اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
حمله پلیس ترکیه به معترضان به اصلاح قانون اساسی
دوشنبه, ۲۰ام دی, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

مقابله پلیس ترکیه با معترضان به طرح اصلاح قانون اساسی

پلیس ترکیه برای متفرق کردن صدها نفر از مخالفان طرح پیشنهادی دولت برای اصلاح قانون اساسی این کشور که در مقابل پارلمان در شهر آنکارا تجمع کرده بودند، از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی استفاده کرد.

این تجمع همزمان با آغاز بررسی این طرح در پارلمان برگزار شد. طرح اصلاح قانون اساسی می تواند منجر به گسترش اختیارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شود.

 حزب اپوزیسیون مردم جمهوری خواه ترکیه به همراه چند سازمان غیردولتی و اتحادیه های وکلا گروه هایی بودند که فراخوان برپایی این تجمع را منتشر کردند.

یکی از معترضان می گوید: «ترکیه را اشغال کرده اند، مسئول این انفجارها و درگیری ها آنهایی هستند که امروز در قدرت هستند. چرا اینقدر نیروی امنیتی گذاشته اند؟ مگر جنگ شده است؟»

پارلمان ترکیه از روز دوشنبه برای مدت حدود دو هفته مذاکرات برای بررسی این طرح را آغاز کرده است. طرحی که روی کار آوردن نظام ریاست جمهوری اجرایی در این کشور را در پی خواهد داشت.

پیش بینی می شود، این برنامه مورد تائید پارلمان قرار گیرد چرا که اکثر اعضای آن را اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه تشکیل می دهند.
حزب حاکم ترکیه ۳۱۶ عضو در پارلمان دارد که از حق رای برخوردارند ولی برای تائید نهایی این طرح ۳۶۷ رای نیاز دارند.

در صورت تائید این طرح در پارلمان، بهار امسال همه پرسی برگزار خواهد شد.سورونیوز

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com