اجتماعی / اخبار / جهان / مهمترین
زندگی خطرناک «ال‌جی‌بی‌تی» در سلیمانیه و توجیهات حکومتی
چهارشنبه, ۱۸ام فروردین, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

اعضای جامعه اقلیت جنسی در سلیمانیه عراق می‌گویند “پس از دستگیری چند جوان همجنسگرا احساس خطر می‌کنند و حتی در لباس پوشیدن دقت می‌کنند تا هدف حمله احتمالی قرار نگیرند.”

نیروهای آسایش که از نهادهای امنیتی در منطقه کردستان عراق هستند، پنج‌شنبه گذشته (دوم آوریل) در سلیمانیه به مراکز تجمع جامعه ال‌جی‌بی‌تی یورش بردند و “حدود ۱۵ نفر” را بازداشت کردند.

نهادهای پیگیر حقوق اقلیت‌های جنسی می‌گویند این افراد همان شب آزاد شده‌اند اما نگرانی اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی با آزاد شدن این افراد کم نشده است.

بعضی از اعضای جامعه اقلیت جنسی نگران هستند که با “افزایش فشار گروه‌های اسلامی” آنها با مشکلات جدی رو به رو شوند.

هوال ابوبکر، استاندار سلیمانیه می‌گوید که بازداشت این افراد در پی “شکایت مردم” محله سرچنار سلیمانیه از “تن فروشی” در این خیابان بوده و عملیات نیروهای آسایش در این چارچوب انجام شده است.

او گفت گرایش جنسی افراد حق شخصی آنهاست و هیچ نهاد دولتی با آن مشکلی ندارد. این درحالی است که ۱۷ عضو انجمن استانداری سلیمانیه با دفاع از اقدام نیروهای آسایش خواستار حمایت دولت از نهادهای امنیتی برای برخورد با همجنسگرایی شده‌اند.

در مقابل شادی نوزاد، عضو کمیته حقوق بشر پارلمان اقلیم کردستان می‌گوید ۱۱ عضو این کمیته بر سر این موضوع اختلاف نظر دارند و این باعث شده که پارلمان هیچ واکنش رسمی به بازداشت این گروه از جامعه رنگین‌کمانی نشان ندهد.

او تایید کرد که به دنبال بازداشت آن ۱۵ نفر از جامعه اقلیت جنسی، بسیاری از اعضای این جامعه از خانه خود خارج نشده‌اند یا خود را مخفی کرده‌اند. او با انتقاد از سیاست دولت مرکزی و حکومت اقلیم کردستان گفت: “زمان صحبت کردن در مورد حقوق اقلیت‌های جنسی فرا رسیده است.”قانون اساسی عراق حقوق اقلیت‌های جنسی را به رسمیت نشناخته است.

مسرور جوان همجنس‌گرا در اربیل به بی‌بی‌سی گفت او و دوستانش در سلیمانیه جرات ندارند با دوستانشان در خیابان قرار بگذارند. به گفته او از روز پنجشنبه پلیس در محله‌های در سلیمانیه که محل تجمع افراد جامعه ال‌جی‌بی‌تی بوده، مستقر شده است.

پرور خوشنام روزنامه‌نگار در اربیل پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که این برخوردها تحت فشار گروه‌های اسلامی در کردستان عراق است که همجنس‌گرایی را حرام می‌دانند. تحلیلی که مقام‌های کردستان عراق آن را رد می‌کنند.

در هفته‌های گذشته یک عضو ارشد حزب جامعه اسلامی از نهاد مدنی “راسان” که مدافع حقوق زنان و اقلیت‌های جنسی است، شکایت کرده بود.

تانیا درویش، مدیر این سازمان مدنی می‌گوید که دفاع از حقوق اقلیت‌های جنسی و دادن مشاوره حقوقی و اجتماعی به قربانیان خشونت خانگی و جنسی بخشی از فعالیت آنها در چارچوب دفاع از حقوق بشر است.

به گفته خانم درویش، بسیاری از اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی پلاس مورد آزار و اذیت فیزیکی و کلامی قرار می‌گیرند و گاهی از خانه رانده می‌شوند و از خیابان سر در می‌آورند.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی