اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
صدور سلاح آلمان به عربستان سعودی از سرگرفته شد
پنجشنبه, ۲۲ام تیر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

دولت آلمان با صادرات میلیونیِ سلاح به عربستان سعودی موافقت کرد. این موافقت در شرایطی است که جنگ داخلی در یمن و بحران قطر در منطقه خلیج فارس همچنان ادامه دارد. حزب سوسیال دمکرات آلمان از این تصمیم دولت انتقاد کرده است.

شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان (ARD) و هفته‌نامه آلمانی “اشپیگل” گزارش دادند که در آخرین نشست شورای امنیت فدرال آلمان (BSR) موضوع فروش پرمنفعت تجهیزات نظامی آلمان به عربستان سعودی تایید شده است.

بریگیته سوپریس، وزیر اقتصاد آلمان که عضو حزب سوسیال دمکرات این کشور است، این خبر را به کمیسیون مربوطه در مجلس نمایندگان آلمان “بوندستاگ” اطلاع داده است. گفته شده که مهم‌ترین خریدار کنونی سلاح‌های آلمان گرچه عربستان است، اما فروش سلاح به مصر و صربستان هم انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: «عربستان حامی اصلی افراط‌گرایی در بریتانیا است»

عربستان سعودی در مجموع خواستار ۴۸ قایق گشتی ساخت کارخانجات “لورسن” آلمان است. در ابتدا قرار است چهار قایق از این نوع به عربستان فروخته شود. عربستان همچنین خواستار ۱۱۰ کامیون حمل تجهیزات نظامی و انواع دیگر “تجهیزات و وسایل فنی نظامی” چون مهمات است.

بر مبنای این گزارش، شورای امنیت فدرال آلمان با فروش یک زیردریایی به مصر و چهار بالگرد ایرباس به صربستان نیز موافقت کرده است.

ممنوعیت فروش سلاح به کشورهای مناطق بحرانی جهان

فروش سلاح‌های آلمان به عربستان مدت‌هاست در این کشور بحث‌های فراوانی را برانگیخته است و بسیاری مخالف این گونه معامله با عربستان سعودی هستند. این بحث حتی در زمان زیگمار گابریل، وزیر پیشین اقتصاد آلمان نیز وجود داشت.

احزاب ائتلافی دولت کنونی آلمان شامل اتحاد احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی با حزب سوسیال دمکرات آلمان به تفاهم رسیده بودند که به کشورهای مناطق جنگی و بحرانی جهان چون خاورمیانه سلاح نفروشند.

رولف موتسنیش، معاون فراکسیون حزب سوسیال دمکرات آلمان در مجلس نمایندگان این کشور “بوندستاگ” در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان (ARD) از این اقدام دولت آلمان انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید: صدور اسلام‌گرایی افراطی عربستان به آلمان

رولف موتسنیش در این باره گفت ارسال قایق‌های گشتی بیشتر به عربستان به خاطر بحران‌های موجود میان عربستان و قطر و همچنین بسته شدن سواحل یمن بسیار انتقادبرانگیز است. او بار دیگر تکرار کرد که “فروش سلاح به مناطق بحرانی جهان ممنوع است.”

معاون فراکسیون حزب سوسیال دمکرات آلمان در مجلس نمایندگان این کشور در ادامه گفت، این اقدام دولت آلمان کاملا مغایر سخنان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان است که می‌گوید به دنبال راهکاری برای استقرار صلح در یمن است.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی