اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
کنفرانس امنیت جهانی در مونیخ!
جمعه, ۲۹ام بهمن, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

نشست گروه ۲۰ در شهر بن آلمان همچنان ادامه دارد و مسائل بین‌المللی محور اصلی گفت‌وگوها هستند. در حاشیه این نشست وزرای خارجه آمریکا و روسیه نیز باهم دیدار و گفت‌وگو کردند. تظاهرات مخالفان این نشست به آرامی برگزار شد. لینک فیلم

http://www.dw.com/fa-ir/%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87-%DB%B2%DB%B0-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1-

%D8%A8%D9%86-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86/av-37605491

 

———————————–

مسئولیت تازه آلمان در عرصه سیاست جهانی

همزمان با آغاز کنفرانس امنیت جهانی در مونیخ و نشست گروه بیست در بن کتابی منتشر شده که حاوی دیدگاه شخصیت‌های برجسته سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی درباره مسئولیت آلمان در زمینه‌های امنیتی، نبرد با فقر جهانی و آوارگی است.

وُلفگانگ ایشینگِر Wolfgang Ischinger سرپرست کنفرانس امنیتی مونیخ و دیرک مِسنِر رئیس بنیاد سیاست‌گذاری در زمینه کمک به کشورهای در حال رشد، کوشید‌ه‌اند از سراسر آلمان و جهان دیدگاه‌های یادشده را گرد آورند و تصویر جامعی از مسئولیت خطیر آلمان به دست دهند و توصیه‌های مشخصی به سران این کشور را مطرح کنند.

پروفِسور دیرک مِسنِر در پیشگفتار این کتاب می‌نویسد: «آلمان از دیدگاه باروری اقتصادی شرایط خوب و مناسبی دارد. به این ترتیب شریکان و همتایان این کشور از آلمان انتظار دارند سهم بیشتری در حل بحران‌های سیاسی و اقتصادی جهان را به عهده بگیرد. در این زمینه آلمان تا اندازه ای به چین شبیه است. اگر چین و آلمان تا ۲۰ سال پیش نقش برجسته‌ای در سیاست‌گذاری‌های جهانی نداشتند، امروزه این دو کشور از مهم‌ترین قدرت‌های سیاسی و اقتصادی به شمار می‌آیند و به همین اندازه مسئولیتشان خطیرتر است».

بیشتر بخوانید: آلمان حضور نظامی خود در جهان را تقویت می‌کند

کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد و برنده جایزه صلح نوبل در مقاله خود می‌نویسد: «آلمان توانست بر ویرانه‌های جنگ دوم جهانی، یکی از آبادترین و موفق‌ترین کشورهای جهان را بسازد و در این کار سیاست خارجی هوشمندانه و اندیشمندانه این کشور نقش بزرگی داشت. درحالیکه تا مدت‌ها پس از جنگ دوم جهانی، آلمان از سوی بسیاری از قدرت‌های جهان، تهدیدی جدی علیه همسایگانش به شمار می‌آمد، آلمانی‌ها توانستند این تصویر را در ذهن‌های مردم جهان تصحیح و این کشور را به عنوان یکی از ستون‌های امنیت و رفاه‌سازی جهانی ثبت کنند».

کوفی عنان در مقاله خود به نگرانی‌های مردم آلمان اشاره می‌کند که شرکت جدی‌تر این کشور در عملیات نظامی هرچند صلح‌آمیز را درست نمی‌دانند.

او می‌نویسد با وجود دگرگونی‌های سیاسی ناشی از نقش ترامپ، مسئولیت آلمان در کمک به اتحادیه اروپا و آشتی جهانی سنگین‌تر شده است. اهمیت آلمان در اصلاح سیاست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد تا آن اندازه است که امید می‌رود بتواند سران این نهاد را به سیاست‌گذاری‌های توجیه‌پذیرتر از آن چه که تا کنون رایج بوده تشویق کند.

از سوی دیگر توان بالای اقتصادی آلمان اجازه می‌دهد که بودجه بیشتری در اختیار نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد قرار دهد.

نوری‌پور در پاسخ می‌گوید که منظور دخالت بیش‌تر در سیاست جهانی نیست بلکه آلمان باید نقش‌های موثرتری به عهده بگیرد.

به باور او، این امر تنها زمانی امکان‌پذیر است که همکاری بیشتری در وزارتخانه‌های آلمانی که به نوبه خود نقشی در سیاست و اقتصاد جهانی دارند، پدید آید. نوری‌پور می‌گوید که هنوز همکاری لازم و کافی میان وزارتخانه‌های خارجه، دفاع و توسعه اقتصادی در آلمان وجود ندارد.

بیل گِیتس Gates بنیانگذار شرکت مایکروسافت در نوشته خود به این مطلب اشاره می‌کند که ما در جهانی زندگی می‌کنیم که فقر در یک منطقه دورافتاده، واکنش‌های شدیدی در منطقه‌های دیگر جهان را به دنبال می‌آورد.

به گفته گیتس، در چنین جهانی آلمان یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ در یاری‌رسانی به کسانی بوده است که خود نمی‌توانند مشکلات رفاهی و درمانیشان را حل کنند.

به کمک کشورهایی مانند آلمان بوده که در ۲۵ سال گذشته مرگ و میر کودکان و فقر جهانی ۵۰ درصد کاهش یافته است. این روند باید ادامه یابد. گیتس تأکید می‌کند که باید به ویژه در زمینه کشف روش‌ها و اختراع ابزارهای جدید برای آسان‌سازی زندگی تنگدستان سرمایه‌گذاری شود.

کتاب “مسئولیت تازه آلمان” (Deutschlands neue Verantwortung) در ۴۳۲ صفحه با تصویرها و نمودارهایی منتشر شده که آمارهای گویایی از شرایط امنیتی و اقتصادی جهان را نشان می‌دهند.رادیو آلمان

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com