علمی و پزشکی
دست مصنوعی که از مغز فرمان می‌گیرد
جمعه, ۲۸ام آذر, ۱۳۹۳  
اشتراک گذاری

یک نمونه دست مصنوعی که می‌تواند با موفقیت علائم ارسال شده از سوی مغز را اجرا کند، آزمایش شد.

به گزارش روز ۲۶ آذرماه وبسایت «نیو ساینتیست» این دست مصنوعی با علائم ارسال شده از سوی مغز یک زن که به فلج چهاراندام – دو دست و دوپا – مبتلاست، کار کرده است.

حوزه حرکتی دست مصنوعی حدود ۱۰ درجه بوده ولی توانسته تمامی اجسام از جمله سنگ با شکل غیرمتعارف را جابجا کند. حتی در یک آزمایش که در فیلم این آزمایش آمده، این دست مصنوعی با موفقیت یک تخم‌مرغ را برداشته و جابه‌جا می‌کند.

دست‌های روباتیک و مصنوعی به تنهایی توانایی این کار را دارند اما ویژگی خاص این آزمایش، ترکیب فرمان‌پذیری اعضای مصنوعی از نورون‌ها یا سلول‌های عصبی است.

همچنین «پیتسبورگ گازت» هم گزارشی در مورد این پروژه نوشته و به جزییات آن پرداخته است. این پروژه در دانشگاه «پیتسبورگ» در ایالت پنسلیوانیای آمریکا و با مدیریت «جنیفر کالینگر» اجرا شده است.

برای این کار، دو حسگر موضعی روی بخش چپ مغز که کنترل سمت راست بدن را برعهده دارد نصب شده است. این حسگر‌ها علائم مغز را گرفته و برای کامپیوتری می‌فرستد که آن را برای دست مصنوعی و روی صفحه‌ای با ۹۶ نقطه حسگر، ترجمه و ارسال کند.

ویدیو روی شبکه یوتیوب «کارل زیمر» نویسنده علمی وبلاگ «لوم» منتشر شده است.

Radio Farda

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com