اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
وزیر نفت احمدی نژاد در باره برجام؛ تولید نفت، و دکل های گمشده
شنبه, ۱۸ام دی, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

رستم قاسمی از فرماندهای سابق سپاه و وزیر نفت احمدی نژاد:بدعهدی آمریکا نمی‌گذارد برجام به نتیجه برسد/ دکل سیاست‌زده ربطی به وزارت نفت نداشت/ علت انتقادم از قراردادهای IPC به‌دلیل اشکالات فراوان آن بود/ وزارت نفت نقش اصلی مقابله با تحریم را داشت / تامین ۲۰ دستگاه دکل حفاری در بدترین شرایط ستودنی بود.

 

فارس :رستم قاسمی از جمله افرادی است که طی چند سال اخیر به دلیل عهده‌دار بودن فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به عنوان یکی از کارآمدترین مجموعه‌های خدمتگزار سازندگی کشور و راهبری صدها پروژه عظیم عمرانی ـ صنعتی ـ کشاورزی در سراسر کشور و به‌ویژه در مناطق محروم کانون توجه رسانه‌های داخلی و خارجی بوده است؛ قرارگاه خاتم در زمان تصدی وی جهش فوق‌العاده‌ای کرد و حوزه فعالیت و حجم مأموریت آن ده‌ها برابر شد.

همچنین نام او به‌عنوان یکی از پنج شخصیت ایرانی لیست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان که از سوی نشریه آمریکایی فارین پالیسی منتشر شده است دیده می‌شود.

رستم قاسمی پس از جنگ به قرارگاه خاتم‌الانبیا پیوست و سال‌ها به‌عنوان فرمانده قرارگاه ایفای نقش کرد، او در اوایل سال ۹۰ از سوی رئیس‌جمهور وقت به‌عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شد و توانست با ۲۱۶ رأی رکورد رأی‌آوری وزیران نفت بعد از انقلاب را به دست آورد.

او فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی عمران دانشگاه امیرکبیر است.

رستم قاسمی در این مصاحبه برخی گمانه‌زنی‌ها و مطرح شدن نامش برای کاندیداتوری انتخابات ۹۶ را رد کرد.

اما پس‌ از این مصاحبه سید محمد حسینی سخنگوی جبهه یکتا در گفت‌وگو با فارس از احتمال کاندیداتوری او از سوی جبهه یکتا خبر داد.قاسمی معتقد است «اوایل تحریم‌ها، مشکلاتی مواجه بودیم ولی راه‌های عبور از آن را پیدا کردیم. قطعاً کسی از تحریم‌ استقبال نمی‌کند ولی مقابله با زورگویی نظام سلطه حتما هزینه‌هایی هم دارد»متن گفتگوی فارس با قاسمی

فارس: به‌عنوان اولین سؤال بفرمایید چطور علی‌رغم اینکه در دولت دهم بودید با دولت یازدهم به‌عنوان مشاور جهانگیری معاون اول همکاری کردید؟

قاسمی: بنده همیشه سرباز نظام و خدمتگزار مردم بوده‌ام، بعد از اتمام دولت دهم به‌عنوان مسئول ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق مشغول شدم بنا به حکم، مشاور معاون اول را برای بنده زدند و تا قبل از حکم اصلا با جناب دکتر جهانگیری آشنا نبودم. گرچه بعضی از دوستان دولت دهم گله داشتند، ولی منافع ملی کشور ایجاب می‌کرد که توسعه اقتصادی با عراق که عمده صادرات غیرنفتی ایران به این کشور است را افزایش دهیم. خوشبختانه کارهای بسیار بزرگی انجام شد و حجم صادرات افزایش پیدا کرد.

فارس: اختلاف‌ با آقای جهانگیری چه بود؟ گفته شد به خاطر مسائل اقتصادی و قراردادهای نفتی IPC بوده است.

قاسمی: بنده حدود سه سال با دولت کار کردم، واقعاً هرچه از دستم برآمد، انجام دادم، و در کارهای کشور به خصوص در بخش اقتصادی جناحی فکر نمی‌کنم، به هر حال بدون نگاه سیاسی انتقاداتی به IPC داشتم.

فارس: چگونه به دولت دهم پیوستید؟

قاسمی: فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء بودم، به کارم علاقه داشتم. رئیس‌جمهور محترم وقت دعوت به همکاری کردند گفتند قرار است وزارت نفت و نیرو ادغام شود، وزارت انرژی تشکیل شود و به‌عنوان وزیر این وزارتخانه پیشنهاد کردند که مخالف بودم.

فارس: دلیل مخالفت چه بود؟

قاسمی: عرض کردم به کار در قرارگاه علاقه داشتم پروژه‌های بسیار کلان و بزرگی در سطح کشور شروع کرده بودیم، پروژه‌های زیادی در مناطق محروم در حال اجرا داشتیم و فرمانده سپاه نیز با رفتن من به دولت به‌شدت مخالف بود.

*برای وزیر نشدن لابی کردم

فارس: پس چرا به دولت پیوستید.

قاسمی: تقریباً از روز پیشنهاد تا قبول کردن من بیش از چهارماه طول کشید همواره و تقریباً به‌طور مرتب از سوی دولت پیگیری می‌شد و من مخالفت می‌کردم تا زمانی که تحریم‌ها داشت شکل می‌گرفت. باید می‌رفتیم و پذیرفتیم. معمولاً خیلی‌ها برای وزیر شدن لابی می‌کردند، بنده برای وزیر نشدن لابی می‌کردم.

* انتقاد از قراردادهای نفتی طبیعی بود

فارس: نظر شما در مورد قراردادهای نفتی IPC چه بود، گرچه گفته شد اختلاف شما با دولت انتقادهای شما به این قراردادها بوده است.

قاسمی: در مورد قراردادهای نفتی طبیعی بود که انتقاد داشته باشیم، علت  آن‌هم اشکال عدیده‌ای بود که در این پیش‌قراردادها مشاهده شد، البته من تنها نبودم که انتقاد داشتم، هیأت دولت نیز منتقد بود و به گفته مقامات دولت ۱۵۰ ایراد در مصوبه اولیه وجود داشته است، این نشانگر این بود که کار کارشناسی خوبی صورت گرفته بود.

فارس: به نظر شما اشکالات برطرف شده است؟

قاسمی: اعتقاد دارم که این نوع قراردادها که ریسک زیادی دارد، در یک میدان به‌صورت آزمایشی آن‌هم در میادین فلات قاره اجرایی شود تا در حین اجرا اشکالات آن استخراج شود، نباید میادین غیرمشترک مورد این آزمایش قرار گیرند.

فارس: توانمندی داخلی کشور به‌خصوص در حوزه صنعت نفت چگونه ارزیابی می‌کنید.

قاسمی: به‌عنوان کسی که سال‌ها در حوزه اجرایی کشور تقریباً در اکثر زمینه‌های زیرساختی ازجمله سدسازی، نیروگاه‌سازی، بندرسازی و… به‌ویژه صنعت نفت حضور میدانی داشته‌ام می‌توانم این ادعا را بکنم که گفتمان «ما می‌توانیم» تحقق پیدا کرده است. کشور امروز از یک توانمندی فوق‌العاده‌ای برخوردار است و نباید به نقطه سرخط برگردیم، در اکثر زمینه‌ها به خودکفایی کامل رسیدیم نمونه آن توانمندی‌هایی بود که در دوران تحریم پاسخ داد. ممکن است بعضی‌ها در این کشور این اعتقاد را نداشته باشند.

فارس: با توجه به اینکه بخش عمده عبور از تحریم به‌عهده وزارت نفت یعنی هم فروش نفت و هم آوردن پول نفت چگونه با این پدیده برخورد کردید.

قاسمی: کشور در بعضی از زمینه‌ها سال‌ها در تحریم بود، اما تحریم‌های هسته‌ای در سال ۹۰ اتفاق افتاد: اول نکته بسیار مهمی را باید عرض کنم، رئیس‌جمهور آمریکا وقتی تحریم‌ها امضا کرد چند جمله گفت: اولاً این تحریم‌ها فلج‌کننده و هوشمندانه در تاریخ بی‌سابقه است و ایران مجبور است تعامل کند.

این حرف‌ها را رئیس‌جمهور آمریکا گفته که مدعی حکومت و مدیریت بر جهان است و ایران باید از نگاه آنها تسلیم شود و حتماً فلج خواهد شد. همین آقا در اوایل مذاکرات در کنگره گفت تحریم‌ها بر ایران اثر نکرد و کشورهای غربی هم تکرار کردند و واقعاً همین‌طور بود. مقام معظم رهبری بارها فرمودند که ملت عزیز ایران مقاومت و ایستادگی کردند. رئیس‌جمهور و تیم مذاکره‌کننده هم بارها گفتند که تحریم‌ها اثری نکرد و غربی‌ها مجبور به میز مذاکره شدند.

*تاکنون بانک مرکزی هیچ کشوری جز ایران تحریم نشده است

واقعاً در این جنگ اقتصادی ما پیروز شدیم. دشمن با همه ابزارهای پیچیده اقتصادی و بسترهایی که در اختیار داشت به جنگ آمده بود و لشکرهایش را برای این کار بسیج کرده بود. اینکه گفته شده در تاریخ بی‌سابقه است تاکنون بانک مرکزی هیچ کشور تحریم نشده است، باید بگویم وزارت نفت نقش اول در عبور از تحریم داشت.

اینکه می‌گفتند فقط تحریم نفتی و بانکی است یک دروغ بزرگی است، وقتی نمی‌شد صدهزار دلار جابه‌جا شود چگونه می‌شد دارو بخریم، چگونه مواد غذایی بخریم، تحریم‌ همه‌جانبه علیه ملت ایران بود.خوب تحریم چیز خوبی نیست، پدیده شومی است و هیچ‌کس از آن استقبال نمی‌کند و روزهای اولیه تحریم بسیار سخت بود، راه‌های دور زدن آن را بلد نبودیم،ّ اما خیلی زود راه‌های آن پیدا شد: دنیا بزرگ است و راه‌ها فراوان. سال‌ها همین غربی‌ها برای اقتصاد آزاد تلاش کردند و طبیعی است اقتصاد آزادراه‌های زیادی دارد.

فارس: قبول دارید که با هزینه‌های زیادی برای تحریم‌ داده شد چون برخی‌ها می‌گفتند نمی‌ارزد، ما برای این اقدام این‌همه هزینه بدهیم.

قاسمی: اینکه چرا تحریم‌ها شکل گرفت و آیا این هزینه‌ها باید داده می‌شد یا نه و اصلاً ریشه این تحریم‌ها از کجا شروع شد بحث مفصلی است، اساسا هسته‌ای بهانه تحریم بود و حتما بزرگان نظام، تشخیص دادند که باید مقابله کنیم.

* اگر مقابله اقتصادی ایران نبود باید طور دیگری پشت میز مذاکره می‌نشستیم

نظراتی دارم که حالا وقت آن نیست ولی بنده به‌عنوان وزیر نفت در این بخش مسئولیتی نداشتم که بخواهم نظر دهم، اما به‌هرحال دشمن وارد جنگ شده و صلاح دیدند که باید با آن مقابله کرد و اگر نبود این مقابله باید طور دیگری پشت میز مذاکره می‌نشستیم.

خوب همان‌طور که گفته شد تحریم‌ در تاریخ بی‌سابقه است، طبیعتاً تصمیماتی هم که برای عبور از تحریم‌ گرفته شده بی‌سابقه بود. قطعاً وقتی می‌گویند تحریم‌های فلج‌کننده و بعد می‌گویند تحریم‌ها اثر نکرد حتماً باید یک جنگ عظیم اقتصادی اتفاق افتاده باشد.واقعاً برای عبور تحریم ریسک‌های زیادی شد.

کشور در هر سال حدود ۱۰۰ میلیارد دلار واردات و صادرات دارد و اگر کشور بخواهد بچرخد برای مبادلات مالی باید تصمیماتی خارج از روال جاری گرفته شود. اقدامات زیادی در دوره عبور از تحریم انجام شد که منافع ملی اجازه نمی‌دهد گفته شود، ولی به‌هرحال هزینه‌هایی هم داشت. مگر دوران جنگ با عراق همه عملیات‌ها موفق بود؟ مگر هزینه جانی و مالی کمی داشتیم؟ به‌هرحال در این پیروزی اقتصادی هزینه‌هایی هم داشتیم.

فارس: تحریم هزینه‌هایی داشت و فرصت‌هایی هم به وجود آمد و آیا از این فرصت‌ها به‌خوبی استفاده شد.

قاسمی: همان‌طور گفتیم تحریم چیز خوبی نیست، واقعاً در حوزه صنعت نفت، صنعت‌گران ایرانی به میدان آمدند، کالاهایی که هرگز تصور ساخت آن در ایران نمی‌شد ایرانی‌ها ساختند، پیمانکاران خارجی همه رفتند، پیمانکاران ایرانی جایگزین آن شدند و پیشرفت‌هایی به‌دست آوردند که در تاریخ ۱۰۰ ساله صنعت نفت بی‌سابقه است. در بعضی از کالاها که از خارج می‌آمد حتی پولش را پرداخت کرده بودیم ولی آنها نمی‌دادند. در خصوص صنعت نفت در دوران تحریم بحث مفصلی داریم که در یک مصاحبه خواهیم گفت.

*بدعهدی شدید آمریکا و غربی‌ها نمی‌گذارد برجام به نتیجه برسد

فارس: آقای مهندس نتیجه برجام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

قاسمی:: بدعهدی شدید آمریکا و غربی‌ها نمی‌گذارد برجام به نتیجه برسد.

فارس: در خصوص توان داخلی و پروژه‌های بزرگ ازجمله پارس جنوبی برخی ادعا می‌کنند شرکت‌های ایرانی گران‌تر و با تأخیر زیادتری نسبت به خارجی‌ها کار انجام می‌دهند. نظر شما چیست؟

قاسمی: اول بگویم یادمان باشد که ما بیش از ۱۰۰ سال است که نفت تولید می‌کنیم. تا کی باید خارجی‌ها بسازند، به‌هرحال باید این اتفاق می‌افتاد و ممکن است اشکالاتی هم برای بار اول آن‌هم در ابرپروژه‌ها وجود داشته باشد، ولی قطعاً قیمت ایرانی‌ها از خارجی‌ها بیشتر نبوده و تمام عدد و رقم آن موجود است. اگر مثال پروژه‌های سال‌های دهه ۷۰ را می‌زنند باید قیمت‌ها را به‌روز و سپس مقایسه کنند، جالب است.

اخیراً برای فاز ۱۱ پارس جنوبی موافقت‌نامه شده این‌یک مقایسه بسیار خوبی است، شروع فاز ۱۱ با ۵ میلیارد دلار است، در حالی که حجم کار فاز ۱۱ حدود ۵۰درصد از فازهای دیگر کمتر است،چون شیرین سازی ندارد و حفاری آن بسیار کمتر است.

فارس: درباره حقوق‌های نجومی نظرتان چیست؟ گفته می‌شود در دوره شما در وزارت نفت حقوق‌های نجومی وجود داشته است، خود شما چقدر حقوق می‌گرفتید؟

قاسمی: فکر نمی‌کنم در وزارت نفت کسی بیشتر بیست میلیون حقوق دریافت کرده باشد و من از ورات نفت هیچگونه حقوقی و هیچ نوع دریافتی نداشتم.

فارس: آخرین حقوق به‌عنوان وزیر نفت چقدر بوده است.

قاسمی: آخرین حقوق من یعنی مرداد ۹۲ به‌عنوان وزیر نفت ۷ میلیون و دویست هزار تومان بوده که از وزارت نبوده است.

فارس: نظرتان در مورد کرسنت چیست؟

قاسمی: قرارداد کرسنت قبل از دولت نهم بسته شده و در آن موقع مورد مشاجره مسئولان وقت بوده، ازجمله دیوان محاسبات، بازرسی کل کشور، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و این مجموعه‌ها مخالف اجرای این قرارداد بوده‌اند و در دولت نهم و دهم هم جز موضوعات پیگیری بوده است. در یک مقطع اواخر دولت دهم شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای را داشت، بنده به‌عنوان وزیر نفت، این مذاکرات را شروع کردیم ولی طرف کرسنتی خیلی زیاده‌خواه بود و عملاً توافق نشد گرچه موضوع در حال پیگیری بود. دولت وقت اصرار داشت که موضوع خاتمه پیدا کند. در این دولت هم کمیته‌ای تعیین شد.

*جلسات پیگیری کرسنت به نتیجه نرسید

فارس: این کمیته چه کسانی بودند و نتیجه آنچه شد؟

قاسمی: کمیته از طرف شورای عالی امنیت ملی تعیین شد و آقای مهندس زنگنه وزیر نفت آقای مهندس فروزنده و آقای میرولد و اینجانب بودند و جلساتی هم داشت که عملاً به نتیجه نرسید.

فارس: دلیل آنچه بود؟

قاسمی: زیاده‌خواهی طرف کرسنتی.

فارس: خسارتی که گفته می‌شود از طرف ایرانی باید پرداخت کند، چه میزانی است؟

قاسمی: ادعای کرسنت خیلی زیاد است و اجرای قرارداد یعنی نابودی.

فارس: آقای مهندس پیگیری پرونده فساد در کرسنت در دادگاه بین‌المللی به کجا رسید؟

قاسمی: مدت‌ها پیش قبل از حضور بنده در وزارت نفت پیگیری حل مسئله کرسنت و لایحه دفاعیه ایران در حال پیگیری بود و پرونده عملاً از طریق حقوقی ریاست جمهوری در آن موقع دنبال می‌شد و آنها لایحه فساد را تقدیم دادگاه کرده و در حال پیگیری بودند.

فارس: در مورد دکل‌های حفاری و موضوع دکل‌های گمشده توضیح دهید.

قاسمی: خوب است توضیح دهم تا اذهان عمومی روشن گردد.

یکی از نیازهای وزارت نفت در حوزه‌های دریایی، دکل حفاری است. درواقع تا چاه حفاری نشود نفت و یا گازی بیرون نمی‌آید. ایران دارای ده‌ها میدان نفتی و گازی در دریاست که مهم‌ترین آن میدان گازی پارس جنوبی است.

سال‌هاست که میادین ایران توسط شرکت‌های خارجی حفاری می‌شوند و اصولاً پیمانکاران داخلی در این حوزه‌ها حضور نداشته‌اند و با گذشت صد سال به‌جز یک دکل مخروبه دکل حفاری دیگری در ایران نداشتیم.

در اوایل شکل‌گیری تحریم‌ها اوایل سال ۹۰  رهبری به عسلویه تشریف آوردند. در جلسه‌ای که در خدمت ایشان بودیم مسئولان شرکت نفت اعلام کردند که مشکل اصلی نداشتن دکل حفاری است و دکل‌های اجاره‌ای هم که تعدادشان خیلی کم است در تحریم‌ می‌روند قرار شد اقداماتی انجام شود.

پارس جنوبی برای رسیدن به برنامه زمان‌بندی ۲۵ دستگاه دکل حفاری لازم داشت که حدود ۵ دکل اجاره‌ای در آن تاریخ کار می‌کردند.

در شرایط تحریم فروش دکل به شرکت‌های ایرانی به‌کلی ممنوع بود و کسی جرأت نمی‌کرد دکل به ایران بفروشد. وزارت نفت نیز به دلیل اجرای اصل ۴۴ خودش دکل خریداری نمی‌کرد و ضرورتی هم نداشت. شرکت‌های پیمانکاران ایرانی ازجمله خاتم، اوپک و… جمع کردیم و از آنها خواستیم دکل خریداری و به ایران بیاورند قطعاً باید با واسطه‌های مختلفی خریداری می‌شد تا مرداد ۹۲، ۲۰ دکل حفاری در پارس جنوبی وارد شد و انصافاً کار بزرگ و تاریخی شد، بخش عمده آنها را شرکت‌های ایرانی خریدند.

درباره دکلی که گفته شد گمشده شده است، مربوط به شرکت تاسیسات دریایی بوده و به وزارت نفت ارتباطی نداشت، بعد از دوران وزارتخانه بنده متوجه شدم که در خرید مشکلاتی داشته‌اند و گویا واسطه خرید که معلوم است چه کسانی بوده‌اند، تخلف و خیانت کرده‌ و بخشی از پول را به حساب خودشان واریز کرده‌اند که خوشبختانه قوه قضائیه به‌موقع وارد شد و ضمانت‌هایی نیز از اموال و امکانات آنها در اختیار گرفته است.

فارس: اینکه عده‌ای معتقدند فروش بالای نفت مرهون برجام است نظر شما چیست؟

قاسمی: به‌هرحال برجام در فروش نفت تأثیر داشته است.

فارس:‌ برخی مدعی هستند که اگر برجام نبود نفت ایران به صفر می‌رسید.

قاسمی: فروش نفت با مشکلاتی مواجه بود و در مقطعی صادرات ما کم شد، اما با مسافرت به کشورهای خریدار و نیز با ملاقات با روسای جمهوری آن کشورها، فروش نفت خیلی زود افزایش یافت، اینکه فروش نفت ایران به صفر می‌رسد را قبول ندارم، افزایش بعد از مقطع کاهش،‌ نشانگر این موضوع است، در مورد فروش در زمان تحریم، خواهم گفت.

فارس: در مورد توانمندی داخلی که گفتید بعضی معتقدند که آتش‌سوزی‌های اخیر ناشی از فرسودگی صنعت است آیا شما این را قبول دارید.

قاسمی: اصلاً ربطی به فرسودگی صنعت ندارد اتفاقاً جاهایی که آتش‌سوزی شده صنعتی است که طول عمر زیادی ندارد و اساساً آتش‌سوزی‌های اخیر به این موضوع ارتباطی ندارد و باید علل آن را پیگیری کرد.

فارس: بعضی‌ها معتقدند که دیپلماسی صنعت نفت ایران باعث کاهش قیمت نفت شده است، نظر شما چیست؟

قاسمی: قضاوت در این مورد سخت است، چون او یک سازمان تأثیرگذار زیادی در مورد قیمت نفت نیست. گرچه دیپلماسی هم می‌تواند با اجماع تولیدکنندگان تأثیر داشته باشد.

*قرارگاه خاتم همواره پیشتاز بود

فارس: بعضی مواقع شاهد فضاسازی در مورد قرارگاه خاتم هستیم و اینکه این قرارگاه را رقیب فعالان اقتصادی می‌دانند، نظر شما درباره این موضوع چیست؟

قاسمی: قرارگاه بعد از جنگ درست شد در موقعی که امکانات بسیار زیادی در جنگ در اختیار داشتیم، در آن مقطع به دلیل اینکه نیروهای بسیار مجرب و متعهد دوران بحران جنگ در مهندسی جنگ حضور داشتند و ابزار بسیاری به‌خاطر جنگ در اختیار سپاه قرار داشت، تشخیص داده شد که قرارگاه خاتم می‌تواند برای کشور مؤثر باشد. بر این اساس قرارگاه شکل گرفت.هدف اصلی قرارگاه به اثبات رساندن گفتمان «ما می‌توانیم» بود که در بسیاری از زمینه‌ها هم اثبات شد و قرارگاه پیشتاز بود، ازجمله در سدسازی، سازه‌های دریایی و ده‌ها پروژه‌ بزرگی که تا آن زمان خارجی‌ها چشم دوخته بودند.

*قرارگاه خاتم تعامل بسیار خوبی با بخش خصوصی دارد

قرارگاه تعامل بسیار خوبی با بخش خصوصی دارد و هیچ‌گاه جای بخش خصوصی را تنگ نکرده است، بلکه مکمل بخش خصوصی بوده است و سال‌هاست قرارگاه در پروژه‌های کوچک و متوسط بوده است، ان‌شاءالله در این خصوص هم موقع مناسب صحبت خواهم کرد.

فارس: شما به عنوان فردی که از صنعت دفاعی کشور مطلع هستید، می‌دانید چه قبل از تحریم و چه بعد از تحریم به یک نقطه خوداتکایی رسیدیم و خیلی می‌گویند چطور ممکن است می‌توانیم صنایع پیچیده‌ای مثل موشک بسازیم ولی وضعیت خودروسازی کشور این‌گونه باشد.

قاسمی: این سؤال بسیار درست و به‌جاست. به نظر من در صنعت دفاعی به «ما می‌توانیم» درست پاسخ گفتیم و روی ریل باور قرار گرفتیم، قبلا یک پیچ و مهره هم به ما ندادند ولی امروز جزو سازندگان محدود دنیا هستیم. حتماً می‌توانیم در صنعت خودرو و بسیاری از صنایع دیگر کشور به این خودکفایی برسیم، کما اینکه در خیلی از زمینه‌ها این اتفاق افتاده است.

*ایران تغییر بنیادی در جلوگیری از رشد داعش به وجود آورد

فارس: به بحث مقاومت برسیم، تحلیل شما در مورد محور مقاومت و نقش ایران در این زمینه چیست.

قاسمی: بعد از شکل‌گیری داعش و مشکلات به وجود آمده در کشورهای محور مقاومت ایران با تدبیر درست به مقابله با این پدیده پرداخت و با حضور مشاوران زبده و باتجربه و روحیه انقلابی و ایثارگری توانست تغییر بنیادی در جلوگیری رشد داعش به وجود آورد.

فارس: به بحث انتخابات برسیم، در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ گزینه‌های مطرح در کشور چه کسانی هستند.

قاسمی: در دو جناح افراد زیادی نام برده می‌شود البته هنوز زود است که افراد شاخص معلوم شوند.

فارس:‌ با توجه به نیامدن احمدی‌نژاد عده‌ای معتقدند که تنور انتخابات گرم نیست، واقعا اینطور می‌توان قضاوت کرد؟

قاسمی: انتخابات ریاست جمهوری معمولاً برای همه مردم حساس است و باتوجه به رقابت‌هایی که به وجود خواهد آمد به نظر می‌رسد که تنور انتخابات گرم خواهد شد. هنوز قدری زود است.

فارس: از ائتلاف اصولگرایان خبری دارید؟

قاسمی: تا آنجا که مطلع هستم اصولگرایان تلاش می‌کنند که ائتلاف و انسجام خود را تقویت کنند به‌زودی معلوم خواهد شد.

فارس: کاندیدای جبهه یکتا معلوم شده است؟

قاسمی: هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند، چند نفر مطرح هستند.

فارس: اینکه گفته می‌شود شما یکی از کاندیدهای جبهه یکتا و اصولگرایان هستید، چقدر صحت دارد؟

قاسمی: شایعه و گمانه‌زنی رسانه‌ای است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی