اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
عفو بین‌الملل: کرونا وضعیت حقوق بشر را بدتر کرده است
چهارشنبه, ۱۸ام فروردین, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

عفو بین‌الملل: کرونا وضعیت حقوق بشر را بدتر کرده است

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود علاوه بر اشاره به بدترشدن أوضاع حقوق بشر در بسیاری از کشورها، از بی‌انصافی در توزیع واکسن در جهان و فشارهای جمهوری اسلامی به روزنامه‌نگاران و فعالان شبکه‌های اجتماعی  انتقاد کرد.

بر أساس گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل که چهارشنبه، هفتم آوریل (۱۸ فروردین) منتشر شد، در سال ۲۰۲۰ وضعیت حقوق بشر برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، از جمله ایران در حد قابل‌توجهی بدتر شده است.

به گفته این سازمان حقوق‌‌بشری پاندمی کووید۱۹ در بسیاری از کشورها به گسترش بی‌عدالتی، تبعیض و سرکوب دامن زده و بهانه‌ای برای اقدامات بی‌رحمانه برخی دولت‌ها در زمینه حقوق شهروندی فراهم کره است.

عفو بین‌الملل بیش از هر چیز رویکرد کشورهای ثروتمند در مبارزه با پاندمی کووید۱۹ و بی‌عدالتی در زمینه پخش واکسن در کشورهای تنگدست را نقد می‌کند.

انیس کالامار،  دبیرکل این سازمان در پیش‌گفتار گزارش ۱۷۲ صفحه‌ای می‌نویسد، این پاندمی از جمله میان‌مایگی، خودخواهی و فریبکاری قدرت‌مداران در جهان را نمایان کرده است.

در این راستا از جمله  به تضعیف برنامه کوواکس سازمان جهانی بهداشت  از جانب ایالات متحده، روسیه و چند کشور دیگر اشاره شده است.

این برنامه برای تقسیم عادلانه واکسن در جهان ایجاد شده است.

اذیت و آزار کارکنان حوزه بهداشت

بر أساس گزارش عفو بین‌الملل، انتقاد از شرایط کار در سایه پاندمی کووید۱۹ منجر به دستگیری، اخراج یا سایر اقدامات تنبیهی شاغلان شده است.

در ۴۲ کشور از ۱۴۹ کشور مورد بررسی، نهادهای دولتی کارکنان بخش بهداشت و درمان را در ارتباط با پاندمی تحت فشار گذاشته‌ یا آنها را مورد اذیت و آزار قرار داده‌اند.

در ۴۲ کشور هم پناهجویان و مهاجران، اخراج و به کشورهایی فرستاده شده‌اند که در آنها نقض حقوق بشر و تهدید شهروندان رایج است. 

گزارش تاکید می‌کند که در بسیاری از مناطق جهان، خشونت در درگیری‌های سیاسی، خشونت خانگی، و همچنین محدودیت‌های آزادی بیان و اجتماعی افزایش یافته است.

برای بسیاری از زنان و همچنین افراد همجنسگرا، دوجنسگرا، ترنس و بیناجنسی (LGBTI) حمایت و کمک‌های دولتی برای مقابله با پاندمی وجود ندارد.

در فصل مربوط به آلمان این گزارش، بیش از هر چیز فعالیت‌های راست‌گرایان افراطی در میان پرسنل نیروهای انتظامی و امنیتی مورد انتقاد قرار گرفته است.دویچه وله

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی