اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
۱۶ میلیون نفر از جمعیت یمن در آستانه گرسنگی است
جمعه, ۲ام مهر, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

رئیس برنامه جهانی غذا روز چهارشنبه ۳۱ شهریور هشدار داد که ۱۶ میلیون نفر از جمعیت یمن در آستانه گرسنگی قرار دارد و در صورت عدم حمایت‌های مالی مورد نیاز، کمک‌های غذایی به میلیون‌ها نفر در این کشور جنگزده در ماه اکتبر به پایان خواهد رسید.

دیوید بیسلی گفت: «اوایل سال جاری بودجه کمک‌های بشردوستانه این نهاد در یمن به پایان رسید و تنها در نتیجه کمک‌های مالی کشورهایی نظیر آمریکا، آلمان، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و دیگران توانستیم از وقوع یک فاجعه بشری جلوگیری کنیم».

او هشدار داد که بدون دریافت کمک مالی بیشتر از سوی جامعه بین المللی کمک‌های غذایی این نهاد به حدود ۳.۲ میلیون نفر از مردم یمن در ماه اکتبر و کمک به حدود پنج میلیون نفر دیگر در ماه دسامبر قطع خواهد شد.

به گفته اتحادیه اروپا که روز چهارشنبه در همکاری با سوئد و سوئیس میزبان جلسه‌ای در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بود، حدود ۶۰۰ میلیون دلار برای کمک‌های بشردوستانه به یمن جمع‌آوری شده است. ولی این رقم هنوز یک میلیارد دلار از آنچه که سازمان ملل تقاضا کرده بود کمتر است.

اهداء‌کنندگان اصلی کمک مالی به یمن در این جلسه دولت آمریکا با ۲۹۰ میلیون دلار و اتحادیه اروپا با ۱۳۹ میلیون دلار بودند.

مسئول بخش یمن در موسسه خیریه «آکسفام» ضمن ستایش از افزایش کمک مالی برخی از کشورها ابراز امیدواری کرد که این مبالغ هر چه سریع‌تر در اختیار نهادهای امدادرسانی قرار بگیرد.بیشتر در این باره:سازمان ملل: ۱۸ هزار غیرنظامی در حملات هوایی در جنگ یمن کشته و زخمی شدند

او افزود: «باید یادآوری کرد که بار دیگر فقط چند کشور سخاوتمند کمک کردند و سایرین در واکنش به قحطی، گرسنگی و فقر و آینده دردناکی که در انتظار یمن است، هیچ اقدامی انجام ندادند».

جنگ داخلی یمن که ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشته است، به بن‌بست رسیده و تنها نتیجه آن بزرگترین بحران بشری جهان است.

رئیس برنامه جهانی غذا در بخش دیگری از سخنانش گفت: «اولویت اصلی پایان دادن به جنگ است و اگر اهداکنندگان کمک مالی خسته شده‌اند باید جنگ را تمام کنند».

او از رهبران جهان خواست با اعمال فشار بیشتر بر طرف‌های درگیر در جنگ به مصیبت مردم یمن پایان دهند.

آقای بیسلی افزود: «مردم هیچ پولی برای خرید نیازهای اساسی خود ندارند و توانایی و ظرفیت آن‌ها برای ادامه این وضعیت به پایان رسیده است. واقعا وضعیت دردناکی است».

اشاره او به کاهش شدید ارزش ریال، پول ملی یمن و افزایش سرسام آور بهای کالاهای اساسی بود.

هنریتا فور، دبیرکل یونیسف، نیز گفت: «بیش از ۱۱ میلیون کودک یمنی برای ادامه زندگی محتاج کمک‌های بشردوستانه هستند. بیش از دو میلیون کودک زیر پنج سال از سوءتغذیه رنج می‌برند و حدود ۴۰۰ هزار نفر از آن‌ها به دلیل سوءتغذیه و بیماری با خطر مرگ روبرو هستند».

او افزود: «در یمن هر ۱۰ دقیقه یک کودک به دلایل اجتناب‌پذیری مثل سوء تغذیه و یا عدم دسترسی به واکسن جان خود را از دست می‌دهد».

کمیسر امور بشردوستانه اتحادیه اروپا در بخشی از سخنانش در جلسه روز چهارشنبه از تمامی طرف‌های درگیر در جنگ یمن خواست توزیع آزادانه مواد غذایی و سوخت در سراسر یمن را تضمین کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز از کشورهای اهداءکننده کمک مالی به یمن خواست هر چه سریع‌تر این مبالغ را در اختیار سازمان ملل قرار دهند و از کشورهای دیگر نیز خواست «به تامین کسری بودجه کمک‌های بشردوستانه کمک کنند».

او افزود که دولت آمریکا کماکان از اقدامات سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس حمایت می‌کند و از طرف‌های درگیر در جنگ یمن خواست فرصت‌های موجود برای صلح را غنیمت بشمرند.رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی