در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهرستان سراوان به سمت گروهی از سوخت‌بران، دستکم ۲ شهروند کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند.

برخی منابع خبری دیگر از «کشته شدن ۱۰ نفر» و زخمی‌شدن ۵ نفر از سوخت‌بران خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت بران ممانعت کردند و شماری از آنها با حضور در مقابل پایگاه سپاه خواستار بازگشایی مرز بودند که با تیراندازی نیروهای سپاه مواجه شدند.

در ویدیوهایی که امروز در شبکه‌های اجتماعی به ویژه توئیتر منتشر شده است، شماری از خانواده‌ای سوخت‌بران آسیب‌دیده وارد ساختمان فرمانداری سراوان شد‌ه‌اند.

کانال تلگرامی کمپین فعالان بلوچ نیز نوشته نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضانی که به خاطر کشته‌شدن «ده‌ها» سوخت‌بر توسط تیراندازی سپاه، مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کرده بودند، «با گلوله‌های ساچمه‌ای و مشقی» به سمت معترضان تیراندازی کردند.

این کمپین از زخمی‌شدن شماری از معترضان بدلیل شلیگ گلوله و پرتاب گاز اشک‌آور خبر داده، اما نوشته از تعداد آنها فعلا اطلاعی در دست ندارد.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، علاوه بر به هم‌ریختگی و آسیب داخل ساختمان فرمانداری سراوان، صدای شلیگ گلوله نیز از خارج از ساختمان فرمانداری به گوش می‌رسد.

در ویدیوهای دیگری نیز پرتاب گاز اشک‌آور به معترضانی که در خیابان‌ها می‌دوند و همچنین آتش گرفتن یک ماشین پلیس قابل مشاهده است.

گزارش‌هایی درباره اختلال در خطوط تلفن همراه و حضور پررنگ نیروهای امنیتی در سطح شهر سراوان نیز منتشر شده است.

هشتگ سراوان نیز در شبکه‌های اجتماعی داغ شده و کاربران از درگیری ماموران نظامی و انتظامی با معترضان در سطح این شهر خبر می‌دهند.

خبرگزاری هرانا هم در گزارشی با اشاره به این رویدادها نوشته است که سالانه ده‌ها نفر از شهروندان بلوچ در استان‌های شرق و جنوب ایران مانند سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند که بیشتر آنها به کار فروش و جا‌به‌جایی سوخت مشغول‌اند که حکومت ایران آن را قاچاق می‌‌داند.

********************

بی بی سی:هادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در سیستان و بلوچستان می‌گویند تیراندازی روز گذشته از سوی نیروهای امنیتی به سوی رانندگان و سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان تاکنون دستکم “۱۰نفر کشته و ۵ نفر زخمی” شدند. براساس همین گزارشها در ادامه اعتراض به این حادثه و بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که برخی از آنها به دست بی بی سی فارسی رسیده است مردم معترض به داخل ساختمان فرمانداری این شهر هجوم برده‌اند.

هنوز منابع رسمی در خصوص این درگیری و کشته‌شدگان، جزئیاتی منتشر نکرده‌اند.

با توجه به وضعیت وخیم زخمی‌ها و اختلال در اطلاع رسانی، احتمال افزایش شمار تلفات این حادثه وجود دارد. فعالان بلوچ ویدیوی‌هایی از مصدومان این تیراندازی و همچنین عکس‌هایی از “جان باختگان” احتمالی این واقعه منتشر کرده‌اند.

به دنبال قطع راه‌های ارتباطی از جمله اختلال در اینترنت و خطوط تلفن همراه اطلاع‌رسانی دقیق از این حادثه با مشکل مواجه شده است.

عبدالله عارف مدیر کمپین فعالان بلوچ می‌گوید تیراندازی از سوی نیروهای نظامی پس از آن آغاز شده که رانندگان سوخت‌بر دست به علت مسدود کردن گذرگاه مرزی دست به اعتراض زده بودند.

از روز گذشته قرار بود که خانواده‌های کشته شدگان در مقابل فرمانداری جمع شوند. شماری از شهروندان هم در حمایت از خانواده قربانیان به این تجمع پیوسته بودند.

اکنون گزارش‌های حاکی است اوضاع در سروان متشنج است و نیروهای انتظامی و امنیتی با استفاده از گاز اشک آور با معترضان درگیر شدند.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی