اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
سازمان ملل:۶۵ میلیون پناهنده در جهان
سه شنبه, ۳۰ام خرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

سازمان ملل متحد، در آستانه روز جهانی پناهندگی، برابر با ۲۰ ژوئن، اعلام کرد: در سال ۲۰۱۶ میلادی، دست‌کم ۶۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن مجبور به ترک خانه و سرزمین خود شدند. کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در بیانیه‌ای به همین مناسبت تاکید کرد: آمار جابجاشدگان در سال گذشته میلادی، در مجموع، افرادی را که در درون خاک خود جابجا شده و یا مجبور به ترک کشور شدند، در برمی‌گیرد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، هر سال و در آستانه روز جهانی پناهندگی، آمار مربوط به جابجاشدگان در داخل خاک کشورها و پناهندگان به کشورهای دیگر را منتشر می‌کند. بیشترین جابجاشدگان در سال گذشته میلادی مربوط به کشورهای سودان جنوبی، سوریه، عراق و کلمبیا است.

فیلیپو گراندی، رییس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، روز دوشنبه ۱۹ ژوئن، خاطرنشان کرد: آمار مربوط به جابجاشدگان در سال ۲۰۱۶ میلادی، نسبت به سال پیش از آن، با اندکی افزایش روبرو شده است. بنابر اعلام همین منبع، آمار مربوط به جابجاشدگان در سال ۲۰۱۵، در حدود ۶۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن برآورد شده بود.

بیشترین تعداد جابجاشدگان در سال گذشته میلادی مربوط به افرادی است که پس از ترک خانه و شهر خود، در داخل مرزهای کشور خود جابجا شده‌اند. بنا بر ارزیابی سازمان ملل متحد این آمار بالغ بر ۴۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن برآورد می‌شود. بیشترین آمار جابجا شدگان در داخل مرزها، مربوط به کشورهای سوریه، عراق و کلمبیا است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌افزاید: آمار مربوط به افرادی که نام آنان برای درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۶ در این نهاد جهانی به ثبت رسیده است بالغ بر ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است. بیش از نیمی از این تعداد کودک هستند.

سوریه و سودان جنوبی در صدر فهرست پناهندگی سازمان ملل متحد

در سال گذشته میلادی نیز سوریه با بیشترین تعداد پناهنده در راس فهرست سازمان ملل متحد قرار داشت. تاکنون بیش از ۵ و نیم میلیون پناهنده سوری از آغاز جنگ داخلی در این کشور در فهرست سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است. این نهاد بین‌المللی شمار پناهندگان سوری در سال ۲۰۱۶ را حدود ۸۲۵ هزار تن اعلام کرده است.

سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی از بحران انسانی در سودان جنوبی، این کشور را در ردیف دوم پس از سوریه محسوب نموده و می‌گوید بحران پناهندگان از سودان جنوبی، طی یک سال گذشته و بدنبال شکست مذاکرات صلح رو به افزایش گذارده است. از سال ۲۰۱۳ میلادی و آغاز جنگ داخلی در سودان جنوبی، صدها هزار شهروند سودان جنوبی کشته و بیش از ۳ میلیون و هفتصد هزار تن مجبور به ترک شهر و خانه‌های خود شدند. جمعیت سودان در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۲ و نیم میلیون نفر برآورد شده است.

آمار سازمان ملل متحد حاکی از آن است که ۶۴ درصد پناهندگان و جابجاشدگان در شش ماهه آخر سال گذشته میلادی مربوط به کشور سودان است. این تعداد حدود یک میلیون ۴۰۰ هزار تن برآورد شده است.

همچنین از نخستین روز سال جاری میلادی تاکنون بیش از پانصد هزار تقاضای پناهندگی از سوی سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است. سازمان ملل متحد نسبت به افزایش شمار پناهندگان و جابجاشدگان در سراسر جهان ابراز نگرانی می‌کند.رادیو فرانسه

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com