نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
سه ایرانیِ به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم شدند
اشتراک گذاری

سه فرد ساکن ایالت فلوریدای آمریکا در دادگاه فدرال این ایالت به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پول‌شویی متهم شدند.

به نوشته وب‌سایت وزارت دادگستری آمریکا، این افراد به نام‌های محمد فقیهی، ۵۲ ساله، همسرش فرزانه مدرسی ۵۳ ساله و خواهر محمد، به نام فائزه فقیهی، ۵۰ ساله، هستند که شرکت «اکسپرس ژن» را در فلوریدا اداره می‌کردند.

بر اساس شکایت‌نامه دادگاه، این شرکت بین اکتبر ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۲۰، از حساب‌هایی در مالزی، چین، سنگاپور، ترکیه و امارات متحده عربی، مبلغی تقریباً معادل ۳.۵ میلیون دلار دریافت کرده است.

در شکایت‌نامه مطرح شده است که بخشی از این پول از سوی مدیران این شرکت برای خرید تجهیزات تعیین توالی ژنتیک از تولیدکنندگان آمریکایی و ارسال آن به ایران، بدون داشتن مجوز از ادارات مربوطه آمریکایی استفاده شده است.

پول دریافتی همچنین توسط فائزه فقیهی و فرزانه مدرسی برای تأمین هزینه خرید املاک برای شرکت «اکسپرس ژن» در سال ۲۰۱۹ استفاده شده است.

در ۲۰ فوریه، محمد فقیهی از ایران وارد فرودگاه بین‌المللی میامی شد و در آنجا توسط افسران گمرک و حفاظت مرزی مورد بازرسی قرار گرفت.

طبق استشهادیه دادگاه، محمد فقیهی که مدیر آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به نام «درمانگاه تخصصی ژنتیک دکتر فقیهی» است، در فرودگاه در گفت‌وگو با مأموران، حرفه خود و انجام تحقیقات از سوی او در ایران را انکار کرده بود.

علاوه بر این، چمدان وی حاوی ۱۷ ظرف شیشه‌ای از مواد بیولوژیکی ناشناخته بوده است که با بسته‌های یخ پوشانده شده و زیر نان و سایر اقلام غذایی پنهان شده بود.

محمد فقیهی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، استادیار گروه روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه میامی بوده است.

متهمان این پرونده روز سه‌شنبه، ۲۳ شهریور، برای اولین بار در دادگاه فدرال در میامی حضور یافتند و جلسات پیش از بازداشت موقت آنها روز ۲۴ شهریور در دادگاه فدرال میامی برگزار می‌شود.رادیو فردا

 
 
http://rowzane.com/news/article=231781