اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
نشست اروپا و کشورهای شمال آفریقا برای “مهار بحران پناهجویی”!
دوشنبه, ۳۰ام اسفند, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

کشورهای اتحادیه اروپا و شمال آفریقا برای یافتن راهکارهای مهار بحران پناهجویان و جلوگیری از ورود آنان از آفریقا به اروپا گرد هم می‌آیند. در سال گذشته میلادی ۵ هزار پناهجو در آب‌های دریای مدیترانه غرق شدند.

روز دوشنبه (۲۰ مارس/ ۳۰ اسفند) وزیران کشور اعضای اتحادیه اروپا و شمال آفریقا در رم، پایتخت ایتالیا گرد هم می‌آیند تا در مورد بحران پناهجویان و مهاجران و یافتن راهکارهایی برای برونرفت از این بحران گفت‌وگو و تبادل نظر کنند.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان و همچنین وزیران کشور ایتالیا، فرانسه، اتریش، مالت، اسلوونی و سوئیس در این نشست حضور دارند. هیأت‌هایی از الجزایر، تونس و لیبی نیز شمال آفریقا را در این نشست مهم نمایندگی می‌کنند. دیمیتریس آوراموپولوس، کمیسر داخلی اتحادیه اروپا هم در گردهمایی رم شرکت دارد.

موج پناهجویان و مهاجران از آفریقا به اروپا همچنان ادامه دارد و اتحادیه اروپا بر آن است که جلوی این موج را بگیرد.

به ویژه ایتالیا از جمله کشورهای اتحادیه اروپا است که سهم زیادی از مشکلات مربوط به پناهجویان را بر عهده دارد. در حال حاضر اکثر پناهجویان از آفریقا می‌کوشند که خود را از طریق آب‌های دریای مدیترانه و ایتالیا به اروپا برسانند.

مارکو مینیتی، وزیر کشور ایتالیا تمایل دارد که یک “گروه تماس” بین اتحادیه اروپا و شمال آفریقا تشکیل شود تا بتوان مشکل کنونی پناهجویان را مهار کرد.

روز یکشنبه (۱۹ مارس) در نزدیکی سواحل لیبی حدود ۳ هزار پناهجویی که با قایق قصد رساندن خود از آفریقا به اروپا را داشتند، نجات داده شدند. گارد ساحلی ایتالیا اعلام کرد که برای نجات جان این افراد مجموعا ۲۲ عملیات انجام گرفته است.

بیشتر بخوانید: نگرانی یونیسف از افزایش نوجوانان پناهجوی بی‌سرپرست در ایتالیا

با توجه به بهبود شرایط جوی و بهتر شدن هوا شمار پناهجویانی که می‌کوشند خود را از طریق دریای مدیترانه به اروپا برسانند، بار دیگر رو به افزایش گذاشته است. کشور لیبی از مراکز فعالیت‌های باندهای قاچاق انسان است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی شمار پناهجویانی که در جریان تلاش برای رسیدن به اروپا در آب‌های دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند، از مرز ۵ هزار نفر عبور کرد؛ رقمی که تا کنون سابقه نداشته است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com