اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ارتش عراق کنترل ‘بیش از یک سوم غرب موصل’ را در اختیار گرفته‌ است
دوشنبه, ۲۳ام اسفند, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

رماندهان ارتش عراق می‌گویند که کنترل دو محله دیگر را در غرب موصل به دست گرفته‌اند و به این ترتیب بر بیش از یک سوم غرب موصل مسلط شده‌اند.

در همین حال برت مک‌گورک نماینده آمریکا در مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) اعلام کرد که آخرین جاده مواصلاتی موصل که در کنترل داعش بود به دست نیروهای عراقی افتاده است.

گزارش‌ها از غرب موصل حاکی است که نبرد شدیدی بین نیروهای دولتی عراق و داعش در جریان است و به گفته آقای مک‌گورک نیروهای عراقی بتدریج پیشروی کرده و حومه غرب موصل ار در کنترل خود می‌گیرند.

در همین حال سرتیپ یحیی رسول، سخنگوی نیروهای مشترک عراق از حمله این نیروها به محله باب الطوب در حاشیه شهر قدیمی موصل خبر داد.

او گفت: “این نبرد سختی است، ما با دشمن نامنظمی می‌جنگیم که خود را در میان شهروندان مخفی می کند و از تله‌های انفجاری و بمب‌گذاری انتحاری استفاده می‌کند؛ عملیات ما باید با دقت انجام شود تا به غیرنظامیان آسیب نرسد.”

آقای رسول گفت که مقاومت داعش “به میزان زیادی ضعیف شده است.”

دیروز نیروهای طرفدار دولت عراق از کشف یک گور دسته جمعی در نزدیکی زندان موصل خبر دادند که در آن بقایای صدها جسد پیدا شده است.

داعش بیش از دو سال پیش که زندان موصل را تصرف کرد این افراد را که عمدتا شیعه بودند به قتل رساند.

در همین حال باستان شناسان عراق می گویند که تونلی که داعش زیر یکی از اماکن مقدس موصل حفر کرده بود باعث کشف کاخ یکی از پادشاهان آشور شده است.

داعش پس از اینکه کنترل موصل را به دست گرفت، مقبره یونس پیامبر را ویران و در اطراف آن شروع به حفر تونل کرد. در این تونل کتیبه‌های کهن و تصاویر گاو و شیر بالدار یافت شده است. باستان شناسان عراقی فکر می‌کنند این کاخ اسرحدون، یکی از پادشاهان آشور است که در قرن هفتم پیش از میلاد پادشاه امپراتوری نو آشور بوده است.

غرب موصل زیر آتش

نیروهای عراقی تقریبا پنج هفته پیش کنترل نیمه شرقی موصل را به دست گرفتند و اکنون برای تصرف نیمه غربی شهر با داعش می جنگند.

موصل، پر جمعیت‌ترین شهر عراق بعد از بغداد است. رود دجله این شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند، نیمه غربی موصل با اینکه کمی از نیمه شرقی کوچکتر است اما تراکم جمعیت در آن بسیار بیشتر است.

داعش پس از اینکه بخش شرقی موصل را از دست داد قوای خود را در بخش غربی شهر متمرکز کرد.

شهر قدیمی موصل در همین نیمه غربی واقع است و تنها باری که ابوبکر بغدادی فرمانده داعش در انظار عمومی ظاهر شده، در تابستان ۲۰۱۴ در مسجدی در نیمه غربی شهر بود که تاسیس به اصطلاح “خلافت اسلامی” را اعلام کرد.

خیابان‌های بسیار باریک نیمه غربی به خودروهای نظامی اجازه عبور نمی‌دهد، بنابراین راه تصرف آنها با نبرد تن به تن و جنگ خیابانی است.

تخمین زده می شود که حدود ۷۵۰ هزار نفر در نیمه غربی شهر زندگی می‌کند که به غذا و خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی ندارند و سرنوشت آنها موجب نگرانی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری شده است.

نیروهای عراقی سه هفته پیش با حمایت نیروهای بین‌المللی برای بیرون راندن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از غرب موصل عملیات خود را آغاز کردند و چهار روز بعد توانستند وارد بخش غربی شهر شوند.

در تابستان سال ۲۰۱۴، موصل هدف حمله شبه‌نظامیان داعش قرار گرفت و نیروهای دولتی که از پیشروی‌های سریع و غیرمنتظره داعش غافلگیر شده بودند گریختند و شهر را به داعش واگذار کردند.

داعش که بخش های بزرگی از غرب و شمال عراق را تصرف کرده بود موصل را به پایگاه اصلی خود در عراق تبدیل کرد.

پس از تصرف موصل بود که داعش اعلام کرد در سرزمین‌های اشغالی در عراق و سوریه “دولت اسلامی” را تشکیل داده و با اعلام خلافت ابوبکر البغدادی، از مسلمانان جهان خواست با او بیعت کنند.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com