اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
کرزی، آمریکا و متحدانش بیایند و با طالبان کار کنند
پنجشنبه, 11ام آذر, 1400  
اشتراک گذاری

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در گفتگو با بی‌بی‌سی جهانی گفت که پیام او به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا این است که بیایند و با دولت طالبان کار کنند. جامعه جهانی باید کمک کند تا افغانها کشورشان را بسازند و بر زخم‌هایی که به همه طرفها وارد شده باید مرهم گذاشته شود.

اما، کرزی در این گفتگوی اختصاصی با یلدا حکیم، گزارشگر بی‌بی‌سی گفت “به شدت مخالف” حملات هوایی آمریکا در افغانستان است.

“اگر آنها (آمریکا) در خاک افغانستان هواپیماهایشان را به پرواز در بیاورند یا نیروی نظامی در خاک ما بیارند، اشتباه است. ما می‌خواهیم با آمریکا دوست باشیم. متحد باشیم اما میان دوستی و پرواز کردن هواپیمای جنگی در کشور ما تفاوت وجود دارد.”

وی گفت که “از همه افغان‌هایی که خارج شده‌اند، می‌خواهم برگردند و کشور را بسازند، این کشور شماست باید متحد باشیم. ما فرزند این خاکیم، ما نباید کشور را ترک کنیم، باید بمانیم و بسازیم‌اش.”

کرزی می‌گوید که با طالبان در مورد مسایل جاری کشور تبادل نظرهای خوبی داشته است.

“دیدارهایی با آنها (طالبان) داشتم. تبادل نظر خوبی داشتیم، در مورد مسایل زیاد از جمله بازگشت زنان به کار، مکاتب (مدارس)، پرچم ملی، نیاز به روند سیاسی و حکومتی که متعلق به همه افغانها باشد و همه افغانها خود را در آن ببینند.”

او در مورد بازگشایی مدارس متوسطه دخترانه که طالبان مانع بازگشایی آنها شده است، نیز گفت که طالبان نیز این موضوع را “درک می‌کنند و این اتفاق خواهد افتاد”.

“ما می‌خواهیم که دختران نه فقط به مکاتب بروند، بلکه به دانشگاه‌ها هم بروند، سرکار بروند. ما در این موارد با طالبان صحبت داشتیم. آنها هم موافق اند و درک می‌کنند و این اتفاق خواهد افتاد. اما باید حالا اتفاق بیافتد، همین حالا.”

وی گفت: “پیام خوبی به دختران دارم. بیرون شوید و درس بخوانید. شما دختران شجاع هستید و همه می دانیم که شجاع اید.”

کرزی در پاسخ به این سوال که زمانی او فرمانده کل قوای افغانستان بود، در این مورد که گفته شده افغانها نجنگیدند و از کشور خود دفاع نکردند، چه جوابی دارد، گفت: “افغانها مردم شجاعی هستند. سربازان ما شجاع بودند و طالبان هم. هر دو افغان هستند. این چیزی است که من مدتهاست می‌گویم که ما برادر هستیم و باید برای کشورمان کار کنیم و متحد باشیم و آن را برای خود بسازیم.”

او افزود که “همه افغانها قربانی شده‌اند، خارجی‌ها افغانستان را به نام طالبان بمباران کردند. روستاهای ما ویران شد، اطفال کشته شدند، خانواده‌ها پاشیدند و همه طرف‌های ما آسیب دیدند و در نهایت، افغانها آسیب دیدند.”

حامد کرزی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی دولت پیشین افغانستان دو تن از رهبران مهمی افغانستان بودند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان همچنان در داخل این کشور ماندند.آنان هنوز در کابل مشغول فعالیت سیاسی هستند.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی