اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
اموال افغانستان را برای میلیون‌ها نفر در آستانه مرگ آزاد کنید
جمعه, 24ام دی, 1400  
اشتراک گذاری

یورونیوز:هشدار گوترش به آمریکا و بانک جهانی: اموال افغانستان را برای میلیون‌ها نفر در آستانه مرگ آزاد کنید .

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با هشدار نسبت به بحران انسانی گسترده و بی‌سابقه در افغانستان از ایالات متحده آمریکا و بانک جهانی خواست تا اموال مسدود شده دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون‌ها شهروند در آستانه مرگ این کشور، آزاد کنند.

بنا بر گزارش سازمان ملل متحد دست‌کم ۸ میلیون ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت ۳۸ میلیونی لفغانستان در آستانه قحطی قرار دارند. آنتونیو گوترش تزریق فوری پول نقد به اقتصاد افغانستان و جلوگیری از فروپاشی جامعه، فقر و گرسنگی مردم این کشور را حیاتی خواند: «اگر وضعیت کنونی ادامه پیدا کند، میلیون‌ها نفر در آستانه مرگ قرار خواهند گرفت.»

دبیر کل سازمان ملل همچنین از جامعه جهانی خواست تا برنامه ۵ میلیارد دلاری برای کمک‌های بشردوستانه و احیای نظام بانکی را به منظور مقابله با فروپاشی اقتصادی و اجتماعی این کشور، تامین مالی کند.

آنتونیو گوترش در یک نشست خبری با یادآوری شرایط سخت زندگی میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان گفت: «سرمای شدید و حساب‌های مسدود شده ترکیب مرگ‌باری برای مردم افغانستان ساخته است. اجرای قوانین و شرایطی که مانع رسیدن پول برای نجات جان انسان‌ها و اقتصاد می‌شوند، باید متوقف شود.»

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در اوت سال ۲۰۲۱ و خروج آشفته نیروهای نظامی آمریکایی پس از ۲۰ سال جنگ از افغانستان، کمک‌های مالی سرشار جامعه جهانی به حکومت پیشین متوقف و پول‌های متعلق به دولت این کشور در بانک‌های خارجی بلوکه شده است. کاهش ذخایر پولی در کنار خشکسالی گسترده جان میلیون شهروند گرفتار در این کشور جنگ‌زده را در معرض خطر قرار داده است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی