اجتماعی / ایران / سیاسی / مهمترین
دلار در یک قدمی عبور از مرز ۵۰۰۰ تومان
چهارشنبه, ۲۵ام بهمن, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

دویچه وله فارسی

خبرگزاری ایسنا، روز ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) از گران شدن مجدد بهای دلار خبر داد. بر اساس گزارش این خبرگزاری، بهای هر دلار یکصد تومان نسبت به روز پیش افزایش یافته و به ۴۹۵۰ تومان رسیده است. بهای سایر ارزهای خارجی نیز افزایش یافته است. یورو به ۶۱۶۴ تومان رسیده و پوند انگلیس حتی به ۷۰۳۰ تومان.

بهای سکه اما ظرف یک روز ۴۰ هزار تومان افزایش یافته است. بهای !سکه‌ تمام طرح جدید” حال به یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان رسیده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حسن روحانی و بهای ارز

رئیس دولت ایران در مصاحبه‌های اخیر خود اعلام کرده بود که بهای دلار و سایر ارزهای خارجی ظرف ماه‌های بهمن و اسفند کاهش می‌یابد. در واپسین روزهای ماه بهمن، بازار ارز اما از منطق دیگری پیروی کرد. به این ترتیب، ظرف چند ماه گذشته، بهای دلار ۸۰۰ تومان افزایش یافته است. به سخن دیگر، ارزش پول ایران در قیاس با دلار ظرف همین مدت ۲۰ درصد کاهش یافته است.

سخنگوی دولت در واکنش نسبت به افزایش بهای دلار از برنامه‌هایی سخن گفت که با اجرای آن‌ها قرار است بهای دلار به‌زودی به زیر ۴۰۰۰ تومان برسد.

خبرگزاری تسنیم روز ۲۴ بهمن به نقل از محمدباقر نوبخت گفت: «این تلاطم [آشفتگی بازار ارز] برای دولت قابل قبول نیست. بانک مرکزی برنامه‌هایی دارد که به‌زودی اجرا خواهد شد.»

سخنگوی دولت روحانی از مردم خواست برای “وارد شدن به بازار ارز هول نزنند” و مدعی شد که خبری دارد که بر اساس آن قیمت ارز به “جایگاه حقیقی خود” باز می‌گردد. اظهارات سخنگوی دولت دست‌کم آن دسته از مردمی که کنار صرافی‌ها صف کشیده‌اند را قانع نکرده است.

کاهش ۲۰ درصدی ارزش پول کشور ظرف چند ماه در قیاس با بهای ارزهای خارجیکاهش ۲۰ درصدی ارزش پول کشور ظرف چند ماه در قیاس با بهای ارزهای خارجی

واکنش مردم

خبرگزاری تسنیم به کنفرانس خبری هفته گذشته حسن روحانی اشاره کرده و نوشته است: «از زمانی که روحانی خیال  مردم را برای دلار راحت کرد تا امروز دلار بیش از ۳۰۰ تومان گران شده است.» روحانی در آن نشست مطبوعاتی به فعالان بازار ارز اطمینان داده بود که دولت از ذخایر کافی ارز برخوردار است و می‌تواند مانع  از گران شدن دلار شود.

خبرگزاری تسنیم در مقاله‌ای جداگانه به واکنش‌های مردم نسبت به گران شدن دلار و طلا پرداخته است. کاربری در واکنش به این مقاله و موضوع گران شدن ارزهای خارجی گفته است: «هیچ ارزی تکان نخورده، فقط پول ایران است که هر روز بی‌ارزش‌تر می‌شود. پول کشورهای دیگر همه ثابت مانده‌‌اند.»

بیشتر بخوانید: آیا یک “جمشید بسم‌الله” دیگر مسئول بالا رفتن قیمت ارز است؟

فردی به نام “رشیدی” همانجا نوشته است: «دلار با سیاست آمیخته شده، فردا اگر بیدار شویم و ببینیم دلار ده هزار تومان شده نباید تعجب کنیم. ایشان رئیس جمهور خوب ما هستن که این طور شده، اگر بد بود چی می‌شد؟»

فرد دیگری به نام “هیچکس” از رویکرد روحانی نسبت به مشکلات و معضلات اجتماعی انتقاد می‌کند و می‌گوید که روحانی به‌ گونه‌ای از مشکلات و مسائل حرف می‌زند که «انگار یک نفر غیر از رئیس جمهور دارد این حرف‌ها را می‌زند». او تاکید می‌کند که یافتن راه حلی برای این مشکلات در شمار وظایف رئیس دولت است.

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com