اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
دولت ترامپ «به احتمال زیاد» برای ۹۰ روز دیگر همراهی ایران با برجام را تایید می‌کند
پنجشنبه, ۲۲ام تیر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

دولت ترامپ «به احتمال زیاد» برای یک دوره دیگر همراهی ایران با برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام را تایید می‌کند هرچند همچنان نسبت به توافق اتمی تهران بدبین خواهد بود.

بر اساس قرارداد شش قدرت جهانی از جمله آمریکا با ایران که تیرماه ۹۴ به دست آمد، وزارت خارجه ایالات متحده هر ۹۰ روز باید به کنگره اطلاع دهد که آیا ایران مفاد برجام را اجراء کرده است یا نه.

ضرب‌الاجل دولت ترامپ برای اطلاع به کنگره آمریکا دوشنبه هفته آینده به پایان می‌رسد. دولت ترامپ پیشتر در ماه آوریل نیز همراهی ایران با این توافق را تایید کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام آمریکایی که خواست نامش نشود روز پنجشنبه ۲۲ تیر گفت که دونالد ترامپ همیشه می‌تواند نظرش را نسبت به این توافق تغییر دهد.

رییس‌جمهوری آمریکا در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ از منتقدان سرسخت توافق دولت باراک اوباما با ایران بود و گفته بود اگر به قدرت برسد این توافق را پاره خواهد کرد.

وی در مارس سال ۲۰۱۶ در نشست آیپک، لابی اسرائیل در آمریکا، گفت:‌ «نخستین اولویت من پاره کردن این توافق فاجعه‌بار با ایران است».

در همین حال، سایت «ویکلی استاندارد» روز پنجشنبه در گزارشی نوشت که وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده که واشینگتن نسبت به مفاد برجام «متعهد» خواهد بود هرچند که به مرور و نهایی کردن سیاستش در قبال ایران ادامه می‌دهد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در‌ ای‌میلی به این سایت گفته است:‌ «دولت ترامپ در مقطع فعلی در حال بازبینی کامل سیاست ما در قبال ایران است. وقتی که ارزیابی‌مان به پایان برسد، آنگاه می‌توانیم دقیق‌تر و روشن‌تر با چالش‌ ایران روبرو شویم. دولت ترامپ به روشنی مشخص کرده است حداقل تا زمانی که این بازبینی کامل نشده است، ما به همراهی خود با برنامه جامع اقدام مشترک ادامه داده و اطمینان می‌دهیم که ایران شدیدا به خاطر نقض مفاد این توافق پاسخگو خواهد بود».

تصمیم تازه دولت آمریکا که به ایران اجازه می‌دهد از مزایای برجام در زمینه تخفیف تحریم‌ها بهره‌مند شود، پس از بحث‌های تندوتیزی صورت می‌گیرد که درباره مزایا و معایب این توافق به راه افتاده است، و چند روز پس از آنکه مخالفان سرسخت توافق ایران در کنگره خواستار رد آن از سوی دولت ترامپ شدند.

چهار سناتور جمهوریخواه روز سه‌شنبه در نامه‌ای به ترامپ تلاش کردند تا او را در زمینه رد توافق ایران متقاعد کنند. آنها نوشتند: «ما خواهان این هستیم که شما تصدیق نکنید که کاهش تحریم‌های آمریکا برای ایران در راستای منافع امنیت ملی آمریکاست یا اینکه ایران با مفاد برنامه جامع اقدام مشترک همراهی کرده است».

مارک روبیو، تام کاتن، دیوید پردو و تد کروز امضاء‌کنندگان این نامه هستند.

این سناتورها در ادامه خطاب به رییس‌جمهوری آمریکا گفته‌اند: «در ماه آوریل، شما همراهی ایران در نخستین دوره ۹۰ روزه دولت خود را تایید کردید. این تاییدیه قابل درک بود و این فرصت را برای بازبینی چند سازمان در برنامه جامع اقدام مشترک فراهم کرد که در نامه تاییدیه‌ای که برای پل رایان، رییس مجلس نمایندگان ارسال کردید درباره آن توضیح داده بودید».

در ادامه این نامه آمده است: «اما اکنون به پایان دوره ۹۰ روزه دیگر بازبینی نزدیک می‌شویم، منافع آمریکا به نحو احسن با واکنش هوشیارانه به نقض برجام از سوی ایران و همچنین رفتار تهاجمی و برهم زننده ثبات این رژیم تامین می‌شود».

ویکلی استاندارد می‌گوید از منابعی کسب اطلاع کرده است که گزارش بازبینی چندسازمانی درباره سیاست آمریکا نسبت به ایران که از سوی اعضای ارشد شورای امنیت ملی صورت می‌گیرد، اواخر تابستان امسال آماده می‌شود.

به نوشته این سایت، دعوای اصلی بر سر تایید همراهی ایران با برجام توسط واشینگتن در میانه کامل شدن بازبینی سیاست آمریکا و ضرب‌الاجل بعدی برای تصدیق برجام رخ خواهد داد که اواسط ماه اکتبر است.

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک که در وین، پایتخت اتریش، بین ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان مورد توافق قرار گرفت، تهران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را تعطیل کرد و در مقابل تحریم‌های بین‌المللی علیه آن کاهش یافته یا لغو شدند.رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی