اجتماعی / ایران / سیاسی / مهمترین
عیسی کلانتری: آب زودتر از ۵۰ سال دیگر تمام می‌شود
جمعه, ۱۹ام مرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

DW

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هشدار داده که نیاز به آب از میزان موجود آب در کشور بسیار بالاتر است و مصرف آب نیز بدون در نظر گرفتن کمبود شدید، روز به روز بیشتر می‌شود.

در سال ۱۳۹۶، میزان بارندگی در ایران ۲۵درصد کاهش داشته و به زیر ۲۰۰میلیمتر مکعب رسیده است. کلانتری به خبرگزاری “ایلنا” می‌گوید: «اگر چه میانگین بارش کاهش یافته و با تغییرات اقلیم روبرو هستیم اما متقابلا مصرف آب روز به روز بیشتر می‌شود.»

کلانتری یادآوری کرده که آب مثل نفت نیست که با توجه به نیاز، مصرف یا برداشت شود: «بازار تقاضای نفت میزان عرضه آن را به تعادل می‌رساند اما در خصوص آب اینگونه نیست و هرچه داشته باشیم می‌خواهیم مصرف کنیم و نیاز ما بیشتر از آبی است که وجود دارد.»

به اعتقاد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، برآورد دکتر کردوانی خوشبینانه است و آب در ایران به مراتب زودتر از ۵۰ سال تمام خواهد شد.

دکتر پرویز کردوانی که به “پدر کویرشناسی ایران” شهرت دارد، در فروردین ۹۷ گفته بود: «بیچاره کسی که ۵۰سال دیگر به دنیا بیاید. تا آن زمان دیگر نه آب سطحی داریم نه آب زیر زمینی. البته این اتفاق شاید زودتر هم بیفتد.»

دکتر کردوانی بارها نسبت به تنش آبی در ایران و سوءمدیریت بحران خشکسالی هشدار داده و از جمله به چمن‌کاری در تهران اعتراض کرده بود. به تازگی شهرداری تهران کاشت چمن در بوستان‌ها و فضای سبز پایتخت را به خاطر مصرف زیاد آب ممنوع کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران چند ماه قبل نیز هشدار داده بود که محیط زیست کشور انباشته از پسماند، فرسایش و الودگی است: «مصرف آب تنها ۸ یا ۹ کشور دنیا بیش از ۴۰درصد است و ایران پس از چاد، بالاترین درصد مصرف آب با ۶۵درصد را دارد».

مسئولان وزارت نیرو پیش‌تر اعلام کرده‌اند که ۳۷ میلیون نفر از جمعیت کشور در معرض تنش آبی قرار دارند.

بحث بر سر کمبود منابع آبی در ایران در سال‌های اخیر به موضوعی دائمی تبدیل شده است. بسیاری کارشناسان معقتدند که هیچ‌یک از مشکلات اجتماعی و سیاسی در ایران به اندازه مشکل آب جدی نیست. بسیاری بر این باورند که جنگ‌ها و تنش‌هایی که در پیش‌اند، روی قحطی آب متمرکز خواهند بود.

نیویورک تایمز نیز قبلا در گزارشی نوشته که بحران آب پس از  نیجریه، سوریه، سومالی، می‌تواند گریبان ایران را بگیرد و ترکیبی از ناارامی، مهاجرت وسیع، شورش و حتی یک جنگ تمام عیار ایجاد کند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com