اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
مدیران شرکت نفت در جست‌وجوی “پول‌های گمشده”!
پنجشنبه, ۳۰ام دی, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

روزنامه اعتماد:با دستگیری و استرداد «ع. ز» که از او به عنوان همدست بابک زنجانی نام برده می‌شود، پرونده نفتی باز هم روی میز دادستانی تهران قرار می‌گیرد. پرونده‌ای با سه متهم اصلی که از سه سال پیش در دستگاه قضایی به جریان افتاده، با دستگیری یکی از عاملان اصلی خرید و فروش نفت، هنوز معلوم نیست چه تاثیری در سرنوشت متهم ردیف اول آن دارد که حکم اعدامش از سوی دیوان عالی کشور هم مورد تایید قرار گرفته است.
یکشنبه همین هفته بود که خبری از سوی اداره امور بین‌الملل قوه قضاییه منتشر و در آن عنوان شد: «این متهم به دستور شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه ٢٨ تهران تحت تعقیب بین‌المللی قرار گرفته بود که توسط پلیس بین‌الملل ناجا با همکاری سایر نهادها به کشور مسترد شد. درخواست استرداد متهم ابتدا به کشور مالزی ارسال و در آنجا دستگیر شد، لیکن استرداد وی ناکام ماند تا اینکه در کشور دیگری شناسایی و دستگیر شد».
با اعلام این خبر، وکیل زنجانی نخستین فردی بود که به آن واکنش نشان داده و با تحسین این اقدام دستگاه قضایی آن را کمک بسیار مهمی به کشف حقیقت، احراز واقعیت و روشن شدن برخی ابهامات دانست. این فرد که از سوی کوهپایه‌زاده عنوان می‌شود برخلاف بابک زنجانی در عملیات اجرایی خرید و فروش نفت نقش اساسی داشت، شاید بتواند زوایای زیادی از این پرونده را مشخص کرده و حتی اتفاقات خوبی را به نفع متهم ردیف اول نفتی رقم بزند.
با استرداد این متهم مسوولان شرکت نفت نیز خیلی امیدوار به رسیدن به پول خود هستند. آنها اگرچه با تمام مسیر قضایی که در طول این سه سال طی کرده‌اند تنها توانستند یک چهارم طلب خود را به دست آورند، اما با دستگیری متهمی دیگر که به گفته دادستان تهران جعبه سیاه فعالیت‌های مجرمانه زنجانی است، به دنبال رسیدن به جزییاتی در خصوص فروش نفت و از همه مهم‌تر حساب‌هایی که این وجوه به آن واریز شده، ‌هستند. مدیرکل حقوقی شرکت ملی نفت ایران در واکنش به دستگیری این متهم می‌گوید: ما منتظر هستیم که جزییات جدیدتر را در رابطه با فروش نفت، دریافت وجوه و اینکه به چه حساب‌هایی این وجوه واریز شده، به دست آوریم.
«ع. ز» می‌تواند نفر دوم پرونده بزرگ
نفتی باشد
علی‌اکبر ماهرخ‌زاد، مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص جزییات فرد جدید دستگیر شده مربوط به پرونده بابک زنجانی اظهار کرد: فعلا پرونده این شخص در مرحله مقدماتی و بازجویی در مراجع قضایی است ولی به عنوان مهره اصلی که طرف بابک زنجانی در خارج از کشور بوده و محموله‌های نفتی را به فروش می‌رساند و وجوه را به حساب‌هایی که با هم هماهنگ کرده‌ بودند واریز می‌کردند، می‌تواند به عنوان نفر دوم پرونده بزرگ نفتی محسوب شود. وی اگرچه تاکید دارد که باید تا زمانی که بازجویی انجام و اطلاعات دریافت شود، صبر کنیم، اما به گفته‌های جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اشاره کرد و گفت: طبق آنچه شنیده‌ایم او یکی از مهره‌های اصلی در پرونده است.
متهم دستگیرشده از حساب‌های وجوه نفتی خبر دارد
ماهرخ‌زاد در ادامه با بیان اینکه هنوز مشخص نیست که پرونده وی در اختیار وزارت اطلاعات است یا قوه‌قضاییه، تصریح کرد: قرار است با پرونده اصلی مطابقت داده شده و بررسی در همان راستا انجام شود. این اظهارات مدیرکل حقوقی شرکت نفت در حالی صورت می‌گیرد که دادستان تهران از آغاز بازجویی از متهم دستگیر شده پرونده فساد نفتی در دادستانی تهران خبر داده بود.
ماهرخ زاد در ادامه درباره مناسبات شخص دستگیر شده با بابک زنجانی خاطرنشان کرد: فعلا تا زمانی که اطلاعات تکمیل شود، نمی‌توانیم وارد جزییات شویم اما وی نفر دوم پرونده است و در رابطه با فروش محموله‌های نفتی با بابک زنجانی هماهنگ عمل کرده است. مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: ما منتظر هستیم که جزییات جدیدتر را در رابطه با فروش و دریافت وجوه و اینکه به چه حساب‌هایی واریز شده، به دست آوریم زیرا ایشان در این زمینه‌ها اطلاعات کافی داشته و قرار بر این است که به مراجع قضایی اعلام کند.
استنباط می‌کنند که به زنجانی کمک می‌شود
ماهرخ زاد در ادامه صحبت‌های خود با ایلنا اشاره‌ای هم به واکنش‌های وکیل متهم نفتی داشت. اظهاراتی که نشان می‌داد شاید این اتفاق بتواند کمکی به حال متهم ردیف اول پرونده
نفتی کند.  او تاکید کرد: با توجه به اینکه مهره دیگری در این پرونده در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته شاید اطرافیان بابک زنجانی بخواهند قسمت عمده‌ای از بار مسوولیت فروش محموله و عدم واریز وجوه به حساب شرکت ملی نفت را به گردن وی بیندازند تا از اتهام و بار سنگین تخلفات بابک زنجانی کم کنند و از این جهت شاید استنباط کرده‌اند که این پرونده به بابک زنجانی کمک می‌کند.
ماهرخ زاد بیان کرد: فعلا باید منتظر بمانیم زیرا دستگیری این شخص فرصت جدیدی در پرونده باز می‌کند و مقام قضایی باید بررسی کند که چقدر می‌تواند در ارتباط با این پرونده موثر عمل کند. وی در پایان افزود: هنوز از میزان اموالی که در اختیار یا به نام این شخص قرار گرفته، اطلاعاتی در دست نیست.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی