نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
پیمان اوکاس- آمریکا و فرانسه در صدد ترمیم شکاف
اشتراک گذاری

فرانسه و ایالات متحده تلاش کرده‌اند به اختلاف ناشی از اعلام انعقاد پیمان دفاعی اوکاس بین ایالات متحده ، بریتانیا و استرالیا در هفته گذشته پایان دهند.

این پیمان به منزله لغو قراردادی بین استرالیا و فرانسه برای ساختن زیردریایی بود. ارزش این قرارداد برای فرانسه ۳۷ میلیارد دلار بود که با انعقاد اوکاس از دست داد.

دولت فرانسه گفته است که تنها چند ساعت قبل از اعلام عمومی پیمان سه جانبه از امضای آن و لغو قرارداد فروش زیردریایی به استرالیا آگاه شد.

روسای جمهور آمریکا و فرانسه فعلا بیانیه مشترکی صادر کرده و گفته‌اند که معتقدند مشکل کنونی “از مشورت صریح بین دو متحد منتفع خواهد شد.”

جو بایدن و امانوئل مکرون روز چهارشنبه به مدت نیم ساعت با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. قرار است آنها در پایان ماه آینده هنگام شرکت در یک نشست مرتبط با گرمایش زمین در بریتانیا با هم ملاقات کنند.

آقای مکرون در حرکتی نادر در تاریخ روابط بین متحدان غربی، دستور فراخواندن سفیران فرانسه از واشنگتن و کانبرا را صادر کرده بود.

سفیر فرانسه در واشنگتن اکنون به محل ماموریت خود باز می‌گردد اما در مورد بازگشت سفیر فرانسه به پایتخت استرالیا اطلاع‌رسانی نشده است.

بیانیه مشترک رئیسان جمهور فرانسه و آمریکا گفته است که دو طرف بر اهمیت همکاری نظامی فرانسه و اروپا در منطقه آسیا و اقیانوسیه تاکید کردند.

این بیانیه تاکید دارد که ایالات متحده از اهمیت حضور نیرومند نظامی کشورهای اروپایی برای حفظ امنیت منطقه اقیانوسیه، به عنوان مکمل توان نظامی ناتو آگاه و بر آن تاکید دارد. مشارکت نظامی موثر اروپا در این منطقه از ابتکارات فرانسه بوده است.

نومیا اقبال، خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن، این بیانیه را نیمه عذرخواهی آمریکاییان توصیف کرده است. این عذرخواهی شامل ابراز تاسف از مشورت اولیه است اما شامل خود پیمان نمی‌شود.

به گفته یک مقام آمریکایی، آنتونی بلینکن و ژان-ایو لو دریان، وزیران خاجه آمریکا و فرانسه روز پنجشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار دوجانبه‌ای خواهند داشت.

در همین حال، بوریس جانسون ، نخست وزیر بریتانیا گفته است که او و رهبران دیگر کشورهای پیمان اوکاس “از شدت واکنش فرانسه غافلگیر شدند” و افزود که زمان آن رسیده است که “برخی از دوست داشتنی‌ترین دوستان ما به خود مسلط شوند.”

بزرگترین بحران در روابط آمریکا و فرانسه در زمانی روی می‌دهد که جو بایدن تمرکز بر روابط با متحدان سنتی آمریکا یعنی کشورهای اروپایی را محور سیاست خارجی خود قرار داده و از آن با عنوان “بازگشت ایالات متحده” به صحنه سیاست جهانی یاد کرده است.

اوکاس؛ توافقنامه نظامی آمریکا، استرالیا و بریتانیا درباره چیست؟

https://www.bbc.com/persian/world-58583222

 
 
http://rowzane.com/news/article=232534