اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
۴۰۰ مصدوم در زلزله ۵.۷ ریشتری خراسان شمالی. خسارت ۴۰ درصدی به منازل
یکشنبه, ۲۴ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

ایسنا:آخرین اخبار از زلزله خراسان شمالی

زلزله ۵.۷ ریشتری شب گذشته در استان خراسان شمالی رخ داد که طی آن دو تن کشته و حدود ۴۰۰ تن از هموطنان نیز مصدوم شدند.

 به دنبال وقوع زلزله اخیر در استان خراسان شمالی، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور پیامی بر آمادگی مراکز درمانی تأمین اجتماعی خراسان شمالی و استانهای همجوار برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان و همچنین حمایت از بیمه شدگان و کارگاه‌های آسیب دیده در این حادثه تأکید کرد.

۱۱:۰۳ در پیام دکتر سید تقی نوربخش آمده است: «وقوع زلزله در استان خراسان شمالی و کشته و مجروح شدن جمعی از هموطنان عزیزمان موجب تأثر و تأسف شد. اینجانب، ضمن عرض تسلیت این حادثه، تلخ و ناگوار به خانواده‌های داغدار و همدردی با آسیب دیدگان و مصدومان این حادثه اطمینان می دهم تمامی امکانات درمانی، بیمه‌ای و امداد رسانی این سازمان برای ارائه خدمات سریع به هموطنان زلزله زده قرار دارد.از خداوند منان، علو درجات برای درگذشتگان و شفای عاجل برای مصدومان، مسئلت می نمایم».

۱۰:۴۵ کولیوند سرپرست سازمان اورژانس کشور شمار مصدومان این زلزله را  ۴۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ، ۳۴۳ نفر به صورت سرپایی درمان شدند و ۵۳ نفر در بیمارستان امام علی بجنورد، ۲ نفر در بیمارستان پورسینای آشخانه و ۲ نفر در بیمارستان امام خمینی شیروان بستری شدند.

رییس سازمان اورژانس کشور افزود: ۲۶ مصدوم این حادثه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و در این حادثه متاسفانه دو نفر ؛ یک خانم ۵۴ ساله از روستای لنگر و یک دختر ۱۲ ساله از روستای قره جه فوت کردند.

پاکسازی ریزش‌ ناشی از زمین لرزه در ۱۲ محور

۱۰:۴۱ بدیعی مقدم مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: آوارهای ریزش کوه ناشی از وقوع زمین لرزه شب گذشته در ۱۲ محور این استان پاکسازی شده است.

وی  اظهار کرد:  دیشب محور روستای طراقی مسدود شده بود که اکنون با تلاش عوامل راهداری بازگشایی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با بیان اینکه از ابتدای وقوع زمین لرزه نیروهای راهداری در سطح استان به حالت آماده باش درآمدند.

وی تصریح کرد: در عملیات انجام شده، ۵۰ نفر راهدار مشارکت داشتند و ۲۰ دستگاه ماشین آلات سنگین و ۲۵ دستگاه ماشین آلات سبک به کار گرفته شده است.

بدیعی مقدم اظهار کرد: این اداره کل به منظور خدمات رسانی بهتر در ستاد بحران استان مستقر شد و از ۱۵ محور که کانون زلزله در آن بوده در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان سرکشی شده است.

وقوع ۲۶ پس لرزه در منطقه

۱۰، براساس اعلام موسسه ژئوفیزیک، از شب گذشته تا کنون ۲۶ پس لرزه در منطقه ثبت شده است.

ساعت ۷:۲۹ دقیقه صبح امروز ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری زمین لرزه ای با قدرت ۳.۵ ریشتر در عمق هشت کیلومتری از زمین بجنورد را لرزاند و شدت زلزله شب گذشته به قدری بالا بود که تخریب منازل مسکونی در برخی از روستاهای شهرستان بجنورد ۴۰ درصد برآورد شده است.

برپایی ۴۷۳ دستگاه چادر برای اسکان اضطراری زلزله‌زدگان

۹:۱۶ مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر در این باره گفت: تا کنون (ساعت ۹ صبح امروز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت)؛ ۳۷۷۷ مصدوم زلزله خراسان شمالی خدمات امدادی لازم را دریافت کرده و ۵۷ تن بستری شده‌اند.
وی گفت: ۲۶ تن از مصدومان زلزله خراسان شمالی تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

به گفته رئیس سازمان امداد و نجات، مناطق تحت تاثیر زلزله ۵.۷ ریشتری شب گذشته خراسان شمالی تا شعاع ٢٠ کیلومتری کانون زلزله شامل ٩٧ روستا با جمعیت ۳۱ هزار و ۱۵۰ تن بود و بر این اساس ۳ شهرستان بجنورد، مانه و سملقان متاثر از زلزله بوده و ١۴ روستا بین ١٠ تا ٧٠ درصد آسیب، دیده است.

وی با اعلام  اعزام ۳۳ تیم  عملیاتی هلال‌احمر و ۴ تیم آنست به منطقه حادثه، اظهار کرد: شب گذشته به منظور ارائه خدمت به زلزله‌زدگان ۱۱ تیم واکنش سریع و ۱۴۲نیروی عملیاتی  در منطقه حاضر شدند.

به گفته وی، در شب گذشته ۴۷۳ دستگاه چادر به منظور اسکان هموطنان برپا و ۵۰۰ تخته پتو و  ۹۴۶ تخته موکت میان متاثران از زلزله توزیع شد.

ارائه خدمات سرپایی به ۱۵۰ نفر از مجروحان از ساعات ابتدایی وقوع زلزله

دکتر افشین علیخانی، مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر، در پی زلزله‌ای که شب گذشته در استان خراسان شمالی اتفاق افتاد، به ایسنا اظهارکرد: بر مبنای ارزیابی‌های انجام شده، زیر ساخت‌های درمانی این مناطق آسیب ندیده و به حدود ١۵٠ نفر از مجروحان خدمات سرپایی ارائه شد.
علیخانی در ادامه گفت: بر همین اساس هیچکدام از تیم‌های درمان اضطراری مستقر در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و گلستان که به حالت آماده باش بودند، به منطقه آسیب دیده اعزام نشدند.
وی با تاکید بر ارائه خدمات امدادی به آسیب‌دیدگان، خاطرنشان کرد: از ساعات ابتدایی وقوع حادثه خدمات درمان اضطراری با توجه به نیاز آسیب‌دیدگان به اولویت خدمات بهداشت روان ارائه می‌شود.

برق مناطق زلزله زده استان خراسان شمالی وصل شده

سرپرست اورژانس کشور نیز با اشاره به عدم افزایش شمار قربانیان این حادثه، اظهار کرد: متاسفانه یک نفر از روستای لنگر، خانم ۵۴ ساله و یک دختر ۱۲ ساله در روستای قره جه، فوت شدند.

براساس گزارش وبدا و به گفته سرپرست اورژانس کشور، برق مناطق زلزله زده استان خراسان شمالی وصل شده و کلیه راههای سطح استان باز است و امداد رسانی با کمک نیروهای اورژانس و هلال احمر در حال انجام است.

———————

مهر:جنورد- استاندار خراسان شمالی گفت: در پی وقوع زلزله شامگاه شنبه در بجنورد، به منازل مسکونی ۲۰ روستای استان آسیب جدی وارد شده و بیش از ۴۰ درصد منازل خسارت ۱۰۰ درصدی دیده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا صالحی اظهار کرد: تمام خانه های روستایی در خراسان شمالی بیمه هستند، بنابراین زلزله زدگان نگران خسارت های وارده نباشند.

صالحی افزود: متاسفانه در پی وقوع زلزله شدیدی که شامگاه شنبه به وقوع پیوست، بیش از ۴۰ درصد خانه های روستایی تخریب شدند و در برخی از خانه های شهری نیز ترک خوردگی ایجاد شد.

وی تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار، تعداد مصدومین این زمین لرزه به ۴۰۰ نفر رسیده است و آمار فوتی ها دو نفر است.

وی عنوان کرد: بیشترین خسارت های وارد شده مربوط به روستاهای شهرستان بجنورد و شهرستان مانه و سملقان بوده است.

استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه پاکسازی تمام محورهای زلزله زده انجام شده، گفت: در هیچ یک از مناطق زلزله زده استان مشکل قطعی برق وجود ندارد.

صالحی با اشاره به قطع شدن شبکه آبرسانی دو روستای خراسان شمالی پس از وقوع زلزله اظهار کرد: آبرسانی یک روستا وصل شده است و مشکل روستای قصر قجر در این زمینه نیز تا ظهر امروز حل خواهد شد.

وی عنوان کرد: در ۱۱ روستای خراسان شمالی نیز که به دلیل نشست، گاز آنان قطع شده بود، در حال حاضر اکیپ های شرکت گاز در این روستاها مستقر و در حال رفع مشکل هستند.

وی تصریح کرد: ۵۰۰ تخته پتو و چادرهای خیابانی و مسافرتی در بین زلزله زدگان توزیع شده و ۳۷ تیم امدادرسان نیز در روستاهای خسارت دیده حضور دارند.

استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه تیم های مختلف امدادی و خدمات رسان از دستگاه های مختلف استان به مناطق زلزله زده اعزام شده اند از اعزام سه گروه ارزیاب به منظور بررسی دقیق خسارت های زلزله شب گذشته بجنورد خبر داد.

 

 

 

=================

ایرنا:تقی دولت آبادیرییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: شمار مصدومان زمین لرزه شنبه شب استان به ۴۰۰ نفر افزایش یافت اما، آمار فوتی ها همان ۲ نفر است.

 روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ۲۲۳ نفر از این مصدومان به صورت سرپایی مداوا شدند و ۱۷۷ نفر نیز در بیمارستان ها بستری شدند.
وی با بیان اینکه اکنون ۵۷ نفر در بیمارستان ها بستری هستند افزود: ۲۶ نفر از مصدومان تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و یکی از مصدومان برای درمان به بخش ویژه منتقل شده که اکنون در این بخش بستری است.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه در این حادثه طبیعی دو نفر به علت شدت ضربه وارد شده فوت کرده اند گفت: شب گذشته ۲۶ نفر از مصدومان توسط ماموران اورژانس ۱۱۵ به مراکز درمانی اعزام شدند و ۱۶ نفر نیز در محل درمان شده اند.
دولت آبادی خاطرنشان کرد: ۱۰ نفر از مصدومان نیز توسط جمعیت هلال احمر استان به مراکز درمانی انتقال داده شده اند.
به گزارش ایرنا، شبکه لرزه نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش داد: زلزله ۵.۷ ریشتری ساعت ۲۲و ۳۰ دقیقه و۵۸ ثانیه رخ داد.
کانون این زلزله در موقعیت ۵۷.۲۲ عرض شمالی و ۳۷.۶۶ طول شرقی ثبت شده است.
این زمین لرزه در عمق ۱۱ کیلومتری زمین که کانون مرکزی آن پیش قلعه است. کانون این زمین لرزه با بجنورد۲۲ کیلومتر فاصله داشت.
از ابتدای وقوع زمین لرزه شنبه شب تا صبح امروز ۲۵ پس لرزه استان خراسان شمالی را لرزانده است.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری – جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت ۶.۲ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بهمن سال ۱۳۷۵ بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

 

———————

فارس:شاهین فتحی معاون عملیات سازمان امداد و نجات در ارتباط با آخرین اقدامات امدادی انجام گرفته در خراسان شمالی اظهار داشت: تاکنون ۲۳ پس‌لرزه که بزرگترین آنها ۳.۵ ریشتر بوده در این منطقه به وقوع پیوسته است.

وی افزود: ۹۷ روستا شامل ۳۱ هزار و ۱۵۰ نفر توسط نیروهای امدادی مورد ارزیابی قرار گرفته است که ۱۴ روستا بین ۱۰ تا ۷۰ درصد دچار آسیب شده است.

 با بیان اینکه ۳ شهرستان سملقان، مانه و بجنورد متاثر از این زلزله ۵.۷ ریشتری شده است، گفت: ۱۱ تیم واکنش سریع،‌ ۴ تیم آنست و ۱۴۲ نیروی عملیاتی جهت کمک به حادثه دیدگان اقدامات لازم را انجام دادند.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی پتو، چادر و موکت میان حادثه‌دیدگان توزیع شده است، خاطرنشان کرد: یک فروند بالگرد و ۲۹ خودروی عملیاتی در این زمینه به‌کارگیری شده است.

فتحی از مصدومیت ۲۷۰ نفر در اثر این حادثه خبر داد و اعلام کرد: متاسفانه براساس اطلاعات واصله ۲ نفر در روستاهای لنگر و قره‌چه جان خود را از دست داده‌اند.


اخبارو گزارشات روز گذشته رسانه های حکومتی از زلزله خراسان

ایرنا:معاون امداد و نجات هلال احمر استان خراسان شمالی گفت: تاکنون ۱۹ مصدوم از زیر آوار رهاسازی شده اند و دو نفر در روستای لنگر و قصر قجر جان خود را از دست داده اند.

 ایسنا:در مجموع تاکنون ۲۱۰ مصدوم به بیمارستان مراجعه کرده‌اند که ۴۵ نفر از آنها بستری شده‌اند و ۲۲ نفر نیز با مصدومیت شکستگی از ناحیه دست و پا برای ادامه روند درمان به اتاق عمل اعزام شده‌اند.
 ۱۲ روستای شهرستان بجنورد و مانه و سملقان گزارش خسارت دریافت شده است که گروه های امداد و نجات برای کمک و همچنین بررسی میزان خسارت های وارده به این مناطق اعزام شده اند.این زلزله به واحدهای مسکونی روستاهای ‘قصرقجر’ ، ‘بوربور’، ‘قره چای’ ، ‘بیدک’ و ‘لنگر’ ۲۰ تا ۵۰ درصد خسارت وارد کرده است.
براثر این زلزله شماری از مردم مصدوم و به بیمارستان های بجنورد و آشخانه اعزام شدند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله در شهر بجنورد موجب فرو ریختن سه واحد مسکونی قدیمی شد اما به کسی آسیب نرسید.
.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله همچنین موجب نشتی گاز و قطعی برق در شهر بجنورد شد که این مشکلات با تلاش ماموران شرکت گاز و توزیع نیروی برق هم اکنون برطرف شده است.
به گزارش ایرنا، شبکه لرزه نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش داد: زلزله ۵.۷ ریشتری ساعت ۲۲و ۳۰۰ دقیقه و۵۸ ثانیه رخ داد.
کانون این زلزله در موقعیت ۵۷.۲۲ عرض شمالی و ۳۷.۶۶ طول شرقی ثبت شده است.
این زمین لرزه در عمق ۱۱ کیلومتری زمین که کانون مرکزی آن پیش قلعه است و ۲۲۲ کیلومتری شمال غرب بجنورد رخ داد.براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت ۶.۲ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بهمن سال ۱۳۷۵ بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت

——————

یسنا:محمدرضا صالحی استاندار خراسان شمالی گفت: در پی وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری شنبه شب، ۲۳ اردیبهشت در اطراف بجنورد، تاکنون حدود ۲۲۵ نفر مصدوم و سه نفر فوت شده‌اند.

 این زلزله در محدوده شهری بجنورد و آشخانه، حوالی پیش‌قلعه به وقوع پیوسته و تقریبا تمامی روستاهای آسیب‌دیده در حال امدادرسانی است.

وی با بیان این‌که طبق گزارش‌های رسیده تا این لحظه، برخی روستاها تا ۴۰ درصد تخریب شده‌اند، ادامه داد: از ابتدای وقوع زلزله، ستاد بحران مدیریت استان در بجنورد و مانه و سملقان تشکیل و در حال آمار گرفتن از مبادی مربوطه هستیم.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی، تعداد مصدومان حادثه زلزله شنبه‌شب را حدود ۲۲۵ نفر تاکنون ذکر کرد و افزود: آسیب‌دیدگان زلزله توسط نیروهای امدادی هلال احمر، اورژانس، نیروی انتظامی، اداره کل راه و ارتش به بیمارستان‌ها اعزام شده‌اند.

صالحی از آماده‌باش تمامی شرکت‌های آب، برق، گاز و مخابرات خراسان شمالی خبر داد و خاطرنشان کرد: برخی روستاها متاسفانه به علت وقوع زلزله نشتی گاز داشته‌اند که طبق هماهنگی‌های انجام شده، گاز ۱۱ روستا قطع شده است و فردا به وضعیت فنی خطوط گاز این روستاها، رسیدگی می‌شود.

وی اضافه کرد: در پی وقوع حادثه زلزله شنبه شب، مشکلی در قطعی آب و برق نداشته‌ایم و برق تمامی مناطق شهرستان بجنورد متصل است.

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com