نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
آخرین اطلاعیه ها / ایران
۲۳ شهریور: تجمع بزرگ معلمان در مقابل مجلس
اشتراک گذاری

امروز ساعت ۱۰ صبح ۲۳ شهریور و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید جمعیت بزرگی از معلمان بنا بر فراخوان ائتلافی از گروههای مختلف معلمان جهت پیگیری مطالبات خود مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند.  همسان سازی حقوقها  با حداقل۸۰ درصد هیئت علمی، جداسازی نظام پرداخت معلمان از کارمندان و ایجاد نظام پرداخت جدید مبتنی بر سند تحول، اعتراض به عدم پرداخت فوق العاده ویژه از جمله موضوعات اعتراضی اعلام شده در فراخوان تجمع این روز بود. در این روز شماری از معلمان به نمایندگی از همکاران خود از شهرهای مختلف به تهران آمده بودند و در تجمع شرکت کردند. در این تجمع اعتراضی معلمان با شعارهایی چون “معلم بیدار است از  وعده ها بیزار است” ، ” نه تسلیم   نه سازش  رتبه  بدون خواهش”، ” معلم داد بزن حق تو فریاد بزن”، “معلم بپاخیز برای رفع تبعیض بر خواستهای خود پافشاری کردند و در سخنرانی ها و بیانیه هایشان به وضعیت نا هنجار زیستی معلمان و دانش آموزان اعتراض کردند. همزمان با این تجمع، جمعی از معلمان در استان لرستان و خوزستان نیز مقابل اداره کل آموزش و پرورش این دو استان تجمع برپا کردند و با شعار و سخنرانی و پلاکاردهایشان بر خواستهای مشترک همه معلمان تاکید نمودند.

معلمان سال‌هاست که نسبت به وضعیت بد معیشتی و کاری اعتراض دارند و پیگیر خواستها و مطالبات خود هستند. اکنون در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید تحرکات اعتراضی در میان معلمان گسترش یافته است. از جمله شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بیانیه ای منتشر کرده و با تاکید بر مطالباتی به دولت و مجلس اولتیماتوم میدهد که اگر تا پایان شهریور خواسته های آنان متحقق نشود، طی فراخوانی برنامه‌های اعتراضی خود را اعلام خواهند نمود و تا تحقق مطالبات به اعتراضات ادامه خواهند داد.

اولین نکته بیانیه شورای هماهنگی اشاره به فاجعه بحران کرونا و بدتر شدن وضع آموزش بعد از کرونا و خارج ماندن ۳۰ درصد  از دانش آموزان از چرخه تحصیل به خاطر سیاست های غلط حاکمیتی است. این بیانیه با اشاره به اینکه قرار است آموزش به صورت مجازی باشد، تهیه زیرساختهای ضروری از جمله گوشی هوشمند و اینترنت رایگان برای دانش آموزان و معلمان را وظیفه حاکمیت دانسته است. و همانجا بر واکسیناسیون رایگان تمامی معلمان و دانش آموزان بالای  ۱۲ سال تاکید شده است. این بیانیه بازگشایی مدارس بدون توجه به تزریق واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی، و بی توجهی به سیاست واگذاری هر میز و نیمکت تنها برای یک دانش آموز، عدم تامین و توزیع روزانه  ماسک و مواد ضدعفونی کنندە برای دانش آموزان و معلمان، را یک فاجعه میخواند.

در بخش دوم این بیانیه شورای هماهنگی به مشکلات معیشتی معلمان و ناخوانایی حقوق آنان با تورم و گرانی افسارگسیخته اشاره دارد و در بخشی از آن چنین آمده است: “خط فقر رسمی دوازدە میلیون تومان است، در حالی که معلمان تازه استخدام سه و نیم میلیون بیشتر حقوق نمی‌گیرند و معلمان خرید خدمت با استثمار مضاعف روبرو هستند و حتی یک میلیون تومان نیز حقوق دریافت نمی کنند! معلمان نهضت سوادآموزی ، پیش دبستانی و حق‌التدریس امنیت شغلی ندارند و با اینکه آموزش و پرورش با کمبود نیرو روبروست پذیرفته‌شدگان کارنامه‌سبز، با تجمعات فراوان هنوز نتوانسته‌اند به حق خود برسند. فرهنگیان  بازنشسته نیز با حقوق زیر خط فقر قادر به تامین معیشت و سلامت خود نیستند. این وضعیت ناگوار باعث شده‌است طی یکسال گذشته معلمان از بازنشستگان تا شاغلان و کارنامه‌سبزها بارها دست به تجمع بزنند”.

همچنین شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن اعلام حمایت از  تمامی خواسته های معلمان و  از اعتراضات آنان تاکید میکند که دولت و مجلس موظفند فوق‌العاده ویژه فرهنگیان را مانند سایر کارمندان ارگان‌های دولتی به صورت کامل و بدون تبعیض اجرا نمایند و اجرای آن باید شامل تمام معلمان گردد. در همین راستا شورا با اعتراض به تصویب ناقص رتبه بندی در جلسه ۲۳ شهریور کمیسیون آموزش مجلس و حذف هشتاد درصد هیات علمی، قاطعانه اعلام میکند که معلمان به این رتبه بندی تن نمیدهند و  دولت و مجلس موظف به تصویب رتبه‌بندی بر مبنای هشتاد درصد حقوق هیات علمی دانشگاه و اجرای آن از اول فروردین ۱۴۰۰ هستند. و بالاخره اینکه شورا بر افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته بر مبنای همسانسازی و مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری و اینکه سطح آن باید به بالای خط فقر افزایش یابد، تاکید دارد.

بعلاوه شورای هماهنگی از فرهنگیان  سراسر کشور در همه‌ی استان‌ها و شهرستان‌ها میخواهد که برای وادار کردن حاکمیت به اجرای نظام رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سایر مطالباتشان به طور گروهی به ریاست آموزش پرورش هر ناحیه نامه نوشته و با  گذاشتن امضای خود در زیر آن پیگیر خواسته‌های به حق خود از جملە تامین تجهیزات مناسب برای آموزش مجازی باشند. در آخر شورای هماهنگی ضمن اعلام حمایت از خواستهای همه معلمان خواستار پیوستن وسیع آنان به کانون‌ها و انجمن‌های صنفی شهرستان و استان خود شده است.

همانطور که بارها اشاره کرده ایم معلمان در مبارزاتشان نقش پیشتازی در جلو آوردن خواستهای سراسری جامعه چون تحصیل رایگان و درمان رایگان و داشتن حق مسکن داشته اند. همسان سازی مشاغل و افزایش سطح دستمزدها به بالای ۱۲ میلیون، واکسیناسیون رایگان و همگانی، پایان دادن به دزدی ها و اختلاس ها و بازگشت پولهای دزدی شده به صندوق ذخیره فرهنگیان، پایان دادن به امنیتی کردن محیط های کار و بسته شدن پرونده های امنیتی تشکیل شده برای تمامی فعالین اجتماعی و آزادی بدون قید و شرط  معلمان زندانی از جمله اسماعیل عبدی و اسماعیل گرامی (معلم زندانی بازنشسته)  و همه زندانیان سیاسی از دیگر مطالبات اعلام شده معلمان در اعتراضاتشان است.

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۳ شهریور۱۴۰۰ ، ۱۴ سپتامبر  ۲۰۲۱

 
 
http://rowzane.com/news//article=231682