آمریکا: در یمن بعد از جنگ جایی برای تهدید از سوی ایران وجود ندارد

یک مقام آمریکایی قطع حمایت این کشور از ائتلاف حامی دولت یمن را مردود دانسته و از لزوم قطع “تهدید” ایران پس از پایان جنگ یمن سخن گفته است.

روز یکشنبه، ۱۸ آذر (۹ دسامبر)، تیموثی لندرکینگ، از مقامات وزارت خارجه آمریکا، در سخنانی در ابوظبی، پایتخت امارات عربی متحده، گفت که به اعتقاد ایالات متحده یمن بعد از پایان جنگ داخلی نباید منشاء خطر از سوی نیروهای وابسته به ایران علیه عربستان سعودی و امارات عربی متحده باشد.

آقای لندرکینگ که در سمینار بین‌المللی “یمن بعد از جنگ: رویارویی با چالش صلح و بازسازی” سخنرانی می‌کرد گفت که ایالات متحده دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران را تشویق کرده است تا به طور کامل در مذاکرات جاری صلح فعالانه مشارکت کنند و از طریق مذاکره، به جنگ داخلی یمن خاتمه دهند.

وی گفت “در چشم انداز آتی منطقه، ما در پی یک یمن متحد و و با ثبات هستیم که به جای تضعیف امنیت منطقه و جهان، عامل تقویت آن باشد.” وی افزود: “در آینده یمن، برای تهدید از سوی عناصر تحت حمایت ایران علیه عربستان سعودی، امارت عربی متحده و منابع حیاتی جامعه بشری جایی وجود نخواهد داشت.”

مذاکرات صلح یمن با شرکت نمایندگان دولت این کشور و شبه‌نظامیان حوثی از روز پنجشنبه گذشته در استکهلم، پایتخت سوئد، آغاز شد. این مذاکرات با میانجیگری و به ابتکار مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن برگزار می‌شود.

مقام وزارت خارجه آمریکا در سخنان خود در سمینار ابوطبی گفت که دولت ایالات متحده به شدت با قطع حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن مخالف است و افزود “ما در راستای تلاش برای مقابله با نفوذ حکومت ایران و اسلامگرایان ستیزوه جو در این کشور عربی، ارتباط خود را با ائتلاف حفظ خواهیم کرد.”

در پی ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی و نویسنده روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، که احتمال دخالت رهبری عربستان در این واقعه را در پی داشت، و همزمان وخامت بیشتر شرایط مردم یمن به خاطر ادامه جنگ، برخی مراکز در ایالات متحده خواستار کاهش یا توقف حمایت این کشور از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی شدند. ماه گذشته، سنای آمریکا نیز بیانیه‌ای را صادر کرد که در آن از دولت خواسته شده از حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان از جمله فروش اسلحه به کشورهای عضو ائتلاف خودداری ورزد.

ندرکینگ گفت که “آشکار است که فشارهایی در نظام ما وجود دارد که ارتباط خود را با جنگ یمن و حمایتمان از ائتلاف پایان دهیم، اما در قوه مجریه، ما از هر جهت با چنین پیشنهادهایی مخالف هستیم.”

ماه گذشته، ایالات متحده در واکنش به اتهام ارتباط مقامات ارشد دولت سعودی با ماجرای قتل روزنامه‌نگار سعودی و انتقاد از وضعیت غیرنظامیان در یمن سوخت رسانی به هواپیماهای ائتلاف را متوقف کرد.

جنگ داخلی یمن که با پیشروی شبه نظامیان حوثی از اواخر سال ٢٠١٤ آغاز شده بود از اوایل سال ٢٠١٥ و تصرف مقر ریاست جمهوری یمن در صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی و سلب اختیارات عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری آن کشور، شدت گرفت. با پیشروی حوثی‌‌ها به سوی مناطق زیر حاکمیت دولت یمن، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب به حمایت از دولت یمن وارد جنگ شد.

عملیات ائتلاف به رهبری عربستان عمدتا شامل حملات هوایی در حمایت از نیروهای دولتی بوده است. به گفته منابع بین‌المللی، در جریان جنگ داخلی یمن چند هزار غیرنظامی کشته شده اند که بسیاری ازآنان در نتیجه حملات هوایی ائتلاف جان خود را از دست داده‌اند.

حوثی‌ها که خود را دولت انقلابی یمن می‌نامند از حمایت حکومت ایران برخوردارند و به همین دلیل، جنگ یمن را گاه بخشی از رقابت حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران با حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان و جنگ نیابتی از سوی این دو توصیف کرده اند. جامعه جهانی همچنان دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی را به رسمیت می‌شناسد.

در جریان جنگ، نیروهای حوثی در مواردی به پرتاب موشک به نقاطی در داخل خاک عربستان مبادرت کردند. اکثر این موشک‌ها توسط دفاع ضدموشکی عربستان سعودی منهدم شدند اما در مواردی، انفجار آنها خساراتی نیز برجای گذاشته است. آمریکا و عربستان سعودی گفته‌اند که ایران به طور مستقیم یا با استفاده از نیروهای حزب‌الله لبنان، تامین کننده تسلیحات موشکی برای حوثی‌هاست اما مقامات جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و گفته اند که شبه‌نظامیان حوثی خود به فناوری ساخت موشک دست یافته‌اند.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

دیوان بین‌المللی دادگستری اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل را «غیرقانونی» خواند

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه، که عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل است در یک حکم …