ایران / جهان / سیاسی / مهمترین
لاوروف: آخرین ذره اعتمادمان به غرب را هم داریم از دست می‌دهیم
دوشنبه, ۲۷ام فروردین, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

BBC

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه می‌گوید کشورش آخرین ذره اعتماد به غرب را دارد از دست می‌دهد. او در گفتگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت روسیه و غرب اکنون با شرایطی به مراتب وخیم‌تر از جنگ سرد روبرو هستند.

آقای لاروف همچنین از کشورهای غربی از جمله بریتانیا و آمریکا انتقاد کرد و گفت این کشورها “راه‌های ارتباط” را بسته‌اند و به این ترتیب شرایط خطرناکی را ایجاد کرده‌اند.

وزیر خارجه روسیه حمله موشکی اخیر آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه را تهاجمی “شنیع” توصیف کرد که نتیجه آن از دست رفتن اعتماد روسیه به غرب بوده است.

آقای لاوروف حمله شیمیایی ادعایی به شهر دوما را “صحنه‌پردازی” خواند و گفت “هیچ مدرکی” برای آن وجود ندارد و “شواهدی که [سران کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه] نقل کرده‌اند بر اساس گزارش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بوده است.”

بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اکنون در سوریه هستند تا درباره اینکه آیا دولت بشار اسد با سلاح شیمیایی به شهر دوما حمله کرده، تحقیق کنند.

درست زمانی که آقای لاوروف با بی‌بی‌سی گفت‌وگو می‌کرد، روسیه و کشورهای غربی در نشست اضطراری سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه در مورد استفاده دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی جلسه پرتنشی داشتند و بریتانیا روسیه را متهم کرد که از سال ۲۰۱۶ کوشیده هر تلاشی برای تحقیق در این باره را بی‌اثر کند.

نمایندگان سوئد در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از احمد اوزونجو دبیر کل این سازمان نقل کردند که این بازرسان هنوز به محل حادثه نرسیده‌اند چون روسیه و سوریه هنوز نتوانسته‌اند امنیت آنها را تضمین کنند.

با اینکه این نشست پشت درهای بسته برگزار شده اما خبرگزاری رویترز گزارش داد که کنت وارد، نماینده آمریکا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اظهار نگرانی کرده که روسیه ممکن است با دستکاری در محل حمله، شواهد را مخدوش کند.

از آقای لاوروف در باره این سوال شد و او گفت روسیه “تضمین می‌دهد” که در محل وقوع حمله هیچ نوع دستکاری نکرده است.

وزیر خارجه روسیه در باره تحریم‌های اخیر آمریکا علیه روسیه پذیرفت که اقتصاد کشورش آسیب‌پذیر است، با این حال به گفته او اقتصاد روسیه تحمل هر نوع تحریمی را دارد.

او درباره سوء قصد به سرگی اسکریپال در خاک بریتانیا گفت سم شیمیایی به‌کار رفته، نویچوک، “در شوروی سابق اختراع شده اما مخترع آن به آمریکا گریخت و آمریکا حق امتیاز فرمول آن را برای خود ثبت کرده است.”

سرگی اسکریپال افسر سابق اطلاعات ارتش روسیه بود که حدود دو ماه پیش به همراه دخترش در شهر سالزبری انگلستان هدف سوء قصد با سم اعصاب قرار گرفت. یولیا، دختر آقای اسکریپال از این حمله جان به در برده و از بیمارستان مرخص شده اما پدرش هنوز در بیمارستان است.

بریتانیا روسیه را به این سوءقصد متهم کرده اما روسیه آن را تکذیب می‌کند.

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com