اتحادیه اروپا خواستار لغو حکم اعدام جمشید شارمهد شد

اتحادیه اروپا خواستار لغو حکم اعدام جمشید شارمهد، شهروند ایرانی آلمانی ربوده‌شده زندانی در ایران شده و تأیید این حکم در دیوان عالی جمهوری اسلامی را به شدیدترین شکل محکوم کرده است.اتحادیه اروپا از قوه قضائیه ایران خواست، حکم اعدام جمشید شارمهد، شهروند ربوده‌شده ایرانی آلمانی را لغو کند.

در بیانیه‌ای که شامگاه جمعه ۸ اردیبهشت (۲۸ آوریل) در بروکسل منتشر شد، تأیید این حکم در دیوان عالی جمهوری اسلامی به شدیدترین شکل محکوم شده است.انتقاد دختر شارمهد از دولت آلمان؛ “آیا خط قرمزی وجود دارد؟”

جمشید شارمهد در ایران به عنوان رئیس گروه تندر (منتسب به انجمن پادشاهی ایران در آمریکا) معرفی و به اتهام “افساد فی‌الارض از طریق طراحی و هدایت اقدامات تروریستی” به اعدام محکوم شده است.

او در مردادماه سال ۱۳۹۹ زمانی که در دوبی بسر می‌برد، توسط نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد.دیوان عالی کشور حکم اعدام مناقشه‌برانگیز او را چهارشنبه ۲۴ آوریل تأیید و به صورت رسمی راه را برای اعدام باز کرد. حکم اعدام شارمهد ۶۸ ساله در ماه فوریه در دادگاه انقلاب صادر شده بود.

رد اتهامات 

از اتهاماتی که به او نسبت داده شده، انفجار در حسینیه “سیدالشهدای شیراز” است که ۱۴ کشته و ۲۱۵ مجروح بر جای گذاشت.شارمهد در جلسات دادگاه این اتهام را رد کرد و گفت، طراح و دستوردهنده اجرای عملیات انفجاری نبوده است. خانواده شارمهد و مدافعان حقوق بشر اتهامات او را “بی‌اساس” و روند دادرسی را “شدیدا ناعادلانه” خوانده‌اند.

فریدریش مرتس، رئیس حزب دموکرات‌مسیحی آلمان (CDU) به روزنامه “بیلد” گفت، چند هفته پیش از سفارت ایران در برلین تقاضا کرده که برایش ویزا صادر کند تا بتواند به ایران برود و از نزدیک در جریان شرایط حبس و سلامت شارمهد قرار بگیرد.

مرتس می‌گوید: «تا به امروز با درخواست من موافقت نشده است. این کاملا غیر قابل قبول است.»سیاستمدار آلمانی از دولت ایران خواست، حکم اعدام شارمهد را لغو کند و بازگشت او به آلمان را ممکن سازد.آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از حزب سبزها نیز روز پنج‌شنبه از ایران خواست، این حکم “قطعا غیرقابل قبول و خودسرانه” را فورا لغو کند.بربوک در توییتی این درخواست را مطرح و تأکید کرد که شارمهد در این مدت هیچ‌وقت از محاکمه‌ای عادلانه برخوردار نبوده است. دویچه وله

اینرا هم بخوانید

روزنامه حکومتی هم‌میهن: درباره سقوط بالگرد رئیسی و ابهاماتی که ادامه دارد !

روزنامه حکومتی هم میهن تیتر زه:درباره سانحه هوایی ۳۰ اردیبهشت و ابهاماتی که ادامه دارد.سقوط …