اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
وزیر خارجه آمریکا: فعالیت‌های مخرب ایران در خاورمیانه ادامه دارد
چهارشنبه, ۱۱ام مرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید برجام تنها مربوط به بخش کوچکی از فعالیت های ایران است و تمام فعالیت های مخرب ایران در منطقه را نادیده می گیرد. به گفته آقای تیلرسون، اجرای توافق هسته ای با ایران سبب شده تا از تمرکز بر دیگر فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه نظیر برنامه موشک های بالیستیک، حمایت از تروریسم و نقش ایران در ناآرامی های عراق، سوریه و یمن کاسته شود.

رکس تیلرسون در کنفرانس خبری روز سه شنبه ۱۰ مرداد وزارت امور خارجه آمریکا گفت هدف از توافق هسته ای با ایران در وحله اول تضمین منافع آمریکا است و اگر قرار باشد این توافق منافع آمریکایی ها را تامین نکند، توجیهی برای پایبندی به آن وجود دارد.

آقای تیلرسون تاکید کرد ایالات متحده آمریکا برای اعمال توافق و اطمینان از پایبندی ایران به تعهداتش در قبال توافق هسته ای، با دیگر کشورهای طرف توافق همکاری می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا پیشتر در گزارشی به کنگره از پایبندی ایران به برجام خبر داده بود.

آقای تیلرسون با تایید اختلاف نظر بین خود و پرزیدنت ترامپ درباره «پایبندی ایران به توافق هسته‌ای» گفت رابطه او با رئیس جمهوری خوب است و مشکلی برای بیان دیدگاهش ندارد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به فعالیت های برهم زننده ثبات منطقه توسط ایران، گفت: ایران همسایه خوبی برای کشورهای منطقه نبوده است. زیرا از توسعه برنامه بالستیک موشکی خود صرف نظر نکرده است، بنابراین روحیه توافق نقض شده است. خوب منظور ما از اینکه ایران روحیه توافق اتمی را نقض کرده است یعنی چه؟ آیا بدین معنی است که ما می خواهیم آنرا پاره کرده و از آن خارج شویم؟ یا اینکه می خواهیم به ایران بفهمانیم که باید برجام را کاملا اجرا کند و مسوول کارهایش باشد و به تبع آن به روحیه برجام احترام بگذارد؟

هشدار وزیر خارجه آمریکا: توجه جامعه جهانی به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران کم شده است

تیلرسون افزود: می توانیم از راهها و روشهای مختلفی از طریق برجام سیاست‌های مان در قبال ایران را پیش ببریم. صحبتهای ما با پرزیدنت فعلا در این مرحله است. یعنی ما به دنبال گزینه ها هستیم.

در یک ماه اخیر، آمریکا و ایران یکدیگر را به نقض توافق هسته ای متهم می کنند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته به وال استریت ژورنال گفت اگر دست او بود شش ماه پیش اعلام کرده بود ایران به تعهداتش در قبال توافق هسته ای پایبند نیست. پرزیدنت ترامپ می گوید در اولین فرصت عدم پایبندی ایران به توافق را اعلام خواهد کرد.

از سوی دیگر، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی بتازگی گفته، تحریم های جدید آمریکا علیه ایران ناقض توافق هسته ای است و باید به کمیسیون مشترک برجام رجوع داده شود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ماه گذشته در دومین سالگرد توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان با استناد به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به برجام را ستود و ابراز امیدواری کرد توافق هسته ای زمینه ساز حل اختلاف و تنش های منطقه ای موجود در منطقه بشود.

خانم موگرینی تاکید کرد هدف نهایی اتحادیه اروپا همکاری برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه است.

فدریکا موگرینی روز شنبه ۱۴ مرداد برای دیدار و گفتگو درباره برجام با مقام های ایران به تهران سفر می کند.رادیو آمریکا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
مهمترین اخبار روز  

سران قوا آخر این هفته درباره حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی تصمیم‌ می‌گیرند

ادامه واکنش‌ها به قتل علیرضا شیرمحمدعلی؛ تهیه طرح سپردن مسئولیت زندان‌ها به وزارت دادگستری

کاهش ۵ درصدی اقتصاد ایران در سال ۹۷ با احتساب درآمدهای نفتی

سنتکام گزارش‌ها درباره تلاش ایران برای زدن پهپاد آمریکایی را تأیید کرد

سازمان‌دهندگان تظاهرات در هنگ‌کنگ: حضور دو میلیونی معترضان در خیابان‌ها

کمیسیون پیشنهاد رهبر در زمان آیت‌الله خمینی هم «وجود داشت اما گزینه‌شان رأی نیاورد»
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com