نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
انتقاد سازمان ملل از گزارش ایران از سقوط هواپیمای اوکراینی
اشتراک گذاری

انتقاد سازمان ملل از گزارش ایران از سقوط هواپیمای اوکراینی

یک کارشناس سازمان ملل می‌گوید گزارشی که ایران درباره سرنگونی “غیرعمدی” هواپیمای اوکراینی در سال گذشته ارائه داده، حاوی ابهامات و تناقضات فراوان است. او خواستار گزارشی صادقانه‌تر از ایران شده است.

ک کارشناس سازمان ملل متحد پس از بررسی علل و جوانب سرنگونی هواپیمای اوکراینی پرواز ۷۵۲ به این نتیجه رسیده است که ایران گزارشی صحیح و صادقانه درباره این رویداد ارائه نداده است.

خانم اگنس کالامار، گزارشگر ویژه در دفتر کمیسیاریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، انتقاد کرده است که ایران شرایط و چندوچون سقوط هواپیمای مزبور را “آگاهانه و به طور عمد” مخدوش می‌کند.

خانم کالامار روز سه‌شنبه (۲۳ فوریه) در ژنو گفت: «ناروشنی‌ها در گزارش‌های رسمی ایران در خدمت ایجاد حداکثر ابهام و حداقل روشنگری است». 

به گفته این کارشناس سازمان ملل، ایران با سرنگون کردن هواپیما و ابهام‌آفرینی پس از آن وجوه گوناگونی از حقوق بشر را نقض کرده است.

او نامه‌ای در ۴۵ برگ را منتشر کرد که با پرسش‌های فراوان در ماه دسامبر گذشته برای مقام‌های جمهوری اسلامی فرستاده اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده است.چنین نامه‌هایی معمولا تا ۶۰ روز محرمانه باقی می‌مانند.

به نظر خانم کالامار توضیحات دولت ایران تاکنون ناکافی بوده است: برای نمونه مقام‌های جمهوری اسلامی روشن نکرده‌اند که چرا سیستم رادار فرودگاه درست کار نکرده است؟

چرا ابعاد و نحوه پرواز هواپیما گزارش نشده است؟

چرا افراد چپاولگر به اطراف هواپیما راه یافته و بازماندگان قربانیان نتوانسته‌اند اسباب و اثاثیه آنها را تحویل بگیرند؟و بسیاری چراهای دیگر…

گزارش‌های جمهوری اسلامی ایران درباره سرنگونی هواپیمای پرواز ۷۵۲ تاکنون نه خرسندی بازماندگان را جلب نموده و نه خشنودی کشورهای دخیل مانند کانادا و اوکراین و فرانسه و سوئد و افغانستان را.

کشورهای یادشده، که اتباع آنها در میان قربانیان سقوط هواپیما بودند، بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند گزارش کاملی “از رویداد و تصمیم‌هایی که به فاجعه منجر شده است” ارائه دهد.دویچه وله

 
 
http://rowzane.com/news/article=213152