اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
گزارش جاوید رحمان؛ تداوم نقض حقوق بشر در ایران
دوشنبه, 3ام آبان, 1400  
اشتراک گذاری

‘تداوم’ نقض حقوق بشر در ایران: ناقضان حقوق بشر در ‘مناصب بالای سیاسی’

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران از ادامه نقض حقوق بشر در ایران خبر داد و وضعیت اعدام در ایران را “وخیم” خواند. آقای رحمان روز دوشنبه ۲۵ اکتبر در جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران که بصورت مجازی برگزار شد، صحبت می‌کرد گفت که در یک سال گذشته حدود دویست مورد اعدام در ایران انجام شده است.

او به شدت از اعدام افرادی که زیر ۱۸ سال مرتکب جرمی شده اند انتقاد کرد و از ایران و سایر کشورها خواست که از اعدام کودکان مجرم خودداری کنند. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران گفت که صدور و اجرای احکام اعدام در ایران مصداق سلب خودسرانه حق حیات است و ابتدایی‌ترین اصول دادرسی منصفانه رعایت نمی‌شوند و روال قضایی در اکثر موارد مبتنی به اعترافات اخذ شده تحت شکنجه است.

آقای رحمان با یادآوری اینکه موارد زیادی از مرگ مشکوک در بازداشتگاه‌های ایران اتفاق افتاده به مرگ امیرحسین حاتمی، زندانی کرد که در اثر ضربه کشته شده و شاهین ناصری، شاهدی که درباره شکنجه نوید افکاری شهادت داده بود اشاره کرد.

او فیلم های درز کرده از زندان اوین را شواهد روشنی از “استفاده گسترده از خشونت در زندان های ایران” خواند.

گزارشگر سازمان ملل متحد درباره ادامه فشارها بر خانواده زندانیان و همچنین وکلا و روزنامه نگاران و تداوم بازداشت‌های غیرقانونی و خودسرانه به شدت انتقاد کرد.

آقای رحمان درباره وضعیت باقر نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در ایران ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که او با توجه به شرایط جسمانی وخیم همچنان اجازه خروج از ایران ندارد، در حالیکه باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل ضمن انتقاد از مساله “مصونیت مرتکبان نقض حقوق بشر” به مصونیت ادامه‌دار مسئولان ناپدیدسازی‌های قهری و اعدام‌های شتابزده در جریان کشتار ۶۷ و همین طورمسئولان تیراندازی مرگ‌بار به معترضان در جریان اعتراضات آبان ۹۸ اشاره کرد.

او گفت که افرادی که شواهدی مبنی بر دست داشتن آن‌ها در نقض جدی حقوق بشر وجود دارد به جای اینکه وادار به پاسخگویی شوند در مناصب بالای سیاسی قرار می‌گیرند. او گفت انتخابات ریاست جمهوری اخیر این نکته را نشان داده است.

آقای رحمان همچنین به سرکوب اعتراضات به کمبود آب در خوزستان اشاره کرد و گفت که در این اعتراضات دستکم ۹ نفر کشته شدند.

عملکرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کووید ۱۹ و همچنین “محروم کردن مردم ایران از دسترسی به چندین واکسن‌ معتبر” بخش دیگری از گزارش گزارشگر سازمان ملل متحد است.

آقای رحمان گفت که در گزارش خود ذکر کرده که اکنون واردات واکسن در ایران شتاب گرفته اما مسئولان باید پاسخگو باشند چون شیوع بیماری کرونا در ایران شدید بوده و جان باختن تعداد زیادی از مردم “نتیجه سیاست‌های مقامات ایران” بوده است.

نماینده بریتانیا در این جلسه هم با اشاره به ویدئوهایی که از داخل زندان اوین در تهران به بیرون درز کرده بود، بار دیگر نگرانی شدید خود را از شکنجه در زندان‌های ایران ابراز داشت.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی